Wpis z mikrobloga

@hobbajt:

Po podaniu doustnym w jelicie cienkim wchłania się 30 do 50% związków magnezu.

Nie ma ani słowa, że chodzi o związki magnezu zwarte w preparacie oraz nie brak jakiejkolwiek informacji o tym jakie są to związki, oraz że taka ilość dostępnych związków magnezu dostarczona do jelita cienkiego jest wchłaniana w jelicie cienkim, nigdzie indziej.
@coolcooly22: Poza tym mówicie jeden o przyswajalności a drugi o wchłanianiu w jelicie cienkim.

Znaczna
@Analityk: ChPl to dokument opisujący właściwości leku. Podane wartości muszą dotyczyć tego szczególnego związku. Jeżeli jest to sformułowane tak jak tu to po prostu jest duża zmienność osobnicza wchłaniania, niezależna od anionu podawanego z magnezem, o ile tworzą związek dobrze rozpuszczalny. Zasadniczym miejscem wchłaniania jest jelito cienkie, pozostałe odcinki układu pokarmowego są pomijane.
@hobbajt: Sformułowania stosowane w tego typu dokumentach muszą być bezwzględnie jednoznaczne i nie mogą dopuszczać możliwości różnej interpretacji jej treści. Sformułowanie "związki magnezu" w takim przypadku dotyczy nie tylko substancji czynnej tego jednego preparatu tylko właśnie dotyczy związków magnezu. Ktoś to to pisał to jakiś laik, student-praktykant.
@coolcooly22: Magnez jest makroelementem w świecie roślinnym, trudno jest mieć tak słabą dietę, żeby nie dostarczyć sobie magnezu (czy wapnia lub fosforu). Po prostu świadomość ludzi co do składu ich pożywienia kuleje a z nią idą awitaminozy i co z tego, że dostarczasz magnez, jak brak ci witamin z grupy B?
A co do ilości witamin w pożywieniu, podejrzewam, że braki są ogromne.