Wpis z mikrobloga

Witajcie mirki.
Ostatnio w pracy mam trochę kłopotów z GITem. Nigdy nie miałem żadnych skoleń z gitu, ot znam podstawy i tyle.

Otóż zazwyczaj robię tak, że tworzę nową gałąź (branch) z powiedzmy gałęzi dev i pracuje na tej swojej gałęzi. Jednak w trakcie mojej pracy, ktoś może coś dodać do gałędzi dev. Przy próbie merge momgą powstać konflikty. Kolega mówił mi, że mam robić (o ile mnie pamięć nie myli) git pull dev, rozwiązać konflikty i tyle. Wtedy będzie można robić merge bez konfliktu.
Jestem człowiekiem leniwym i wolę wyklikiwać, bo widzę co się dzieje. Używam programu Smartgit i zauważyłem, że po wywołaniu tego polecenia w terminalu, Smartgit wskazuje mi status REBASE. Otóż znalazłem w menu opcję REBASE HEAD TO... i mogę wybrać gałąź. Robię REBASE HEAD TO… wybieram, dev, rozwiązuję konflikty i wszystko musiałoby być w porządku, jednak w Gitlabie nie ma możliwości zrobienia merge mojej gałęzi, do dev, muszę to robić ręcznie i rozwiązywać konflikty.

W jaki sposób mogę do swojej gałęzi dołączyć zmiany z gałęzi dev, żeby potem moją gałąź można byłoby dołączyć do gałęzi dev?

#git #gitlab moze #programowanie
  • 12
Po kolei:

git fetch //pobiera informacje o gałęziach
git pull //zaciąga zmiany we wszystkich gałęziach które masz lokalnie

robisz merge, rozwiązujesz konflikty i po zacommitowaniu wszystkiego możesz zrobić:
git push origin HEAD
@mariecziek: zainstaluj source tree jeśli cannot into terminal, i przed zmergowaniem zmian z jakimś branchem zpulluj go najpierw do siebie i rozwiąz lokalnie konflikty, potem zrobisz bezproblemowego merge'a