Wpis z mikrobloga

Hej Mirki,

Poukładałem wreszcie swoje osobiste sprawy i przyszedł czas odkurzyć moją szosę (lepiej późno niż wcale).

Otóż mam problem z napędem. Od jakiegoś już czasu łańcuch przeskakuje mi między zębatkami na korbie z większej na mniejszą. W zeszłym roku się tym nie zająłem zostawiając sobie tę przyjemność na obecny.

Fotki korby i koronek: http://imgur.com/a/MEmiD

Kaseta z tyłu wygląda dużo lepiej. Sam rower to szosówka LeMond z kasetą Tiagry i przerzutkami tylną 105, a przednią Tiagra.

Pytanie jako początkującego - czy wystarczy, że wymienią samą korbę (+ łańcuch) i uda mi się zgrać to z tylną kasetą? Czy też nie ma takiej opcji i muszę od razu wymieniać cały napęd?

Jak najlepiej przeprowadzić taką naprawę - oddać do warsztatu? Samemu zakupić części i próbować to montować? Czy najlepiej osobiści kupić części, a zanieść do warsztatu żeby mi to złożył?

Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc i podpowiedź ;)

#rower #szosa #kiciochpyta #pedalskiegowno
  • 15
@Malchos sama wymiana blatów to imbus, do zmiany całej korby potrzebny jest ew. ściągacz (15-30zł), a do zmiany kasety odpowiedni klucz z bacikiem (też max 30zł). akurat to takie podstawowe narzedzia, które warto mieć (szczegolnie do zdjecia kasety przy wymianie/czyszczeniu), zawsze moga sie przydac czy Tobie czy znajomym ;)

inna sprawa jest taka, że łancuch który sam z przodu zeskakuje może być jedynie wynikiem źle ustawionego wózka przerzutki. Obie wersje (wymiana vs
@Malchos: Kaseta faktycznie tragiczna nie jest nowy łańcuch POWINNA łyknąć... najwyżej dasz jej czas na dotarcie.

Co do koronek, ważny jest rozstaw oraz ilośc otworów no i ilość zębów. Rozstaw podawany jest w BCD lub PCD użyjesz google, to znajdziesz co i jak pomierzyć ew. po modelu korby poszukaj rozstawu, a potem blatów na allegro
@MrSzatanek: Dopytam jeszcze skoro już mam taką możliwość ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Większy blat posiada 53 zęby, mniejszy 39. Mam 5 śrub, BCD wyliczyłem na 130 mm.

- czy mogę na moją korbę Tiagry nałożyć blaty innej grupy - 105 albo Sory?
- zębatka często opisana jest typem (9-, 10-rzędowy), mam kasetę 9-rzędową, czy mogę dokupić blat typu 10-rzędowego?