Wpis z mikrobloga

Cześć. Niedługo czeka mnie #emigracja i rozważam trzy kraje do których mógłbym się udać. Nie mogę się jednak zdecydować który wybrać - Kanadę, Szwajcarię czy Holandię. Pracuję w IT, mam już 5 lat doświadczenia więc nie przewiduję problemów ze znalezieniem pracy, niezależnie od tego czy będę potrzebował wizę czy nie. Wszystkie te kraje mają wysoki standard życia, są liberalne pod względem społecznym, a ich mieszkańcy są przyjaźnie lub chociaż neutralnie nastawieni.

Tak więc #ankieta - który kraj wy byście wybrali?

Gdzie emigrować?

  • Kanada 55.6% (158)
  • Szwajcaria 30.6% (87)
  • Holandia 4.6% (13)
  • Inny kraj 9.2% (26)

Oddanych głosów: 284

  • 19
@Jake_921: jak lata zbyt gorące to może Irlandia, Anglia. Jezyka nowego nie musiałbyś się uczyć. Jeszcze Sztokhol, Kopenhagę, Oslo możesz rozważyć. Ale ja bym wybrał Szwajcarię, bo jednak sporo więcej się tam zarabia, a przyroda jest ładna.
@darck: Dzięki za info. Tak, obawiam się nieco tej poprawności politycznej, zarówno w NL jak i Kanadzie (obstawiam że w Sztokholmie i Kopenhadze też), ale podchodzę do tego w ten sposób, że jeśli mi się tam nie spodoba to zawsze mogę się przeprowadzić gdzieś indziej.
@Jake_921: zależy czy chcesz inwestować w naukę lokalnego języka. Jeśli chciałbyś, a bez tego może ci sie kraj nie spodobać, to potem wyjeżdżając okaże się, że tylko czas zmarnowałeś. Bo znajomość holenderskiego na A2 jest bezwartosciowa, a kosztuje kilkaset godzin nauki.
@darck: Chciałbym uniknąć nauki języka przed wyjazdem, właśnie z tego powodu który podałeś. Dlatego też Holandia czy Szwajcaria wydają się dobrym wyborem - na początku dogadam się po angielsku, a potem będę się uczył języka (podstawy niemieckiego i francuskiego już znam).

Póki co widzę jednak że w ankiecie Kanada zdecydowanie wygrywa - i przyznam że osobiście też najbardziej się przychylam ku temu krajowi. No i w tym przypadku odpada nauka języka.
@Jake_921: więcej niż w Kanadzie zarobisz w USA, ale tam mają tylko 15 dni urlopu na rok. Nie jestem pewien czy w Kanadzie jest lepiej. W Niemczech czesto jest 30.
@darck ja mam 21 dni urlopu - w Ontario minimum to bodajże 10, jak w USA, ale firmy raczej dają więcej (w IT)

@Jake_921 plusem przemawiającym za Kanada jest to że jak dobrze pójdzie to za 6 lat dostaniesz paszport i podwójne obywatelstwo. Paszport kanadyjski ułatwi też szukanie pracy w USA. Minusem jest to ze formalności są dość długotrwałe, a załatwienie wizy to nie taka prosta sprawa i tylko duże korpo stać
@FoxKamui: @sakfa: W Monachium jest tak jak pisze Safka. Zaprasza się każdego kto dobrze wypadnie na rozmowie przez telefon/skype plus teście programistycznym przez internet. Nie musi być z UE. Jedyny problem z dużymi odległościami to fakt, że firma musi pokryć koszty dojazdu na rozmowę kwalfikacyjna na miejscu, wiec jak trzeba powyżej 500eur za bilety i hotele płacić to ktoś musi bardzo dobrze rokować. Poza tym czasami indusi odpadają, ze względu