Wpis z mikrobloga

@Zuzanna65: #ziola #medycyna #zdrowie #poradyzdrowie #rosliny #ogrodnictwo

Glistnik jaskółcze ziele:

Glistnik to roślina o wielu właściwościach leczniczych, choć znana jest głównie z tego, że leczy kurzajki. Wykorzystywana była właściwie na terenie całej Europy już od starożytności. Ze względu na kolor kwiatów i soku, glistnik stosowany był głównie do leczenia chorób wątroby, często używano także soku do leczenia zmian skórnych i tzw. modzeli czyli zgrubień na stopach. Dawniej sok wykorzystywany był również do leczenia zaćmy.

Ktoś używał?
  • 14
Ze względu na kolor kwiatów i soku, glistnik stosowany był głównie do leczenia chorób wątroby


@Zuzanna65: brawo, po prostu brawo;) eh, "medycyna ludowa"...przestano właśnie z niego korzystać głównie dlatego, że może doprowadzić do ostrego uszkodzenia wątroby (w szczególności w wyniku "samoleczenia")

Z tego co pamiętam to ma głównie działanie rozkurczające mięśnie gładkie. Stosowano na bóle brzucha, kolki, miesiączki etc., ale teraz mamy nospe, która ma znacznie mniej działań niepożądanych.

Podstawowa rzecz
@ihuax: ale nadal to cuda natury, tyle roślin,które mogą nam pomagać, a są i takie bez "efektów ubocznych" także czy nie jest to idealny przykład tego,jak natura o nas dba? A zasada jest prosta,nie ma nic za darmo, ale jeśli pomaga to małe niedogodności można przecierpieć ;)
@Zuzanna65: udało mi się znaleźć coś sensownego na temat glistnika

po polsku

raport EMEA na temat glistnika

Pozwolę sobie zacytować część wniosków z raportu:

The evidence to support a safe oral daily dose limit of not more than 2.5 mg alkaloids could be considered. However, the scientific rationale or the information available is not reassuring. Evidence of clinical efficacy is lacking and a well established use indication cannot be supported. Traditional
@Rain_: nie ma czegoś takiego jak brak efektów ubocznych. Jest dużo roślin, które mogą nam pomagać, tak samo jak tych, które mogą szkodzić.

Bynajmniej nie deprecjonuje wartości fitoterapii, bo w większości na niej opiera się współczesna farmakologia. Sporo syntetycznych leków powstało w wyniku modyfikacji roślinnych odpowiedników, po to aby działały mocniej, bezpieczniej, bardziej wybiórczo.

Oczywiście, że nie ma nic za darmo i po to jest wyżej cytowany "benefit-risk assessment", czyli to