Wpis z mikrobloga

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu o muzeach polski akcent w Te Papa (Muzeum Nowej Zelandii w Wellington) w postaci panelu ukazującego losy ponad 700 dzieci-uchodźców które znalazły schronienie od wojny na drugim końcu świata.

Wędrówka polskich dzieci poprzez śniegi Syberii i teherańskie słońce trwała aż 5 lat. Na zaproszenie Petera Frasera, ówczesnego premiera Nowej Zelandii, amerykański transportowiec USS General George M. Randall z 733 małymi uchodźcami dotarł nad brzegi Pacyfiku 1 listopada 1944 r.

Z portu dzieciaki zostały przetransportowane koleją i wojskowymi ciężarówkami (dolne zdjęcie na panelu) 160 km na północ od Wellington, gdzie nieopodal miasteczka Pahiatua został dla nich utworzony obóz znany odtąd jako Obóz Polskich Dzieci w Pahiatua (The Polish Children's Camp of Pahiatua). Mali uchodźcy mieli zostać powitani na miejscu przez swoich lokalnych rówieśników którzy z tej okazji dostali wolne od szkoły.

Zajęcia w obozowej podstawówce odbywały się w języku polskim, gdyż z początku zakładano rychły powrót dzieci do ojczyzny po zakończeniu wojny. Jednak duża część uchodźców pochodziła z Kresów, terenów które po konferencji w Jałcie trafiły we władanie ZSRR. Większość z polskich dzieci nigdy już nie zobaczyła kraju na Wisłą, po ukończeniu podstawówki trafiając do lokalnych szkół i stopniowo wtapiając się w nowozelandzkie społeczeństwo.

Obóz został zamknięty w 1952 r. a lata później z inicjatywy dorosłych już dzieci na jego terenie stanął upamiętniający monument oraz tablica z informacyjna z krótką historią i podziękowaniami po angielsku oraz polskim "Bóg Zapłać".

#wanderlust

#podroze #podrozujzwykopem #historia #swiat #ciekawostki #nowazelandia
Pobierz Dwadziesciajeden - W nawiązaniu do poprzedniego wpisu o muzeach polski akcent w Te Pa...
źródło: comment_qFLeL8sk7iirfWHBu7lKZWxsgyWAuQbS.jpg
  • 32
@Dwadziescia_jeden: Dzieci wypłynęły z Afryki, która przez kilka lat była stacją pośrednią. Przebywały m.in. w obozach w Monze (ówczesna Rodezja) i Oudtshoorn (dzisiaj RPA). Dzieci przez te kilka lat pobytu w Afryce były pod opieką polskiego rządu w Londynie, uczyły się w szkołach. Jedną z takich szkół - prowadził m.in. mój pradziadek. Wiele się mówi o okresie irańsko-palestyńskim pobytu tych dzieci, warto jednak pamiętać, że najdłuższy okres przed tym wyjazdem do
@BAGUVIX: aaaa czyli jakby kilkoro należało to #!$%@?ć je wszystkie, tak?
"C'nie" to taki sam wynalazek jak "elo benc" czy "w porzo", "siema" itd. Tutaj zastosowałem "c'nie" odnosząc się do statystycznego "sebiksa" (tak, przy "sebiksie" litera "x" występuje tylko w mianowniku), który to sebix używa tego typu sformułowań. W połączeniu z sarkazmem, mam nadzieję, że wyczuwalnym, zabrałem głos w sprawie nie innej, jak hipokryzja ludu, lubiącego wyobrażać sobie siebie, jako Mesjasza
@BAGUVIX: typowy Polak z Ciebie, niech zgadnę, chodzisz do kościoła, popierasz PiS i chciałbyś chodzić w "patriotycznych" ciuchach, ale trochę sie wstydzisz, bo jednak przypał? Czy jesteś jednym z tych "chłodnych realistów", którym mentalbie najbliżej do starej baby marudzącej na "żydów"?
@BAGUVIX: typowy Polak to Polak sportretowany w "Dniu świra", w szczególności w scenie modlitwy. Nie nazywaj mnie hipokrytą, bo to Ty się brandzlujesz losem biednych malutkich polskich dzieciątek na wygnaniu, ale losy "brudnego islamskiego ścierwa" masz w dupie.
Ach, kontrowersje, kontrowersje:)

no tak ta ckliwa historia usprawiedliwa przyjmowanie hordy 20 letnich murzynów z afryki


@innych: ty to powiedziałeś.

Przygotowując powyższy wpis po wizycie w Te Papa nawet na chwilę przyszło mi do głowy, czy aby do tej ciekawostki historycznej ktoś za chwilę nie spróbuje przyrównać obecnego kryzysu imigracyjnego w Europie. Po chwili jednak machnąłem ręką, nikt przecież nie może być na tyle głupi (tym bardziej, że sam należę do
@Dwadziescia_jeden: przykro mi mirku, to nie jest problem ze mną, że "nie jesteś w stanie przebranąć przez ten bełkot". Jesteś za głupi, żeby zrozumieć, to co napisałem, a było to baaaaardzo proste. Poza tym, nie pisałem do Ciebie, więc nie wiem, dlaczego mnie wołasz.
@BAGUVIX: a to nie Ty się brandzlowałeś, przepraszam. Co do reszty - nikt nie mówi, że mamy przyjmować wszystkich i to bezwarunkowo. Ja się sprzeciwiam tej fali pogardy, którą większość wykopków zalewa uchodźców, bo "żydy, muzułmany, kozojebcy i komuchy". Z jednej strony płaczą nad polskimi smutnymi losami, ale sami wobec cudzej krzywdy to nagle są obojętni, i własna miedza i te parę złociszy to wartość nad wartościami. Tacy ludzie, jak dla