Wpis z mikrobloga

Shell shock (nerwica frontowa) - przypadłość dotycząca żołnierzy I Wojny Światowej. Trauma którą przeżywali powodowała bezsilność, chęć ucieczki, bezsenność, panikę, niezdolność do logicznego myślenia po ślepotę, drgawki, utratę mowy, zaniki pamięci, choroby psychiczne.

Jesteśmy otępiali od ciągłego napięcia. Jest to napięcie śmiertelne, drapiące wzdłuż rdzenia kręgowego niby wyszczerbiony nóż. Nogi nie chcą chodzić, ręce dygocą, ciało staje się cienką powłoką z trudem okrywającą powściągane szaleństwo, okrywającą niekończący się ryk, który wydziera się niepowstrzymanie. Nie mamy już ciała ani mięśni, a ze strachu przed czymś nieobliczalnym nie jesteśmy w stanie patrzeć na siebie.

- Erich Maria Remarque - weteran.


#ciekawostki #dsd #gruparatowaniapoziomu #historia #ligamozgow #liganauki #medycyna #psychiatria #psychologia
Twinkle - Shell shock (nerwica frontowa) - przypadłość dotycząca żołnierzy I Wojny Św...

źródło: comment_zkfcQk3oz8c4hZC6DJGpvb5MKegSPWBE.jpg

Pobierz
  • 80
  • Odpowiedz
@Twinkle: niedawno oglądałem taki serial dokumentalny ,,Apokalipsa: I wojna światowa" i tam pokazali takiego Francuza. Koleś zwyczajnie zwariował i było to widać nawet na tych starych nagraniach o złej jakości.

I WŚ pod tym względem to była chyba najgorsza z wojen, ze względu na taktykę jaka wtedy panowała. II WŚ była już bardziej mobilna, nie przeprowadzano często takich masowych, bezpośrednich szturmów na pozycje wroga, nie siedziano całe tygodnie w okopach
  • Odpowiedz
@Twinkle: Moj maz ma PTSD po wojnie w Iraku. Nie jest latwo zyc z czyms takim, nie jest latwo zyc z kims takim ale jestem bardzo wyrozumiala i razem dajemy rade...choc ostatnio zaczelo byc bardziej nieznosnie jednak jestesmy dobrej mysli. Maz ma duzo wsparcia we mnie. Ja z kolei cierpie na nerwice i moj maz tez wspiera mnie w moich demonach ;) To co przezyl na wojnie nie da sie
  • Odpowiedz
@Twinkle: chodzi o coś co obecnie nazywa się Post Traumatic Stress Disorder- PTSD (Zespół stresu pourazowego)... Nazwa Shell Shock jest nazwą historyczną, obecnie mówi się, że wszyscy żołnierze doświadczali wlaśnie PTSD. W Polsce funkcjonowało wtedy pojęcie nerwicy okopowej ;) Dzisiaj czasem można w anglojęzycznych pracach spotkać pojęcie "shell shock" ale wyłącznie w odniesieniu do PTSD wywołanego konkretnie wybuchem. :)
Zjawisko na zdjęciach to zespół two-thousand-yard stare (spojrzenie na dwa tysiące
  • Odpowiedz
@bergero00: Nawet w starym BF były pokazane ofiary shell shocku. W odnowionym są już w pierwszych 20 minutach gry.

@Merytoryk: W ogóle bardzo mało się mowi o I WŚ. Przez całą podstawówkę, gimnazjum i liceum słyszałam naprawdę szczątkowe informacje. Już więcej nas uczyli o 20-leciu międzywojennym.

@AnnaJ: Współczuję, naprawdę, ale Twój mąż jest z pewnością dobrym człowiekiem, o pomagał bezinteresownie niewinnym ludziom. Ba! Ryzykował dla nieznajomych
  • Odpowiedz