Aktywne Wpisy
JonasKahnwald +114
Pisałem kiedyś, że spełniłem swoje marzenie ze studiów co do gamingowego PC. Tak właśnie wygląda, Aorus RTX 4090, R7800X3D. (ʘ‿ʘ)
#pcmasterrace #komputery #gry #chwalesie
#pcmasterrace #komputery #gry #chwalesie
Zielonykubek +463
Kiedy nie udało się straszenie, że mieszkań zabraknie, kiedy nie udały się artykuły o gniazdownikach, czas na kolejny temat #nieruchomosci
W marcu 2004 roku zatwierdzono pomysł, prezydent Warszawy Lech Kaczyński, Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber oraz Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacki sygnowali porozumienie dotyczące działalności obiektu.
Miesiąc później prezydent Kaczyński powołał zespól odpowiedzialny za wdrażanie projektu utworzenia placówki, pod przewodnictwem Roberta Firmhofera - dziennikarza związanego z nauką.
W maju 2004 sygnatariusze projektu podpisali kolejny akt - projekt wdrażania programu centrum.
5 miesięcy później zakończono prace nad ustaleniem nazwy i zdecydowano się nadać ją upamiętniając znanego Polaka - Kopernika. Pomysłów na nazwę było ponad 1600.
1 czerwca 2005 popisano umowę oficjalnie powołującą do życia - Centrum Nauki Kopernik. W tym samym miesiącu powołano nowa Radę Programową, której przewodniczył Łukasz Turski - fizyk.
3 miesiące później rozstrzygnięto przetarg na projekt bryły budynku Centrum. Wygrała firma RAr2 Laboratorium Architektury Jan Kubec.
W kwietniu 2006 - miasto Warszawa podpisało kolejną umowę z architektami na wdrożenie projektu i wspólpracę przy dalszym przetargu związanym z budową.
W kolejnym miesiącu Rada Ministrów powołała projekt wieloletniego finansowania Centrum Nauki. W związku z tym ruszono z warsztatami objazdowymi skierowanymi do gimnazjów, stworzonymi już przez ekipę z Centrum Nauki Kopernik. Ten cykl nazwano "Eksperymentuj!".
W lipcu tego samego roku, oficjalnie Centrum zostało wpisane do rejestru instytucji kultury Warszawy.
5 miesięcy później wraz z dwiema holenderskimi firmami zaczęto tworzyć pierwszą stałą wystawę pt. "Człowiek i środowisko".
W styczniu 2007 prezydent Waltz powołała na stanowisko dyrektora, poprzedniego przewodniczącego Rady Programowej - Roberta Firmhofera.
Po 9 miesiącach ogłoszono przetarg na wykonawcę projektu budowy budynku Centrum. W lipcu 2008 wygrała go firma Warbud z Warszawy. W tym samym miesiącu firma rozpoczęła budowę, a pierwsze wbicie łopaty wykonała prezydent Warszawy Hanna Waltz.
W sierpniu 2009 roku Centrum otrzymało, dzięki działaniom urzędu miasta oraz ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poważny zastrzyk z funduszy europejskich.
Niecały rok później rozpoczęły się prace montażowe pierwszych instalacji ekspozycyjnych. Inspektor Nadzoru Budowalnego zezwolił na otwarcie działalności i dzięki temu, 5 listopada 2010 roku - ekspozycją pt. :Wielki wybuch", otwarto Centrum Nauki Kopernik. W pierwszy weekend działalności bezpłatnie z wejścia skorzystało 13 000 osób.
#warszawa #nauka #polska #pamietajohistorii