Wpis z mikrobloga

Słuchajcie, mam #pytanie. Może głupie, może mądre, nie wiem. Dość dawno nie korzystałem z publicznej służby zdrowia (będzie jakieś 8 lat, jak nie lepiej) i jako, że ostatnio jakoś słabiej się czuję to pomyślałem, że chyba w końcu warto odwiedzić lekarza rodzinnego. Zmotywowało mnie to tym bardziej, że od 5 lat prowadzę własną działalność gospodarczą i miesiąc w miesiąc widzę ile przelewam na ZUS (w tym przypadku na ubezpieczenie społeczne - obecnie 288,95 zł/mies.). Stwierdziłem, że chyba czas skorzystać ze swojego przywileju (skoro cena jak za usługę klasy premium) i się w końcu zbadać i nieco podleczyć.

No i tu pojawił się problem. Kiedyś do lekarza chodziło się z książeczką, w której u pracodawcy co jakiś czas się odbijało pieczątkę, że jest się ubezpieczonym. Przekopałem szafę i znalazłem dwie takie książeczki (zdjęcie poniżej). Która z nich jest właściwie aktualna? Nie chcę się w sumie ośmieszyć, bo ta po lewej pamięta chyba jeszcze #lata90 i czasy Kasy Chorych (prawdziwe #gimbynieznajo ), a ta po prawej też niewiele świeższa (ostatni wpis w 2004 roku). A może teraz powinienem wyrobić jeszcze coś innego? Albo może wystarczą tylko np. potwierdzenia trzech ostatnich przelewów do ZUS skoro przelewy robię samodzielnie?

Głupio mi, ale serio nie wiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#nfz #kasachorych #sluzbazdrowia #kiciochpyta
hyperlink - Słuchajcie, mam #pytanie. Może głupie, może mądre, nie wiem. Dość dawno n...

źródło: comment_23jqTvBJTVF78FvqsC2XjzcitxrhV7wn.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
potwierdzenia trzech ostatnich przelewów do ZUS skoro przelewy robię samodzielnie?


@hyperlink: wystarczy chyba tylko jeden za poprzedni miesiąc, ja tak miałem kiedy jeszcze prowadziłem działaność, pojechałem na pogotowie z rana dłoni opatrzyli mnie a potem musiałem w ciagu 7 dni przynieśc im kwit że opłacam Zus.
  • Odpowiedz
@hyperlink: żadna książeczka nie jest już potrzebna. Sprawdzają w systemie czy jesteś ubezpieczony, potrzebny do tego tylko PESEL. Dopiero w razie negatywnej weryfikacji można zacząć się zastanawiać na potwierdzeniami papierowymi.
  • Odpowiedz
@Obserwator_z_ramienia_ONZ: nie potrzeba. Nawet jezeli w systemie Ewus będziesz oznaczony jako "nieubezpiecozny" z powodu np. błędu jakiegoś urzędasa (co mi się przytrafiło), to u lekarza (w recepcji) składasz oświadczenie, że mimo to jesteś ubezpieczony. Gdyby się później okazało, że nie byłeś ubezpieczony, to będą próbowali ściągnąć z Ciebie kasę za wizytę (nie wiem jak, może tak samo jak za niezapłacone mandaty, czyli przez Urząd Skarbowy).
  • Odpowiedz