Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy jest na sali jakis dentysta. Potrzebuje sie skonsultowac.

Mialem dosyc powazne zapalenie tkanek OKW w zebie leczonym uprzednio (z 10 lat temu) kanalowo. Ponowne leczenie kanalowe bylo dosyc ryzykowane ze wzgledu na skale zmiany, wyrywac nie chcialem wiec zdecydowalismy sie na hemisekcje czyli wyrywanie zainfekowanego korzenia i odbudowe na wkladzie korzeniowym i koronie. Samo lecznie przebieglo dosyc sprawnie. Z wzgledu ze przebywam zagranica trwalo kilka miesiecy. Do momentu zalozenia korony nie bylo problemu. Po zalozeniu korony czuje bol i dyskomfort. Nie jest to jakis mega silny bol, ale jak boli to ciagle. Dentysta zaplikowal mi klindamicyne (telefonicznie) , ale pomoglo na kilka dni i bol powrocil. Po powrocie do Polski poszedlem na wizyte. Obejrzal , opukal , zrobil trzy zdjecia. Nie ma stanu zapalnego przy pozostawionym wierzcholku, wklad wypelnia kanal. Widze, ze nie bardzo ma pomysl skad ten bol. Ja ma pare koncepcji:

1. Korona nie wpasowala sie idelanie. Pomiedzy 6 a 7 i 6 a 5 ( w mniejszym stopniu) jest przestrzen gdzie zbieraja sie resztki jedzenia. Nitkuje regularnie, iryguje, ale i tak pod koniec dnia czuje przy irygacji nieprzyjemny smak wyplywajacy. Czy to jedzenie moze powodowac stan zapalny dzisiala i bol ? Iryguje naprawde rugularnie od 4 tygodni i poprawy nie widze.
2. Mam dosyc krzywy zgryz, ale zab jest raczej dobrze ulozony. Dentysta sprawdzl gryzienie (takim papierkami), ale moze to to ?
3. Moze przy wyrywaniu korzenia doszlo do naruszenia jakiegos nerwu. Mam czasami takie dziwne odczucie w dolnej lewej szczece. Porownalbym do tego jak zaczyna puchnac (ale nie puchnie) albo do znieczulenia.
4. Last but not least. Czy zab moze bolece na podlozu psychicznym. Bol przechodzi na 90% w weekendy, a powraca regurlanie w tygodniu pracy. Czasami w poniedzialek, czasami w srode. Z drugiej strony gdy mialem tydzien urlopu po paru dniach i tak zaczal bolec.

Czy ktos ma jakis pomysl co moge zrobic ? Troche juz jestem zdesperowany. Korona byla zalozona na poczatku wrzesnia a mnie ciagle pobolewa. Jedzenie ta strona tez sprawia problem bo ta przestrzen miedzy 6 a 7 jest naprawde gleboka ( i waska) wiec ciagle cos tam wlazi.

Szczerze to moglbym go wyrwac, ale boje sie ze wyrwe i bol dalej pozostanie. Troche zaluje ze zdecydowalem sie na leczenie. Moglem wyrwac od razu i teraz przygotowywac sie do implantu. Finansowo wyszloby bardzo podobnie.

#dentysta #stomatologia
  • 9
@soft1house: No ja tez mialem takie podejrzenie co do nieszczelnosci korony, ale denystka ogladala. Zrobila zdjecia (no ale to byly bardziej zdjecia wierzcholkow). Jak sie sprawdza ta szczelnosc ?
@siej: Mieszkam sam. Czy sie stresuje ? Nudze sie osotanio bardziej. No sama praca jest dosyc wymagajaca ale nie przezywam jakis wielkich stresow. Nie wieksze niz przez ostatnie 10 lat. Co do parafunkcji ? Jako takiego pocieranie czy zgrzytania raczej nie, ale jak mowilem mam wade zgryzu ( gorne nie zachodza na dolne). Normalny stan jest taki, ze albo dolne sa nieco wysuniete albo sa na jednym poziomie. Nie wydaje mi
@Xemm: moze byc ze zab jest przeciazony zgryzowo, zmniejszona powierzchnia korzenia powoduje dzialanie wiekszej sily na to co zostalo w kosci i moze po prostu daje o sobie znac przyzebie. Pytam bo moze ktos slyszy czy zgrzytasz w nocy czy budzisz sie zmeczony moze z bolem miesni zwaczy tak czy siak diagnostyka internetowa za duzo tu nie pomoze, ale moze warto pomyslec o ew wylaczeniu zeba ze zwarcia
@siej: Lepsza taka diagnostyka niz zadna. Niestety mieszkam w kraju do ktorego nie mam zaufanie jezeli chodzi o leczenie. Nie potrafie tez sie komunikowac w ich jezyku wiec korzystam z lekarza gdy jestem w Polsce (raz ma miesiac). Korona jest oparta na jednym korzeniu ( z wkladem) i na 5 ( za pomoca takiej lapki).

A moze bolec z powodu przeciazenia jak ja prawie nic nie gryze ta strona ? I
@siej: A bez zmian. W weekendy nie boli, po weekendzie czasami poboli troche mocniej ze musze sie ibupromem podleczyc (nie czuje zmiany, ale uspokaja mnie) potem nieco mniej. Dzieki za troske. Wychodze z zalozenia ze Mechanika, Fryzjera i Dentyste trzeba miec zaufanego.