Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór Miśki. Czas na Geopolityczne Podsumowanie Dnia (3 dni).
Zapraszam do obserwowania tagu #hahard
Znaleziska (i artykuły) zostały podzielone na 3 grupy: geopolityka i polityka, gospodarka oraz historia.

#geopolityka i #polityka

Rosyjskie zdolności w zakresie środków izolowania pola walki (A2AD)
Rosja w coraz większym stopniu zaczyna wykorzystywać środki z zakresu A2AD. Założeniem tej koncepcji jest uniemożliwienie przeciwnikowi wejścia w teatr działań (Anti-Access) za pomocą środków rażenia dalekiego zasięgu oraz pozbawienie go swobody działań na tym teatrze (Area-Denial)

Polska i Ukraina gotowe współpracować przy wojskowej technice rakietowej
Rozszerzenie współracy obronnej o technikę rakietową przewiduje protokół do umowy o współpracy resortów obrony Polski i Ukrainy - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Stepanem Połtorakiem.

Donald Trump prowokuje Chiny. Dojdzie do konfrontacji supermocarstw?
Donald Trump w ciągu trzech dni wykonał dwa prowokacyjne gesty wobec Chin. To prawdopodobnie świadoma próba zademonstrowania twardej i mniej przewidywalnej linii wobec Pekinu. Konfrontacja mocarstw może doprowadzić do potężnej wojny handlowej i poważnego kryzysu na Morzu Południowochińskim

Trump kontra interesy Niemiec. Berlin boi się odwrotu od globalizacji
Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA był szokiem dla niemieckiej opinii publicznej. Po upływie kolejnych tygodni wstrząs nadal dominuje zarówno w przekazie medialnym, jak i wypowiedziach przedstawicieli elity politycznej.

Rosja wyjeżdża z atomowymi pociągami. Zimna wojna 2.0
Za dwa lata na torowiskach w Rosji pojawią się osobliwe pociąg–widma: z zewnątrz będą wyglądały jak normalny skład chłodniczych wagonów, ale w środku będą kryły rakiety międzykontynentalne z głowicami jądrowymi.

Operacja Atlantic Resolve: Amerykańskie wojsko rusza do Europy Wschodnie
Ponad dwa tysiące pojazdów wojskowych, w tym czołgi Abrams i wozy bojowe Bradley są już w drodze do Polski z Fortu Carson w stanie Colorado. Wkrótce wyruszą za nimi żołnierze korpusu bojowego 3 Brygady Pancernej znanej jako „Żelazna Brygada”.

MAEA ostrzega przed możliwymi atakami na instalacje jądrowe
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, której konferencja na temat bezpieczeństwa nuklearnego rozpoczęła się w poniedziałek w Wiedniu, ostrzegła przed ryzykiem ataków na instalacje nuklearne lub materiały rozszczepialne.

Planowane pogłębienie współpracy NATO z Unią Europejską
Jak zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przyjęcie pakietu pogłębiającego współpracę NATO-UE będzie najważniejszą decyzją, jaką podejmą ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu, którzy we wtorek i w środę spotkają się w Brukseli.

Marszałek Senatu spotkał się z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką
Łukaszenka nawiązał m.in. do kwestii historycznych. – Zawsze żyliśmy w przyjaźni, mamy bliską, czasem wspólną historię (...) Nasza współpraca gospodarcza jest na bardzo wysokim poziomie, ale to absolutnie nie odzwierciedla naszych możliwości. Mamy nad czym pracować (...)

Kosmiczny wyścig zbrojeń przyspiesza
Kosmiczna wojna może mieć niszczycielskie konsekwencje dla wszystkich. Zagraża istnieniu całej sieci satelitarnej nad Ziemią. Pentagon chciałby uregulowań, które zminimalizowałby ryzyko wojny na orbicie, z drugiej strony wojsko USA jest najbardziej uzależnione od satelitów...

Pogromca Satana? USA rozwija system zwalczania pocisków wielogłowicowych
Amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) poinformowała o rozpoczęciu fazy inżynieryjnej w programie budowy kolejnej generacji antybalistycznych pocisków przechwytujących - Multi-Object Kill Vehicle (MOKV). Rozwijana technologia zakłada pozaatmosferyczne likwidowanie zgrupowań celów

Ukraina po wygranej Donalda Trumpa
Zaledwie dzień po rozmowie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem, prezydent-elekt rozmawiał z Petro Poroszenką. Kiedy zwycięstwo republikańskiego kandydata zostało potwierdzone, były ambasador USA w Moskwie, Michael McFaul, na jednym z portali społecznościowych napisał - Ukraina największym przegranym

ISIS szykuje "brudną bombę atomową"
Firma, ubezpieczająca brytyjski rząd, ostrzega przed zamachami na Wyspach. To kolejny taki głos po wcześniejszych ostrzeżeniach przed świętami Bożego Narodzenia w Europie. Liczą się z nimi amerykański Departament Stanu i brytyjskie służby wywiadowcze. Obecnie na zagrożenie zwróciła uwagę firma ubezpieczeniowa Pool Re, z której usług korzysta brytyjski rząd.

Ta inwestycja na kilka dekad zwiąże gospodarkę Rosji i Węgier
Dla rządu Viktora Orbána rozbudowa elektrowni jądrowej Paks ma być jednym z motorów napędzających gospodarkę i flagowym projektem zbliżenia węgiersko-rosyjskiego. Długoletni charakter inwestycji doprowadzi do wzrostu zależności gospodarczej i finansowej Węgier od Rosji na kilka dekad.

Według "Washington Post": Rosja dąży do przywrócenia faszyzmu na Węgrzech
"Na Węgrzech, które są członkiem NATO, rosyjscy agenci zostali przyłapani na szkoleniu neonazistowskiej bojówki, a w maleńkiej (...) Czarnogórze, która jest o krok od przystąpienia do transatlantyckiego Sojuszu, Moskwa jest oskarżana o zorganizowanie zamachu stanu"

Milo Yiannopoulos. Szerszeń Trumpa
Supergwiazdą amerykańskiej prawicy stał się Milo Yiannopoulos – brytyjski, katolicki gej o grecko-żydowskich korzeniach, który okazał się doskonałą bronią ofensywną na klan Clintonów, feministki i „regresywną lewicę".

Dlaczego przegrana Clinton jest dobrą nowiną dla Polski?
Błędnym jest założenie, iż jedyną gwarancją suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy to akcesja do NATO i UE. Wręcz przeciwnie - to jest także niebezpieczne dla Polski. USA ani Europa Zachodnia nigdy nie byli w stanie odstraszyć Rosji od dokonania agresji w swojej strefie wpływów (...)

#gospodarka

Jak pisano plan Balcerowiczowi
Projekt Sachsa-Liptona przejdzie do historii pod nazwą „terapii szokowej" lub też „Big Bank Approach". Polska i Węgry miały być pierwszymi państwami komunistycznymi, laboratoriami dla tejże, niesprawdzonej jeszcze kuracji.

Ukraińcy z "wdzięczności" za naszą pomoc blokują rynek? A Petro Poroszenko znów w Polsce
Wizyta Petro Poroszenki w Polsce będzie pełna przyjaznych gestów i zapowiedzi nowego otwarcia w relacjach gospodarczych. Ale żadnych realnych korzyści z tego nie będzie. - Przepisy obowiązujące na tamtejszym rynku są dla nas nadal niekorzystne. My dalibyśmy się zamordować za ich sprawę, ale z ich strony wdzięczności nie widać

Polska i Ukraina chcą do OPAL
PGNiG i ukraiński Naftogaz złożyły wnioski o przydzielenie im mocy przesyłowych gazociągu OPAL na terenie Niemiec. To może skutecznie zablokować Gazprom w przejęciu całego gazociągu.

„Wiceminister Grey miał pilnować interesów zagranicznych korporacji”
Odwołanie ze stanowiska wiceministra spraw zagranicznych Roberta Greya. "Nieakceptowany jest fakt, że wiceminister odpowiedzialny za dyplomację ekonomiczną to człowiek, który ma podwójne obywatelstwo i nie wiadomo, czy jest bardziej lojalny wobec Polski czy Stanów Zjednoczonych"

Gdzie się podziały pieniądze wyprowadzone z Amber Gold?
Gdzie trafiły pieniądze wyprowadzone z Amber Gold, ma ustalić w śledztwie łódzka Prokuratura Regionalna. Śledczy mają dowody, że blisko 6 mln dolarów i ponad 43 mln zł z kont tej spółki przekazano liniom lotniczym OLT Express. Badane są też przepływy na rzecz innych spółek.

#historia

USA: Czarnoskórzy też mieli niewolników
Dziś temat czarnych właścicieli niewolników zdaje się wywoływać większą konsternację niż w czasach praktykowania tego procederu. Kim byli czarnoskórzy plantatorzy z Południa?

"Piłsudski był przyjacielem Ukraińców i dobrze życzył Ukrainie"
Po wielu latach starań w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy odsłonięto we wtorek tablicę upamiętniającą Józefa Piłsudskiego. Przyszły naczelnik państwa polskiego w latach młodzieńczych studiował w tym mieście medycynę.

Rada Pomocy Żydom "Żegota"
Powstała 4 grudnia 1942 r. Wyłoniona z Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom organizacja była jedyną w okupowanej Europie instytucją państwową niosącą pomoc i ratunek eksterminowanej przez rzez Niemców ludności żydowskiej. Zasługą "Żegoty" było również zbieranie dowodów na ich ludobójczą działalność

Katyń - kłamstwo Stalina
3 grudnia 1941 podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że oficerowie zostali zamordowani (...)

#mirkoreklama kilka znalezisk: #niemoje
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach