Wpis z mikrobloga

O czym gawędzą w amerykańskim radiu?

Słowem wstępu – słucham sobie radia z Nowego Jorku jako tło (z tej strony Radio Garden co to była niedawno na głównej), polecam każdemu kto jest obeznany z językiem. Na początku chciałem posłuchać stacji z południa ale 3/4 z nich to religijne inwokacje więc powędrowałem na północ w poszukiwaniu jakiegoś kanału gdzie się prawie tylko rozmawia.

Znalałem WNYC 93.9 FM i tak sobie w sumie pomyślałem, że napiszę o kilku tematach tam poruszanych. Serio wam powiem, że słuchając o górnikach czy nierentownych kopalniach poczułem bliskość z ludźmi zza oceanu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A zatem, oto tematy jakie się przewinęły:

1. Fish & sticks – czy rozpoznawalna angielska potrawa niedługo zaniknie? Czyli o znikającej rybiej faunie w wodach Wielkiej Brytanii. Problemy wynikają z globalnego ocieplenia. Na szczęście redaktor przyniósł do studia zastępcze Squid & Sticks ("Man, fish'n'sticks sounds much better, doesn't it?"), a następnie mlaskając zjadł przy mikrofonie.

2. Donald Trump uważa, że program myśliwców F-35 jest drogi i nieopłacalny. Wypowiedzi kilku wojskowych o konieczności kontynuacji programu rozwoju myśliwców niewidzialnych dla radarów bo taki program mają Chiny i Rosja.

3. O zmianie w rządzie oraz na innych ważnych stanowiskach w związku z niedalekim przejęciem władzy przez obóz D. Trumpa. Jakaś kobieta poleca swojem następcy przeczytanie książki z najważniejszymi informacjami dotyczącymi jej stanowiska. "Wiem, że niezależnie od intencji nowego rządu dołożymy wszelkich starań aby każdy mógł zacząć działać dla swojego kraju jak najlepiej"

4. "Często trudno przyjąc do wiadomości, że jest coś co łączy wszystkich ludzi na świecie, jedną z tych rzeczy może być... plastik." – o problemie zanieczyszczeniu oceanów tworzywami, szczególnie w Indonezji, gdzie nie ma nikogo, kto by zajął się śmieciami mieszkańców więc większość z nich ląduje w rzekach, skąd trafia do oceanów, a stamtąd często na amerykańskie plaże. Reporter wspominał także o olbrzymiej ilości estrogenu jaki jaka trafia do ocenaów, stamtąd do ryb, a następnie na nasze talerze.

5. Śmierć macedońskiej królowej muzyki cygańskiej Esmy Redžepovej. Niezwykle przyczyniła się do rozpoznawalności rejonu Bałkan na świecie. Poleciało kilka zupełnie nieznanych mi hiciorów.

6. O obietnicach Trumpa ws. poprawy zatrudnienia górników węgla w Ohio. Trump spotkał się z górnikami w Cincinatti i zapowiedział, że najważniejsze dla niego będzię przywrócenie niezależności energetycznej Stanów przez wykorzystanie ropy oraz węgla. Bob Murray powiedział, że administracja Obamy zniszczyła amerykański węgiel oraz powiedział jak wg niego naprawić te zniszczenia, i że Donald Trump jest w stanie to zrobić.

7. Krótko o benefitach i problemach związanych z Obamacare. Republikanie zapowiadają, że cofną większość zapisów (z odpowiednim buforem czasowym) tej ustawy Obamy, ale zamierzają opracować dla niej substytuty.

Ogólnie świetnie się słucha, jak będę miał więcej czasu poszukam czegoś z innych rejonów. Niestety często stacje online nie działają poza USA więc to trochę ruletka.

#ciekawostki #radio #usa #wnyc xd
  • 2
@Sirion: a w Washington, D.C.: "1 killed, 2 injured in monday's police raid in bethesda's suburbs" "last week's Dimbargo assailant finally captured in Stanton", "today's accident on Penns Ave yields 6 fatalities, 2 in critial condition after a shoplifter pursuit by police"
i to tylkow samych porannych wiadomościach. Aż strach tam z domu wychodzić ( ͡° ͜ʖ ͡°)