Wpis z mikrobloga

Właśnie odkryłem, że Islandia do niedawna prawie nie znała problemu przestępczości a miejscowi policjanci zajmowali się głównie patologicznym nudzeniem się. Taki stan rzeczy jest tłumaczony przez socjologów faktem niezwykłego braku nierówności ekonomicznych, które nie generują negatywnych napięć społecznych.

Sytuacja nieco się zmieniła ostatnio, wraz z nadejściem kryzysu i przybyciem imigrantów z Polski. Do więzienia (jest tylko jedno) zamknięto jakiś bankierów oraz pierwszy od wieków gang (tym razem z Polski - kilkanaście osób czyli ok. 10% więźniów). Jedyne znane miejscowym w ostatnich latach morderstwa popełnione na wyspie to jedno z zeszłego roku, gdzie Polka zabiła Polaka oraz jedno z 2014r, kiedy to Polak zabił Polkę. Trochę to smutne. #polakicebulaki #polacyzagranica #islandia #przestepczosc
Vinci798 - Właśnie odkryłem, że Islandia do niedawna prawie nie znała problemu przest...

źródło: comment_JCz8Oi0eeUbFzegrz8Xis0tjAOcfHMKU.jpg

Pobierz
  • 113
Jedyne znane miejscowym w ostatnich latach morderstwa popełnione na wyspie to jedno z zeszłego roku, gdzie Polka zabiła Polaka oraz jedno z 2014r, kiedy to Polak zabił Polkę.


@Vinci798: Źródło?
http://icelandmonitor.mbl.is/news/news/2015/05/13/iceland_3rd_lowest_murder_rate/
Tu na przykład masz, że trzy lata były bez morderstw, ale generalnie po kilka na rok się zdarza. Nawet w 2014 prawdopodobnie było więcej niż jedno.
Ci nie zmienia faktu, że Polacy są tam niezwykle lubiani.

@lovedrop: ... Bo społeczeństwo islandzkie potrafi oddzielić mentalnie Polaków-przestępców od pracujących Polaków i nie wrzucać wszystkich do jednego worka. Patrzą też na imigrację szerzej i widzą wiele jej pozytywnych skutków, nie tylko koszty.

Zupełnie odwrotnie niż u nas.
@Vinci798: Znalazłem. Czyli bardzo mocno podkoloryzowałeś

– Oczywiście, że ludzie komentują to w różny sposób, ale nikt nie wytyka mi, że jestem Polką, a Polacy to mordercy. Faktem jest jednak, że zabójstwa na Islandii zdarzają się niezwykle rzadko. I wtedy natychmiast ludzie zwracają na nie szczególną uwagę – mówi naTemat Marta Niebieszczańska, redaktor naczelna portalu Iceland News Polska. Kiedy zdarzyło się ostatnie morderstwo z udziałem Islandczyka? Chwila zastanowienia. – Chyba w