Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,
Pomagałem ostatnio w organizacji wyścigu kolarskiego, ale jako że była to jego pierwsza edycja, to pomiar czasu był trochę taki chałupniczy.
Na następną edycję planujemy zrobić to trochę lepiej, a mianowicie z fotokomórką.
Chodzi o to, żeby włączyć czas wraz ze startem pierwszego zawodnika (zapomniałem dodać, że chodzi o indywidualną jazdę na czas) i żeby na mecie fotokomórka przesyłała czasy "brutto" każdego kolejnego zawodnika do komputera i go zapisywała. Czyli powiedzmy startujemy zegar, pierwszy zawodnik przyjeżdża po 15 minutach, pach fotokomórka przesyła czas, a zegar biegnie dalej, przejeżdża następny, który starował po minucie, zegar pokazuje 15 minut i 33 sekundy i pach, zapisuje go do komputera (a ja później od tego czasu odejmuję minutę). I tak dalej.

No i pytanie, co do tego potrzebuję, ile fotokomórek? Czy są specjalne interfejsy do tego (czytałem coś o interfejsie COM albo LPT) i ogólnie jak to ogarnąć. Nie musicie pisać mi tu z góry rozwiązania, tylko podrzucić jakąś literaturę. :)

#fotokomorka #pytanie #informatyka #fizyka #sprzetkomputerowy #kolarstwo#kolarstwo
  • 6
@Turambetto:
A jak na raz wjedzie kilku zawodników?
I dlaczego start od pierwszego który wystartował, a nie normalnie od strzału?
Jak to się rozwiązuje? Nie rozwiązuje, bo robi się to inaczej.,
Czas startuje ze strzałem, a wyniki odczytuje się z filmu nagranego na mecie.
@HCLB: Uwzgledniłem, tzn numery bez problemu wykrywamy i ten czas przyporządkowujemy do odpowiedniego zawodnika (z tym nie było problemów). Problem jest tylko taki, żeby nie zatrzymywać czasu ręcznie przy przejeździe danego zawodnika, tylko żeby mieć dokładny sygnał z fotokomórki.
@deryt: Odliczamy sekundy do startu pierwszego zawodnika i uruchamiamy zegar, a zawodnik wtedy startuje.
@Gorion103: No właśnie chyba na tym się to skończy bo w organizowanym przez nas cyklu są też wyścigi ze startu wspólnego i wszystkie etapy były rozpatrywane na podstawie dwóch kamer, ale zdecydowanie łatwiej byłoby z chipami. Tylko co je najłatwiej "wychwytuje"? Maty są cholernie drogie, a jako że wyścigi te dopiero raczkują, więc szukamy rozwiązań bardziej przystępnych. :)