Wpis z mikrobloga

Mireczki, dzisiaj w #maszprawo bardzo życiowy temat, czyli ujęcie obywatelskie sprawcy przestępstwa lub wykroczenia.

Po pierwsze, konieczne jest łączne spełnienie przesłanek z art. 243. k.p.k., zgodnie z którym: "każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości".

Jaki z tego wniosek? Złotówy łapiące gości z Ubera bez uprzedniej próby zapytania o imię i nazwisko kierowcy, po prostu łamią prawo.

Po drugie "zawsze się trochę (...)" bije, więc w niezbędnym zakresie można wykorzystać przymus bezpośredni. Warto jednak uważać bo nigdy nie wiadomo co zostanie uznane za niewspółmierny środek.

Po trzecie, mało znanym faktem jest, że obywatelskie ujęcie może dotyczyć również sprawcy wykroczenia, tak więc jeśli ktoś na Waszym osiedlu usilnie nie sprząta po psie, to możecie zareagować. Będzie zabawnie, ale zgodnie z prawem.

Po czwarte ująć można również osobę, która usiłuje popełnić przestępstwo lub wykroczenie (usiłowanie jest karalne w takich samych granicach jak sprawstwo).

Więcej informacji znajdziecie w nowym artykule na mojej stronie, do lektury którego bardzo zachęcam :-)

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo.
-------------

Poprzednie wpisy:
1. Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu zabezpieczający interesy kupującego.
2. Zmiany w prawie konsumenckim po 25.12.2014 r.
3. Konieczność spisywania umowy pożyczki przy pożyczaniu kwoty powyżej 500 zł.
4. Możliwość reklamowania wadliwego towaru nawet jeśli nie mamy paragonu.
5. Jak rozwiązać umowę powołując się na błędne przekonanie co do właściwości przedmiotu sprzedaży lub innych co do innych elementów stosunku prawnego.
6. Poradnik kupującego przez Internet. Część I: Jak zweryfikować kontrahenta?
7. Zakłócanie ciszy nocnej i uprawnienia interweniujących policjantów.
8. Poradnik kupującego przez Internet. Część II: Omówienie różnych podstaw prawnych umożliwiających podnoszenie roszczeń.
9. Alimenty na dziecko pełnoletnie.
10. Kampania Edukacyjna Tydzień Samochodu Używanego (poradniki dla kupujących).
11. Korzyści z oddawania krwi (tańsze leki i świadczenia zdrowotne poza kolejką).
12. Zatrzymanie prawa jazdy. Stare i nowe przepisy.
13. Zakładanie nielegalnych blokad na koła przez prywatne podmioty.
14. Jak walczyć ze znęcaniem się nad zwierzętami.
15. Uprawnienie kupującego do zwrotu towaru w terminie 14 dni od odbioru przesyłki.
16. Trybunał Konstytucyjny- kto i dlaczego ma rację.
17. Trzy artykuły motoryzacyjne: zaliczka przy kupnie pojazdu, kupno samochodu zabytkowego oraz próba zrobienia z przedsiębiorcy konsumenta przy kupnie samochodu.
18. Wyrok przeciwko nieuczciwemu handlarzowi samochodów.
19. Różnice między rękojmią, a gwarancją.
20. Jak ustalić adres dłużnika.
21. Elektroniczne postępowanie upominawcze / e-sąd / sąd elektroniczny, na czym polega, wady i zalety.
  • 69
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis:
wyrok TK z dnia 28 lipca 2014
fragment uzasadnienia:

"W kontekście prawa do ujęcia podróżnego podkreślić należy, że ani przewoźnicy
ani kontrolerzynie mogą stosować środków przymusu bezpośredniego, ponieważ rodzaje,
cele i warunki oraz sposób stosowania tych środków muszą być określone w ustawie, a ani
prawo przewozowe, ani ustawa transportowa, ani też − fundamentalna w tym zakresie −
ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego
  • Odpowiedz
@Fearaneruial: Ale jak to się ma do stosowania przez nich obywatelskiego ujęcia? Zapewniam Cię, że nijak. uchylili 87b bo był bardzo uznaniowy w zakresie działań kontrolerów, a 87a nie. I kontroler może ująć za czyn zabroniony z 87a tak samo jak każdy inny pasażer.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis:

chodzi mi op to jak mają to niby zropbić?
zatrzymanie obywatelskie za co? to nie jest anie przestępstwo ani wykroczenie a wyrok TK jawnie im zakazuje użycia środków przymusu bezpośredniego

wysłałem pytanie do ZTM Warszawa, zobaczymy co odpiszą:

Witam
Chciałem zapytać w jaki sposób kontrolerzy mogą ująć pasażera. Zgodnie z przepisami ZTM:
"UPRAWNIENIA KONTROLERA
W razie niezapłacenia należności lub nieokazania dokumentu tożsamości:
1) Kontroler biletów ma prawo ująć pasażera, a
  • Odpowiedz
@Fearaneruial: Tak jak napisałem. tak Ty jak i kontroler możecie na zasadach opisanych w art. 243 kpk ująć sprawce wykroczenia z art. 87a Prawa przewozowego. BTW regulamin przewoźnika ma co najmniej jeden błąd bo w przepisie jest koniunkcja "odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu" a w regulaminie alternatywa.
  • Odpowiedz