Wpis z mikrobloga

@dGustator: Najprostsze rozwiązanie - laser diodowy i modulacja AM, po drugiej stronie fotodioda i filtr górnoprzepustowy a.k.a. AC-coupling i na słuchawki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Można to zrobić dużo ciekawiej ale tu chodziło o prostotę.
@dktr: SPDiF też za bardzo nie ogarniam oprócz tego że słyszałem kiedyś nazwę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Najlepiej byłoby to puścić na nośnej o ile pasmo samego sygnału nie idzie w zbyt wysokie częstotliwości, wtedy to by się odfiltrowało dość łatwo, ale trzeba dalej mieć na uwadze to że światło słoneczne nie może nasycić detektora (czyli np. dodać odpowiednie filtry optyczne i robi się z tego coś
@dktr: Dobrym trikiem w tym moim prostym układzie jest to że prawie że można z tego bezpośrednio zrobić podsłuch wykorzystujący szybę w oknie jako mikrofon ( ͡° ͜ʖ ͡°) Udało nam się to w odległości paru metrów ale trzeba było się nieźle wydzierać prosto w szybę żeby w słuchawkach dało się zrozumieć mowę.
@4833478: Jak sprawują się lasery? Niestety w tanich laserkach z racji konstrukcji diody laserowej wiązka jest eliptyczna i kolimacja jest do bani ( ͡° ʖ̯ ͡°) Z tego co wiem znacznie lepsze są zielone DPSS (choć o wiele mniej sprawne energetycznie).
@4833478: Myślę że umieszczenie detektora w rurce i dokładne wycelowanie wiązki powinno rozwiązać problem światła słonecznego. Jakie masz pasmo przenoszenia tego urządzenia?
@RicoElectrico: Można tanią diodę odfiltrować tak żeby wyszedł ładny mod gaussowski jeśli możesz poświęcić straty mocy, albo najlepiej od razu kupić dobrą diodę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale laser nie-diodowy (jak np. właśnie DPSS lub gazowy) zawsze będzie miał lepsze parametry. Mojego układu używałem ze zwykłym pointerem czerwonym i dało się skolimować tak, żeby po 10m wiązka dalej miała nie więcej niż 5mm średnicy.
Jakie masz pasmo przenoszenia tego urządzenia?


@dktr: Mniej więcej audio ( ͡° ͜ʖ ͡°) Więc do transmisji cyfrowej dźwięku zdecydowanie za mało. Ale to kwestia innego projektu z innymi założeniami.
@dktr: toslink i spdif to dokładnie to samo, chyba (jeśli dobrze pamietam) zeby z rca przejść na toslink trzeba użyć jeden tranzystor

@4833478: ale powiedz mi z czego ty (specjalnie z małej) jestes dumny? Ze nie użyłeś arduino w swoim projekcie? Ze będziesz mógł sie pochwalić przed kolegami jaki ty fajny jestes? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡
@Atariauke: W sumie to najbardziej jestem dumny z jakości wykonania ( ͡° ͜ʖ ͡°) Lubię jak rzeczy które robię nie tylko działają ale też wyglądają porządnie i elegancko (dla inżynierskiego oka, nie artystycznego :P ).