Wpis z mikrobloga

Trochę #januszmedycyny, ale mam takie pytanko, może mądre, może głupie, nie wiem.
Czy użytkowanie telefonu komórkowego przyczynia się do nabycia raka? Zwłaszcza raka mózgu? Z telefonu korzystam jakieś 12h dziennie, głównie do odpisywania na SMSy, z jakieś 6-10h potrafi przeleżeć w mojej kieszeni. Często trzymałem go pod poduszką. Ostatnio widziałem jakiś dokument, w którym się wypowiadali jacyś tam szwedzcy lekarze, że od trzymania telefonu pod poduszką można mieć raka. A jak to jest z codziennym użytkowaniem (jeśli wykluczy się ten telefon, tak by leżał 2m od głowy)? Ewentualnie jaki to jest % zachorowań.
Tu przykładowy artykuł na ten temat:
http://lekarski.blog.polityka.pl/2014/11/16/telefony-komorkowe-powoduja-nowotwory-mozgu-nowe-wazne-poszlaki/
#pytanie #telefony #medycyna #januszetagowania
  • 13
Codziennie kikugodzinne spanie z włączonym telefonem blisko głowy ma negatywny wpływ na mózg. Unikaj tego.
@Young_Thug: Na obecny dzień możesz śmiało z góry skreślić wszelkie artykuły gdzie używa się szerokich pojęć typu "pole elektromagnetyczne z telefonu" i wiąże z jakimiś rakami mózgu. Nie ma w tej chwili ani żadnych wiążących wyników ani na dobrą sprawę metod badania tego. A tendencja jest taka że raczej szkodliwe nie jest. Jak masz obawy to ograniczaj noszenie telefonu przy głowie.
@Oczko: Jakieś konkretne badanie? Bo poza tymi artykułami w internecie i tym dokumentem nic nie znalazłem. Poza tym istotna też jest próba. Bo jak taki przypadek zdarza się 1 osobie na 1000 to już dużo, ale jak 1 na 10000000 to trochę bezcelowe by tak tego unikać.
@pytonger: Dotyczyło to tylko spania z telefonem (telefon pod poduszką, obok głowy, tak?). Z tego co wiem, bezpieczna odległość to 1-2metry. A poza
@Young_Thug: Nosząc czy trzymając go pod poduszką - generalizując jeśli boisz się raka mózgu to nie zbliżaj telefonu do głowy, a przynajmniej zbyt często. Ale to raczej dla "świętego spokoju". Jakieś bezpieczne odległości, które zawsze są podawane, to #!$%@? bez sensu, bo czynników które o tym decydują jest więcej, np. twoja odległość od stacji bazowej, model telefonu, sieć operatora i pogoda w Koluszkach. Zwyczajnie trzeba się zdystansować do wszystkich tych katastroficznych
@pytonger: Zdaję sobie z tego sprawę. Ostatnio też się dużo schizuję. Boli mnie kilka dni głowa to już sobie wymyślam jakieś choroby. XD
Mój stosunek do tych artykułów jest raczej zdystansowany. Chociaż chciałem się dowiedzieć jak to jest z tymi SMSami. :P Dzięki za odpowiedzi. Doceniam ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Young_Thug: @qba360: @Oczko: @The_Starfish:
http://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/radiation/cell-phones-fact-sheet
A najważniejszy pod kątem Twojego pytania jest ten fragment:

In 2015 the European Commission Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks concluded that, overall, the epidemiologic studies on cell phone radiofrequency electromagnetic radiation exposure do not show an increased risk of brain tumors or of other cancers of the head and neck region (1).


Czyli jednym słowem nie ma związku.
Poza