Wpis z mikrobloga

Dzień dobry, #webstuff! :)

➊ Znacie zasadę z "Incepcji" przy zagnieżdżaniu selektorów w preprocesorach #css?
http://bit.ly/1AbZ1xV

➋ SRL to język przypominający #sql, który kompiluje się do wyrażeń regularnych. Jego składnia jest czytelniejsza i prostsza do zrozumienia, co sprawia, że budowanie wyrażeń staje się łatwiejsze. Na razie z języka można korzystać na jego stronie lub przy użyciu PHP.
https://simple-regex.com

➌ Cockpit to CMS stworzony przy pomocy #php i korzystający z bazy danych SQLite. Jego główną zaletą jest prostota tworzenia własnych typów treści i formularzy. Łatwo jest również zaimplementować własne funkcjonalności. #cms posiada polską wersję językową.
http://getcockpit.com

➍ Lista hooków dostępnych w #wordpress i popularnych wtyczkach.
http://hookr.io

➎ Wpis odpowiadający na pytanie: Czy warto jeszcze uczyć się PHP?
http://bit.ly/2c3V3Tu

➏ Ciekawa strona agregująca filmy z tematyki programowania szeroko pojętego (kursy, wykłady, konferencje, wywiady).
http://devvideo.pl

➐ Mała biblioteka #javascript do zaciemniania i odkrywania tekstu w iście hakerski sposób
http://bit.ly/2bIsEiU

➑ Strona, która dopasuje kolor w systemie szesnastkowym do wpisanego słowa. Algorytm dopasowania korzysta z wyszukiwarki, z której bierze pod uwagę około 25 obrazów, znajduje kolory i na tej podstawie oblicza "średnią".
http://bit.ly/2bQTGGY

➒ 20 wskazówek budowania arkusza CSS.
http://bit.ly/2bNljyF

➓ 11 sztuczek przyspieszających pracę z #npm.
http://bit.ly/2bYP9Rp

➡ Nowości
➊ Nowa funkcja w narzędziach dewelopera przeglądarki Chrome: edytor box-shadow / text-shadow.
http://bit.ly/2cTuz7o

➡ #design
➊ Interesujący film o tym skąd się wzięła czcionka znana z komiksów.
https://www.youtube.com/watch?v=e31fNccOQSE

➋ Krótki przewodnik po projektowaniu interfejsu użytkownika. #ui #ux
http://bit.ly/2bNIgqB

➡ #humorinformatykow
Dziś trochę o #logikarozowychpaskow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Pobierz klocus - Dzień dobry, #webstuff! :)

➊ Znacie zasadę z "Incepcji" przy zagnieżdżani...
źródło: comment_WstWa3Kufr2iSMw83ALEKs21a6wjaPYJ.jpg
  • 35
jakoś nie wróżę temu [SRLowi] przyszłości.


@wnocy: Czemu? Dużo czytelniejsze niż regexpy.

Aczkolwiek właśnie dali mi pomysł, żeby zrobić to obiektowo.

Przykład: DQL z Doctrine to taki ujednolicony SQL. Ale zamiast pisać DQLe, można je budować przy pomocy QueryBuildera. Fajny byłby taki builder do regexpów => choćby ze względu na podpowiadanie składni (bez konieczności implementacji kolejnego DSLa przez IDE).

EDIT: to już jest zaimplementowane :D
@klocus: jak będę miał chwilę to się pobawię tym Cockpit'em i jak się okaże fajny to może nawet skorzystam z niego przy małych stronach dla klientów (jakieś stronki-wizytówki).
@MacDada: no nie wiem. Na pierwszy rzut oka te regexpy ze strony wyglądają bardziej zrozumiale niż ta rozpisana formułka. Regexp czytelnością nie powala, ale przy odrobinie doświadczenia, nie ma problemu z rozumieniem.

Dodatkowo, gdy taki regexp rozrasta się na tyle, że przestaje być zrozumiały, to lepiej to zakodować ręcznie, bo najprawdopodobniej będzie spory spadek wydajności.

to już jest zaimplementowane :D https://github.com/SimpleRegex/SRL-PHP#an-example Ale tekstowo chyba jednak jest czytelniej…


oba rozwiązania są słabe.
@wnocy: Im więcej symbolów tym trudniejsze do ogarnięcia. Regexpy składają się z samych takich symbolów. Nie piszę ich na codzień. Nie czytam ich na codzień. Niemalże za każdym razem jak mam z nimi styk, muszę google'ować co oznaczał dany symbol albo jakiego symbolu mógłbym chcieć użyć.

Dobrą praktyką jest nie używać skrótowców dla zmiennych, tylko dawać pełne nazwy. Np lepiej jest zrobić zmienną window niż w. Wyjątkami są oczywiście i
@MacDada: Też tak mam z wyrażeniami regularnymi. Wydaje mi się, że osobie, która nie zajmuje się nimi na co dzień, znacznie łatwiej będzie skorzystać ze składni SRL i skompilować ją do RegExp. Wiadomo, po jakimś czasie człowiek się wprawia w ich odczytywanie i zapisywanie, ale SRL wygląda po prostu dla mnie bardziej czytelnie.