Wpis z mikrobloga

powiedzcie mi, jak mam się nie denerwować. przecież od razu widać, że to nie fuszerka tylko celowe działanie.

1. Anne Applebaum śle notkę o Polsce w świat. Co w niej? Krótki, twitterowy opis i link do artykułu platformy blogowej Tomasza Lisa Natemat.pl z wymowną fotografią. Co się nie zgadza? Kilka rzeczy:

2. "Neofaszyści pobili" - nie będziemy zagłębiać się tutaj w słuszność nazewnictwa oraz robić dochodzenia, czy było to szturchanie czy pobicie. Wiemy jednak kogo ma na myśli pani Applebaum, co w zestawieniu z fotografią i treścią tekstu z NaTemat nie pozostawia żadnych wątpliwości - ONR. Tę informację zestawiamy z relacją uczestnika zdarzenia, który sam poinformował o tym, że KOD nie był atakowany przez ONR, tylko przez osoby niezwiązane z organizacjami narodowymi, w tym osoby starsze. Pani Applebaum nie widzi problemu.

3. "Policja nie zareagowała" - ten fragment dość stanowczego i niepokojącego stwierdzenia zestawiamy ze słowami samego Radomira Szumełdy z KOD, który mówi o skuteczności policji, o tym że policjanci wzywali pozostałych do uspokojenia się i wyprowadzili członków KOD z tłumu. Co więcej, w jego opinii, mogłoby dojść do "linczu" właśnie gdyby nie interwencja funkcjonariuszy. Pani Applebaum nie widzi problemu.

4. "Rząd broni neofaszystów" - chwytliwe, a czy zgodne z prawdą? W takim samym stopniu, jak poprzednie punkty. Politycy partii rządzącej bezsprzecznie krytykują wizytę KOD na pogrzebie i uznają ich przyjście za prowokację. Wierzymy jednak, że laureatka Nagrody Pulitzera potrafi rozróżnić opinię dotyczącą obecności konkretnej grupy na danym wydarzeniu od oceny zachowania pozostałych zgromadzonych, którzy mieli bezpośredni związek z incydentem, a tym bardziej rzekomego ich pochwalania lub obrony. Pani Applebaum nie widzi problemu.


5. Ilustracja - zdjęcie prawdziwe? Tak. Przedstawia członków ONR? Tak. Ale:

Czy prezentuje opisywane zdarzenie? Nie.

Czy przynajmniej zostało wykonane w tej samej miejscowości? Nie.

Czy jest chociażby z tego samego roku, dwóch, trzech? Nie.

Czy bił ONR? Według KOD - Nie.

Czy NaTemat dysponowało jedynie tą fotografią? Nie.

Czy pani Applebaum widzi jakiś problem, by opisać nim współczesną Polskę i wewnętrzne spory polityczne dla zagranicy? >Nie.


#michalkosecki #media
Pobierz m.....i - powiedzcie mi, jak mam się nie denerwować. przecież od razu widać, że to ni...
źródło: comment_J8oGxcwI9NFojAs9SFbGjR885izzZp9a.jpg
  • 5
@michalkosecki: to tak jak HGW napisała na TVN warszawa rok temu w lato, że "w komunikacji miejskiej w warszawie jest klimatyzacja".
A później tacy ludzie co nie korzystają z komunikacji, bo mają własne 4 kółka, żyją z wyobrażeniem, że komunikacja miejska jest spoko, i że ci co nią jeżdżą, mają wypas. A realia odbiegają od rzeczywistości.
Za rażące wprowadzanie w błąd społeczeństwa, oczywiście nie należy się nic.
Może znajdziemy sobie leprze
@michalkosecki: Oh boi, chyba nawet tego nie dotykam bo to temat na obszerną rozmowę wykraczającą poza wykopowe realia i technikalia. Obie strony zawsze kreują w jakimś stopniu wydźwięk informacji, bądź chociaż ukierunkowują. W czasach gdy cały przekaz trzeba zmieścić w 140 znakach czy klikbajtowym tytule już całkiem.
@Saeglopur: ja nie mam nic przeciwko clickbaitowości czy ograniczaniu treści, ale nie opierając się na tylu kłamstwach. i tak, wiem, że to robią obie strony, ale - tak jak już pisałem, pseudoprawica nie ma tej międzynarodowej siatki do rozdmuchiwania afer. ale tak - wrzucałem też przykłady manipulacji z drugiej strony.
Manipulacja walczy z manipulacją.


@Pliskin: Ja bym tego tak nie nazwał. To jest tylko i wyłącznie manipulacja pisowskiego FP NZG. Manipulacjom jest wyrwanie z kontekstu pierwszego cytatu. Wycięte wypowiedzi osób z PiS są po to, żeby dowieść z góry założonej tezy.