Wpis z mikrobloga

Zaraz po pierwszej wojnie światowej pewien profesor psychologii na uniwersytecie Stanforda imieniem Lewis Terman poznał przypadkiem cudownego chłopca zwanego Henrym Cowellem. Nie przypuszczał on w tamtym momencie jak wielki wpływ będzie on miał na jego pracę naukową.

Jak się okazało Henry Cowell pracował jako woźny w szkole nieopodal uniwersytetu. Jednak Henry lubił sobie robić przerwy od swojej pracy. W tych wolnych chwilach zasiadał się on do szkolnego pianina i grał muzykę. A była ona piękna.

Gdy wieść się rozeszła postanowił profesor ten zbadać jego inteligencję. A właściwie poziom IQ. Jak się okazało wynik który osiągnął to było niewyobrażalne 140 punktów! Mimo faktu, że Henry dorastał w biedzie i nie miał skończonej żadnej szkoły. Zafascynowanym tym faktem Terman zaczął się zastanawiać. Ile osób podobnych jemu może być jeszcze na tym świecie?

Stworzył on w tym celu badanie. Sprawdził on inteligencję 250.000 uczniów od podstawówki po szkołę średnią. Wybierał on najinteligentniejszych i najbystrzejszych. Generalnie tych, którzy zostali wybrani przez nauczycieli za wybitne jednostki w swojej klasie.

Na koniec badania została mu przedstawiona lista 1470 osób, których inteligencja wychodziła poza granicę 140 punktów.

Postanowił on się tym jednostkom dokładnie przyjrzeć przez okres ich dojrzewania. Zbadać ich życie, relacje, osiągnięcia. Nawet takie elementy jako małżeństwo, choroby, czy kierunek studiów. Pomagał on im nawet w ich karierze pisząc listy polecające na uczelnie wyższe.

Był on przekonany, że to właśnie osoby z tej grupy będą w przyszłości szefami spółek, przewodniczącymi ważnych organizacji, prezydentami.

Jednak zatrzymajmy się na moment i pomówmy o tym co określa właściwie wynik IQ?

Jest to wynik ilorazu inteligencji. Przeciętna osoba na ziemi posiada IQ o poziomie 100 punktów. Jeżeli skończyłeś szkołę średnią to twój iloraz wynosi około ponad 100. Osoby poniżej 70 punktów określa się jako niepełnosprawne intelektualnie.
Nobliści za to osiągają iloraz inteligencji około 130-140 punktów (Einstein miał 150).

Gdy 35 lat później grupa badawcza Termana osiągnęła dorosłość, przeżył on szok. I rozczarowanie.

To prawda. Trafiły się w niej osoby, które napisały książki, napisały publikacje naukowe, a nawet założyła swoją własną działalność gospodarczą. Jednak zdecydowana większość miała normalne prace. A część z nich poniosła jego zdaniem życiową porażkę.

Z pośród tych 250.000 osób, którzy odpali z pierwszego sortowania trafiła się nawet dwójka Noblistów, William Shockley oraz Luiz Alvarez. Jak się okazało ich poziom IQ nie był wystarczająco wysoki, aby przejść do dalszego etapu.

Część znajomych naukowców doszła do wniosku, że gdyby wybrał losową liczbę 250.000 osób, to doszedłby do takich samych wyników.

Jeżeli wydaje wam się, że poziom IQ ma znaczenie, to poczytajcie sobie o przypadku Chrisa Langana, którego poziom IQ według testu wynosi 195 punktów. Czy jest inteligentnym człowiekiem? Absolutnie. Czy odniósł sukces w życiu? Tu można by było sporo dyskutować.

https://en.wikipedia.org/wiki/Christopher_Langan

Jak się okazuje ostatecznie, w życiu nie liczy się tylko Iloraz Inteligencji. Owszem. Pomaga on w życiu, ale co ma większe znacznie to choćby inteligencja społeczna. Umiejętność porozumiewania się z ludźmi, czy radzenie sobie z problemami.

Do tego dochodzi szczęście, rodzina, miejsce urodzenia, geny... ale to temat na inny wpis :)

źródła: Wpis powstał dzięki inspiracji jednego z rozdziału książki:
https://www.amazon.com/Outliers-Story-Success-Malcolm-Gladwell/dp/0316017930

https://www.psychologytoday.com/blog/beautiful-minds/200909/the-truth-about-the-termites
http://education.stateuniversity.com/pages/2499/Terman-Lewis-1877-1956.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Terman
https://www.coursehero.com/file/p6ovvkb/Lewis-Terman-Met-a-boy-named-Henry-Cowell-Henry-was-raised-in-poverty-and-chaos/

#psychologia #historia #ciekawostki #nauka
  • 36
Był on przekonany, że to właśnie osoby z tej grupy będą w przyszłości szefami spółek, przewodniczącymi ważnych organizacji, prezydentami


Zawsze śmieszą mnie takie dopiski dodawane chyba tylko dla dramaturgii. Skoro do eksperymentu pchnęło go spotkanie tego woźnego, to jednak można stwierdzić, że właśnie nie był taki przekonany tej zależności IQ - sukces. No chyba, że to historyjka woźnego jest wyssana z palca.. tak czy siak
Pobierz
źródło: comment_CZ8tCxncrHpL2w8F5LJRkXCZSJyttzAq.gif
@Szczypioreg: @jestem_legenda: Jeśli szukacie czegoś darmowego, to polecam swój test (wyniki przychodzą na maila):
Test IQ

Wbrew pozorom ten test jest naprawdę dobry, a rozkład wyników jest bardzo zbliżony do tego z Mensy. Choć jest to mimo wszystko forma pewnej zabawy, to daje jakiś ogólny ogląd na sytuację. I pamiętajcie, że porównując sobie różne testy w necie mamy różne skale - ja akurat korzystam tej, która używa Mensy Polska. Prawdopodobnie
@jestem_legenda: 135 to z pewnością nie jest wynik na Nobla, ale jest to bardzo dobry rezultat. Tak jak wspomniałem wyżej - żeby osiągnąć wynik 140 z tej historyjki trzeba pewnie mieć w Mensie Polska lub u mnie około 148 (2% populacji osiąga taki pułap).

Tak czy inaczej zgodnie z morałem tej ciekawostki każdy ma szanse na Nobla, więc Ty także ( ͡° ͜ʖ ͡°)