Wpis z mikrobloga

Poseł Kukiz'15 S.Chruszcz i jego kolega G.Długi usiłowali zablokować przyjecie wspólnej deklaracji parlamentów POL UKR w czesci głównej odnoszącą się do paktu Ribbentrop Mołotow i roli ZSRR w rozpoczeciu II wojny światowej.
Twierdzi, że fragment "pamiętamy walkę polskich i ukraińskich sił opozycji antykomunistycznej, która dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw" to gloryfikacja UPA.
Za głosowanie przeciwko miał zostać nazwany ruskim agentem przez poseł PiS Lichocką.
Ja napisał Chrusza na twitterze podczas głosowania w grupie Spraw Zagranicznych i UE projekt przeszeł sotsunkiem głosów 35:2.
Według profilu "Rosyjska V kolumna" Chruszcz od wczesnej młodości wspołpracowł z M.Piskorskim. Zamieścił także zdjecie sprzed 10 lat z antynatowskiej konferencji w Moskwie na której obaj panowie sie mieli znaleźć (w towarzystwie innych prorosyjskich działaczy z Europy) - klik.
Jakiś czas temu media donosiły, że Chruszcz polubił profil ""Polacy popierają Rosyjski Krym".

Przyjecie tego stanowiska wobec współpracy III Rzeszy i ZSRR uderza mocno w CCCP a co za tym idzie obecna Rosje, która tamten okres do dzisiaj interpretuje niemal tak samo jak Mołotow w 1939 (tylko teraz unikaja określeń "pokraczny twór traktatu wersalskiego").
Wyglada jednak na to, że zostanie to przykryte przez rozstrząsanie tego fragmentu.
A szkoda bo w dokumencie jasno zarzuca sie ZSRR doprowadzenie do wybuchu II wojny poprzez podpisanie paktu RM, dołaczenie ZSRR do ataku oraz okupacje Polski bo pozostawia Rosję i mającą podobne zdanie Białorus same.
Dla wielu to mało istotne, ale ja widząc działania Rosji w kwestiach wojny historycznej, które chociaż dotyczą czegoś innego sa kopią "polskich obozów" oceniam, że przyjecie takiej interpetacji 17 września przez Ukrainę jest niezwykle korzystne dla Polski. To jeden z najsilniejszych ciosów w rosyjskie stanowisko usprawiedliwiana ZSRR. SIlny bo wpsarty przez kraj byłęgo ZSRR. Niektóre źródła mowią o tym, że to samo ma przyjąc Litwa, ale nie wiem bo w tekscie jest mowa tylko o PL UA.
Dokument datowano symbolicznie na 17 wrzesnia.

#rosja #ukraina #polityka
  • 5
@szurszur: Niestety ta deklaracja w obecnym kształcie zawiera gloryfikację OUN/UPA, co jest czymś głęboko haniebnym. A ZSRR można i należy potępiać, ale to nie usprawiedliwia gloryfikowania OUN/UPA.