Wpis z mikrobloga

Mam pytanie zwiazane z #freebsd :
O ile z linuksem mam doswiadczenie i raczej nie mam problemow to nigdy nic nie robilem z FreeBSD.
Chce postawic sobie server do #q3. Ogolnie orginalne binarki sa dla linuksa Widze ze FreeBSD ma jaka emulacje, ale nie mam roota i wyglada na to ze nie ma odpowiednich modolow kernelowych ktore na to zezwalaja.
Chce wiec zainstalowac ioquake3 albo openarena. I tutaj jest moje pytanie:
Czy te "porty" to jest taki odpowiednik linkuksowego apt-get'a ?
Czy moge je zainstalowac bez roota? Chodzi mi np. o to https://www.freshports.org/games/ioquake3-server/
A moze jest jakis inny sposob na to?

pozwole sobie uzyc tagu #linux, bo sam tag freebsd ma az 14 obserwujacych ;)
  • 17
@arhu: odnosze wrazenie ze nie wiesz do czego sluzy sudoers. Z odpowiednimi wpisami mozesz uruchamiac polecenia wymagajace konta uprzywilejowanego BEZ HASLA ROOTa, autoryzujac sie np. swoim haslem.

@arhu: zapytal, czy moze zainstalowac pakiet bez roota. Moja odpowiedz:
Mozesz, przez sudo. Nie wiem czego tu nie rozumiesz, ale widze ze uparles sie na to haslo roota. Ty natomiast wymysliles sobie, ze jak nie ma dostepu do roota, to nie ma tez dostepu do sudo. Jedno z drugim nie ma nic wspolnego.
@ManamanaTuriruriru: @ql00: @arhu: @napcok: Dałem radę. Z tego co wiem to nie mam żadnych prawa roota, czy możliwości uruchomienia tylko pkg z prawami roota (co było by pewnie tak gigantycznym błędem security że szkoda gadać)

Na początku próbowałem walczyć z DIRDEST czy innymi modyfikatorami zachowania pkg, ale zdenerwowałem się i po prostu pobrałem ioquake3 bezpośrednio z free ports.
Wystarczyło dodać pak0 i plik server.cfg (co nie jest oczywiste,