Wpis z mikrobloga

@Otsego_Amigo: "Myśleć" a "poznać" to dwie różne rzeczy. Tak zajebiście mocno nad tym dumali, że pozwolili swojemu strategicznemu w kontynentalnej Europie sojusznikowi marnotrawić zasoby na Linię Maginota.
  • Odpowiedz
@Elaviart: Przecież Anglia miała gówno do gadania jeżeli chodzi o siły lądowe i to byłoby śmieszne gdyby dyktowała Francuzom co mają robić.

Co do rzekomego rozmontowania Niemiec do czysta o rzucę cytatem

Warto też pamiętać, że wbrew pozorom zniszczenia wojenne nie były w dawnej Rzeszy aż tak duże. Są szacunki, które mówią, że ponad 80 proc. instalacji przemysłowych w RFN przetrwało 1945 rok. – Dodatkowo Niemcy mieli już autostrady, których
  • Odpowiedz
@Otsego_Amigo: Nie chodzi o dyktowanie Francuzom co mają robić, tylko przygotowanie obrony na rzekomo znaną taktykę. Jasnym jest, że wśród teoretyków wojskowości, nie tylko angielskich to nie była jakaś czarna magia. "Achtung - Panzer!" stanowiący teoretyczną podstawę taktyki opublikowano w 1937 roku, cały świat mógł sobie poczytać. Ale od teorii do praktyki trzeba parę lekcji przejść, tą lekcją była kampania wrześniowa i nikt na taką skuteczność blitzkriegu nie był przygotowany.
  • Odpowiedz
@Elaviart: https://pl.wikipedia.org/wiki/Felicjan_S%C5%82awoj_Sk%C5%82adkowski Zakładka kontrowersje, a to tylko przytoczony jeden przykład.

W 1938-39 wcale takie oczywiste nie było. Nikt nie znał blitzkriegu, dysponowaliśmy silną armią, mieliśmy sojuszników. Z dzisiejszą wiedzą to się można wymądrzać.


Ona była liczna, bo chyba nawet podchodziła pod 1mln żołnierzy, ale czy silna? To zweryfikowały Niemcy, a te sojusze były nic nie warte, bo jak wspomniałem i tak byliśmy dla nich "mięsem armatnim", które może przetrzyma Hitlera na dłużej na wschodzie. I tak by to nic nie
  • Odpowiedz
@Awerege: Co prawda nie jestem entuzjastą rządu PiS , to jestem daleki również od krytykowania władzy po 1 roku urzędowania, zwłaszcza po 8 latach słabych rządów PO-PSL. No ale nie idźmy w politykę, nie tędy droga ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Wg. moich domowych źródeł , Niemcy nad Polską w chwili ataku mieli przewagę w skali 2,1:1. Trzeba również zwrócić uwagę na naciski rządów Francuskiego i Angielskiego
  • Odpowiedz
@Awerege: A co do zmieniania stron konfliktu, to uważam, że w odpowiedniej sytuacji taka strategia pozwala odnieść zwycięstwo. Wystarczy spojrzeć na strategię "siadania muchy na zwycięskim koniu" Legionów Piłsudskiego. Szkoda, że w 39 nie mieliśmy przestrzeni na realizowanie podobnej strategii.
  • Odpowiedz
@Awerege: Przecież oskarżenia rządu sanacyjnego przez Polaków o tchórzostwo czy inne przewinienia przed i w trakcie kampanii wrześniowej nie mają nic wspólnego z tym co napisałeś:

Nawet tuż po wojnie oraz w jej czasie chciano sądzić członków rządu z 39' przebywających np. w Londynie za doprowadzenie do wojny i nie jest to wiedza tajemna

Co zabrzmiało jakby Twoim zdaniem ktoś spoza naszego kraju z czymś takim wyskoczył.

Poczytaj jakiekolwiek porównanie
  • Odpowiedz
@Elaviart: Nie ma tu żadnej niekonsekwencji. W artykułach o Becku można dowiedzieć się o jego sposobie prowadzenia polityki. Hitler jak najbardziej nie chciał prowadzić wojny z Polską jeszcze w połowie lat 30, ale po oporze Polski w sprawie zbrojnego ataku na ZSRR zmienił zupełnie stosunek do Polski. Wiele notek z tego okresu wspomina, że wiele razy podczas spotkań z naszymi ambasadorami podnosił sprawę wysokiego przyrostu naturalnego w ZSRR oraz zwiększający
  • Odpowiedz
Hitler jak najbardziej nie chciał prowadzić wojny z Polską jeszcze w połowie lat 30

@Awerege: W połowie lat 30 to Hitler z nikim nie chciał wojny prowadzić - tyle możemy stwierdzić posiłkując się tym co mówił.
Zmienił zupełnie stosunek do Polski? Jego stosunek do Polski, tak jak reszty krajów był taki sam jak zawsze co bardzo dobrze wiadomo. Zmienił co najwyżej bieżącą politykę.
A ambasadorom, podobnie zresztą jak własnym obywatelom
  • Odpowiedz
Czy czynniki wymienione przez ciebie ZMIENIAJĄ fakt, że obrona Francji była dłuższa niż kampania wrześniowa?


@Wergiliusz: Diametralnie zmienia ocenę działań wojennych, a to do niej odnosiłeś swój pierwszy komentarz.
  • Odpowiedz