Wpis z mikrobloga

  • 1057
21 października 1966 roku w Aberfan zginęło 116 dzieci żywcem pogrzebanych w szkole. W kilka minut zginęło całe najmłodsze pokolenie miasta.

21 października 1966 roku dzieci w miejscowej szkole Pantglas Junior School rozpoczęły lekcje o 9 rano. O 9:15, chwilę po tym, jak wszyscy zasiedli w ławkach, na budynek szkoły obsunęła się lawina 150 000 ton rozmokniętej gleby. Cała szkoła została pogrzebana pod obsuwiskiem, które nastąpiło na skutek prac górniczych dokonywanych w tych okolicach.

W budynku przebywało wówczas aż 116 dzieci - niemal wszyscy najmłodsi z okolicy. Poza nimi życie w zasypanej szkole straciło 28 nauczycieli i pracowników. Pierwszy minister Carwyn Jones powiedział dziś, że ,,dzień katastrofy był jednym z najczarniejszych w całej historii nowoczesnej Walii".

Katastrofa była następstwem prac górniczych na terenie sąsiadującym ze szkołą. W efekcie rutynowego procesu prowadzonego przez lata, spiętrzyły się tam olbrzymie masywy gleby i gliny. Po kilku dniach ulewnych deszczy, nasyp załamał się, a olbrzymia masa ruszyła w dół zbocza. Była to tak wielka ilość gleby, że uderzyła z siłą tsunami i pogrzebała doszczętnie budynek szkoły oraz kilka pobliskich domów, wdzierając się przez okna do wnętrz. Wiele osób zginęło natychmiast, inne umierały przez uduszenie.

Kilkoro dzieci, które udało się uratować, cierpiało z powodu stresu pourazowego jeszcze przez wiele lat. 8-letni wówczas Jeff Edwards przez ponad 2 godziny leżał zagrzebany w ziemi z twarzą przyciśniętą do twarzy koleżanki, która zmarła w wyniku uderzenia. Dziś 58-letni, mężczyzna twierdzi, że ciągle miewa koszmary i epizody depresyjne w wyniku katastrofy: - Nas wszystkich dotknęło to bardzo głęboko. Tym bardziej, że szefowie kopalni wiedzieli o ryzyku, a mimo tego nigdy nie stanęli przed sądem, a nawet nie stracili pracy.

Źródło:
http://www.anglia.today/warto-wiedziec/katastrofa-ktora-zabila-wszystkie-dzieci-w-aberfan

#ciekawostki #historia #uk #ciekawostkihistoryczne
dodoodooo - 21 października 1966 roku w Aberfan zginęło 116 dzieci żywcem pogrzebanyc...

źródło: comment_YHiDWX0UsqGcIp9d03AfwVFLGIf8VH7e.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@dodoodooo: Niestety - taki mamy świat, że zyski z przemysłu są o wiele cenniejsze, niż zdrowie i życie ludzi, ale też całego środowiska naturalnego. Mam wykształcenie związane z przemysłem górniczym oraz naftowym, ale mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała związać się z nimi zawodowo. Są przekleństwem naszego świata, pomimo wielkiego postępu, jaki stał się dzięki nim możliwy. Ludzie nie potrafią korzystać z nich odpowiedzialnie.

To oczywiście dotyczy każdego przedsięwzięcia, które
  • Odpowiedz
@dodoodooo: Ciekawy wpis, plusuję, ale nie podoba mi się ten nagłówek, że zginęło 116 dzieci i później tylko dodane, że poza nimi jeszcze 28 nauczycieli i pracowników. Tak jakby ich życie było mniej warte.
  • Odpowiedz
@misja_ratunkowa: Bez przemysłu wydobywczego nie ma praktycznie nic. Wszystko z czego korzystasz poza wyrobami drewnianymi jest uzależnione od przemysłu wydobywczego. Dosłownie wszystko ma swój początek w kopalniach.
Na zdjęciu widać stożkowe hałdy. W dzisiejszych czasach ten typ zwałowania jest niedopuszczalny. Prawdopodobnie dopiero po tego typu katastrofach zabroniono tego typu składowania odpadów. Mimo to zdarzają się nadal osuwiska, jeszcze kilka tygodni temu było głośno o osuwisku w Turowie.
  • Odpowiedz
Niestety - taki mamy świat, że zyski z przemysłu są o wiele cenniejsze, niż zdrowie i życie ludzi, ale też całego środowiska naturalnego.


@misja_ratunkowa: korzyści z przemysłu przewyższają wielokrotnie straty z powodu takich wypadków (których nie da się zawsze uniknąć) także nie bardzo rozumiem nad czym ubolewasz

Są przekleństwem naszego świata, pomimo wielkiego postępu, jaki stał się dzięki nim możliwy. Ludzie nie potrafią korzystać z nich odpowiedzialnie.

To oczywiście dotyczy każdego
  • Odpowiedz
korzyści z przemysłu przewyższają wielokrotnie straty z powodu takich wypadków (których nie da się zawsze uniknąć) także nie bardzo rozumiem nad czym ubolewasz


@Sydney_Mobius: Bo korzyści materialnych nie da się przyrównać do wartości moralnych. A korzyści nie otrzymują ci sami ludzie, którzy cierpią wskutek takich zaniedbań.

są błogosławieństwem i na ogół ludzie potrafią korzystać z nich odpowiedzialnie. a ostatnie zdanie to już bzdury całkowite, z tego by wynikało, że szerzej rozumiany
  • Odpowiedz