Wpis z mikrobloga

Mirki od tagu #biznes mam pytanie. Mieszkam w dość małej miejscowości i myślę o otworzeniu biznesu. W samej miejscowości są 3 przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 100 osób. Myślę o szyciu specjalistycznych ubrań roboczych. Tylko czy jest sens? Chińskie ubrania zalewają świat a dobry komplet kosztuje +/-200zl mowa o ogrdniczkach i kurtku. Jak pozyskiwać klientów, jak zacząć żeby nie utopić pieniędzy? Dodam jeszcze, że moja mama jest szyję od 33 lat i jest na prawdę w tym dobra bo szkła od garniturów po wózki dla dzieci itp. Czy taka mała firma, np 3 osoby mogłaby zarabiać na tym sensowne pieniądze? Myślę o tym bo moja mama po wielu, na prawdę wielu latach pracy zarabia tak śmieszne pieniądze, że jest mi przykro.. Wczoraj prosiła, o pomoc z kontem internetowym i zobaczyłem, że dostała wypłatę 1300zl.. Chciałbym zrobić coś dla niej i dla siebie.. Plus jest taki, że mama ma 3 maszyny, dwie dobrej klasy i jedna też dobra typu overlock. Robiąc np 2 miejsca pracy gdzie mama i jej koleżanka s w stanie przez 8 godzin uczyć po 20 kompletów (z przerwami na kawę itp)Co o tym myślicie? Macie jakieś wskazówki, jakieś pomysły? Jak się do tego zabrać? Ktoś może ma wiedzę na ten temat lub chciałby pomóc mi szukać czegoś na ten temat? Jak zdobyć klientów? Jak promować to?

#biznes #kiciochpyta #pracbaza #praca #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 13
@Nomadus: zaplanuj, przeanalizuj konkurencję, wykreuj markę (polecam się ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i daj się ludziom poznać - dotrzyj do nich i pokaż, że tą ceną stoi jakość, na którą warto postawić, zamiast kupować chińskie badziewie. To nie jest proste, na początku trzeba swoje zainwestować, ale da się zrobić :)

A co do pozyskiwania klientów, to zależy - od regionu, od przedziału wiekowego i typu klienta,
@Majku_ z tego co na dzień dzisiejszy zdążyłem sprawdzić to w powiecie jest jeden zakład szyjacy takie rzeczy (plus sprzedaż rękawiczek, butów i innych rzeczy od bhp) i pracuje w nim moja mama i jej koleżanka (plus 2 kobiety). Przedział wieku chyba tu nie jest ważny bo to ubrania dla roboli (firma gdzie pracuje kupuje tam ubrania). Mam np kontakt z firmą transportową (30 ciągników, międzynarodowe przewozy) i do tego raitech (firma
@Nomadus: klientów szukaj w średnich i dużych firmach, gdyż tam pracodawca zapewnia odzież roboczą (chyba raz na rok czy dwa lata), możesz także próbować z odzieżą specjalizowaną np dla monterów (więcej kieszeni, jakieś mocowania itp), spawaczy itp.

Najtańszy szmelc mi się przepala, po miesiącu mam sito a nie spodnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wracając do klientów, celuj też w ośrodki szkolące ludzi z PUPu - tam szkoła
@Nomadus: wiesz, w twoim mieście może być i 10 zakładów, gdzie szyją takie rzeczy, ale wszystkie mogą sprzedawać swoje produkty za granicę, więc zasadniczo żaden z nich nie stanowi konkurencji. Pytanie, czy chcesz sprzedawać swoje rzeczy bardziej bezpośrednio (np. sklep internetowy, wtedy masz większy zasięg ale i większą konkurencję; możesz też otworzyć sklep stacjonarny z takimi artykułami), czy bardziej do firm, o czym wspomniał @tomsonyot czy może połączyć te dwie rzeczy.
@Nomadus: Z takim podejściem, nie wróżę ci kariery biznesowej. Ubrania robocze, to nie są jakieś tam szmaty dla roboli, tylko to znacznie bardziej skomplikowany temat. Przy ubraniach roboczych, t-shirty z sieciówek, szyte gdzieś w Bangladeszu to kawałek szmaty.
Zastanów się w jakich warunkach pracują robotnicy, np. budowlańcy - w lecie upał, w zimie mróz, do tego deszcz, wiatr. Przy tym pracują fizycznie, pocą się, pot musi uciekać na zewnątrz, deszcz nie
@Nomadus: od bycia szwaczką za 1300zł do założenia firmy szyjącej ubrania robocze jest dość daleka droga , nie sądzisz? W większości rynek jest w rękach dużych graczy , poza tym cały aspekt marketingu , poszukiwania klientów - przeciez to lata pracy. Jesli chcesz pomoc - poszukaj na Allegro czegoś co sie fajnie sprzedaje - dobry temat to np ogromne pluszowe misie. Zamów mamie kilka , niech spróbuje skopiować i zobacz jak
@Nomadus: Branża ubrań roboczych jest ciężka i do tego jeszcze sprzedaż bezpośrednia w dużych firmach... Tak jak mówi @krupek zastanów się nad sprzedażą przez Internet produktów hand made, które będzie szyła Twoja mama. Na początek faktycznie możecie zacząć od Allegro i zobaczyć, czy będziecie mieli klientów. Prowizje przy własnych wyrobach nie powinny Wam tak doskwierać. Jeśli jednak będziecie mieć zamówienia, to powinniście założyć swój sklep internetowy i rozwinąć biznes. Dzisiaj to