Wpis z mikrobloga

Rząd opłacił za Kościół koszty noclegów w trakcie ŚDM.

Na rachunek bankowy Krakowa właśnie wpłynęło prawie 8 milionów złotych. To pieniądze za użytkowanie szkół podczas Światowych Dni Młodzieży. Zgodnie z umowami ministerstwo edukacji miało zapłacić 6,7 mln zł za remonty, a Kościół niecałe 1,2 mln zł za "bieżące użytkowanie".

Kościół jednak nie zapłacił od razu, według lokalnej gazety miał liczyć, że rząd weźmie na siebie jego część kosztów. I się nie przeliczył. Ministerstwo zapłaciło za siebie i za Kościół. Krakowska Archidiecezja, która formalnie była organizatorem ŚDM, zapłaci tylko 78 tysięcy za użytkowanie 11 spośród 182 szkół, które służyły pielgrzymom. #


Od siebie dodam, że pielgrzymi kupowali specjalne pakiety, z których pieniądze w całości trafiły do Kościoła. Najtańszy pakiet z gwarancją noclegu kosztował 490 zł (w opcji weekendowej 390). # Jak widać, to za mało, żeby Kościół sam zapłacił za wynajęcie szkół na swoją imprezę, muszą się dołożyć podatnicy z publicznych pieniędzy.

#neuropa #bekazprawakow #bekazpisu #dobrazmiana #polityka
  • 20
@alkan: Zadziwiające jak wiek zmienia człowieka, jeszcze kilka lat temu raczej z przekonaniem identyfikowałbym się jako tradycjonalista, bo prawicowiec to zbyt mocne słowo, jednak dzięki otwartemu umysłowi, podstawowej zdolności analitycznej, a - co najważniejsze - ciągłemu poddawaniu swoich przekonań w wątpliwość, szukaniu racjonalnych i 'unbiased' wniosków, chyba mogę uczciwie przyznać, że chylę się ku społecznej i obyczajowej lewicy. Najzwyczajniej nie widzę już żadnego empirycznego uzasadnienia, dla którego miałbym myśleć inaczej. To
@Gio to trzeba być lewakiem żeby myśleć sensownie? Ja mam poglądy raczej prawicowe i nie przyszłoby mi do głowy żeby bronić takiej decyzji.
@Myrzyn: 'Lewakiem' to bardzo pejoratywne określenie, tak samo 'Prawakiem', skrajności są patologią, mówię jedynie że JA wywnioskowałem na podstawie WŁASNYCH obserwacji, że delikatnie w lewo - jest zwyczajnie mądrzej, nie mówię że to prawda objawiona, to tylko moja osobista decyzja, także szanuję Twoje zdanie. To przecież temat rzeka, i nikt nikogo w tych kwestiach nie przegada.
@AdamTorpeda: Za spanie, transporty, parkingi dla autokarów, wyżywienie zarówno w lokalach jak i prowiant, gadżety(plecaki, peleryny itp) pamiątki itp.
Powiem więcej, za możliwości bycia wolontariuszem też trzeba było zapłacić. Jak dla mnie warto było ;p
@Gio Może po prostu jesteś liberałem/libertarianinem. Lewicowość społeczna kojarzy mi się ze społecznym ponoszeniem kosztów, a indywidualnym odnoszenie korzyści w zależności od odległości od koryta. Czyli w zasadzie z tym co sam krytykujesz. Złodziejstwo publicznych pieniędzy to nadal złodziejstwo bez znaczenia czy robi to instytucja będąca ostoją konserwatyzmu.

Co do meritum to aż się prosi o obrazek jak z górskim żydostwem.
@alkan: teraz tylko pytanie nie czy tylko dla kogo pracuje obecny rząd. Ja już i tak edukacja na emigracji motzno od kilku lat ale smutek patrzeć na tych ludzi, ciemnote na święceniu lidla i taką jawną kradzież
@Mikster: Mówiąc szczerze, nie wiem. Raczej nie było to rażące złamanie prawa, bo ministerstwo edukacji narodowej miało pulę na "nietypowe" wydatki. I teraz powstaje pytanie, czy minister w ramach tej puli może gospodarować pieniędzmi w dowolny sposób (odpowiadając za to jedynie politycznie i moralnie), czy jednak musi być w stanie udowodnić, że przeznaczono je na coś potrzebnego lub przydatnego. W tym drugim przypadku, który wydaje mi się bardziej prawdopodobny, faktycznie warto
@alkan: Jak mnie to #!$%@? jako katolika jak hierarchia kościoła jest głupia. Jak wyjdą wszystkie afery na wierzch to władza państwowa się rozpłynie, a cały rykoszet pójdzie na kościół i ludzie będą mieli rację. Za poprzednich rządów był względny rozdział kościoła od państwa i to było dobre, a teraz kościół wykorzystuje okazję i chce się nachapać.