Wpis z mikrobloga

http://www.wykop.pl/link/3411455/sztuczna-inteligencja-bog-juz-istnieje/
Długi, solidnie przygotowany i cholernie depresyjny artykuł. Szczerze zachęcam do przeczytania, bo trochę zmienia postrzeganie przyszłości. W powiązanych jest całość jakby kogoś interesowało.

– Gdy osiągnie IQ 100 czy 150, nie będzie problemu. Ale gdy tysiąc albo 10 tysięcy, to co wtedy? – pyta Stephen Hawking, genialny kosmolog (IQ 160), który niczym Kasandra przestrzega przed sztuczną inteligencją. – To może być największe osiągnięcie ludzkości. Ale zarazem jej koniec.


To będzie koniec naszego świata, a przewidywanie tego, co stanie się potem, jest wróżeniem z fusów. Optymiści wierzą, że superinteligencja niczym grzeczna córka zawsze będzie pamiętała, komu zawdzięcza swe istnienie, i nie wyrządzi nam krzywdy. Poza tym zdołamy pokierować nią tak, by móc zachować kontrolę. W ostateczności zaś. wyciągnąć wtyczkę.

- Bzdura. Kto tak mówi, niech spróbuje wyłączyć internet – kpi Nick Bostrom. – Można wyłączyć sztuczną inteligencję, ale nie superinteligencję. Ona na to nie pozwoli.

Nie ma jednak zgody co do skutków. Tu scenariusze są dwa: dystopia lub utopia. Wspólny mianownik? Superinteligencja może okazać się ostatnim ludzkim wynalazkiem – wszystkie następne będą już jej zasługą. Nam zaś pozostanie patrzeć, jak AGI, potężna niczym Bóg, rozprawia się z problemami ludzkości. Czy rozprawi się z samą ludzkością? Czy urządzi nam koniec świata, jak głoszą dystopie? Czy też przeciwnie, lecz zgodnie z utopijną narracją transhumanizmu, uwolni nas od problemów i zapewni wieczne życie na serwerach?


I na koniec, podsumowanie autora:

I na koniec wątpliwość coraz mocniej krusząca mój twórczy zapał: sześć tygodni zbierania materiałów, czytania, pytania, jeżdżenia i korespondowania dla tych siedemdziesięciu paru tysięcy znaków. Czy wiedząc, że jakiś enty WorldSmith mógłby stworzyć równie obszerny artykuł na ten sam temat w 0,3 sekundy, podejmowałbym taki trud?


#nauka #technologia #sztucznainteligencja #ligamozgow #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ciekawostki #transhumanizm #mikroreklama
Pobierz MalyBiolog - http://www.wykop.pl/link/3411455/sztuczna-inteligencja-bog-juz-istnieje/...
źródło: comment_qSv9p1dQlX2h04LJXflnXYN5fVH8WRLi.jpg
  • 15
@MalyBiolog i tak i nie. Ryzyko jest (chociaż do superinteligencji to nam brakuje pewnie wielu stuleci), ale wątpię w tak czarny scenariusz. Przecież dla takiej SI ziemia jest słabym miejscem do egzystencji. Wydaje się że znacznie lepsza byłaby przestrzeń kosmiczna. No i kto powiedział ze musimy ją stworzyć na ziemi ;)
@gastxxx: miło mi, że ktoś przeczytał ten długi art. Bałem się, że to za dużo dla dzisiejszych Internautów. :)

Pisząc z perspektywy biologa mogę jedynie się zgodzić z autorem. Może informatycy/programiści mają lepszy pogląd na sytuację. Jesteśmy tworem ewolucji, który "powstał" by przeżyć na sawannie, żyć w małych grupach (w porównaniu do dzisiejszych, milionowych aglomeracji), prowadzić życie zbieracko-łowieckie i uciekać przed drapieżnikami. Wynik około 3mld ewolucji, który przypadkiem zyskał większą inteligencję
@MalyBiolog: no ja właśnie z tym rozproszeniem bym się nie rozpędzał, wiem że mamy silnie zakorzenione skojarzenie ze skynetem ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) ale to raczej nie jest takie proste, głównie przez gigantyczne zapotrzebowanie na moc obliczeniową (a o wykorzystaniu wszytskich kompuertów na planecie raczej można zapomnieć, zbytnio to rozproszone i nieefektywne). Może komputery kwantowe coś zmienią w tej kwestii...ale
@kotym: wrzucałem już różne znaleziska. Są ludzie, którzy potrafią zakopać oficjalne stanowisko PAN, badania naukowe czy inne znaleziska podając za powód informacja nieprawdziwa tylko dlatego, że to się nie zgadza z ich światopoglądem. Smutne, ale co zrobić.
Lekki spam i narcyzm, zobacz inne (według mnie dobre) znaleziska, gdzie pojawiają się zakopy za inf. nieprawdziwa.
1, 2 3 itd...