Wpis z mikrobloga

Kilka pytań dot. #knifemaking
Hartowanie: jak bez pieca? Widzialem jak z pustaków robili coś jakby palenisko. Okrągłe w srodku i nagrzewanie takim palnikiem z puszką. Da radę?
Szlif: jakaś metoda bez szlifierki taśmowej? Może zamontowac pionowo taką szlifierkę elektryczną typu czołg? Od biedy mogę skonstruować sam jakaś szlifierkę taśmowa.
Stal: skąd niedrogo wziąć stal i jaką? Patrzylem na damast.com.pl ale rodzaje stali nic mi nie mówią, a nie chciałbym przepłacać na początek.
Na razie to tyle, jak sobie coś przypomnę to dopiszę.
Wołam @Trollsky ;-)
  • 25
@egzegfo: czesc :) Słuchaj ja na czołgu zrobiłem pierwsze 20 nozy - przy odrobinie wprawy wychodzą naprawde fajne szlify. Mam fajnego resra 4 mm - @bravenewworld63 dostał jej juz troche i szlifuje z zapałem, licze ze niedlugo cos pokaze :) Co do hartowania - do resorówki starczy grill z duza iloscia wegla drzewnego i jakis nadmuch (suszarka do włosów, stsry odkurzacz itp). Hartowac w nocy bo swiatlo dziennie powoduje ze kolory
@Trollsky: szlifuje tak ostro że już zjechałem pilnik miejscami :D Chyba kupiłem jakiś badziew bo półokrągły na grzbiecie jest już wyłysiały i nie zbiera jak świeży... A może za mocno dociskam albo coś takiego? Co do postępów, jeszcze kilka godzin pracy zanim dojdę do kładzenia szlifu, także do samych noży jeszcze dość daleko, ale cały czas do przodu. Robię 5 jednocześnie, wydaje mi się że będzie lepiej w ten sposób.
@Trollsky: wielkie dzięki za odpowiedź :-) Czyli idę na szrot i kupuję resor? Od jakiegoś konkretnego auta? Po hartowaniu odpuszczac w piekarniku? Na jakiej gradacji papieru robić szlif? I czy mocno trzeba dociskać.
@egzegfo: oto moje przyszłe noze, tez robione z resora od @Trollsky :) profilowanie pilnikiem prawie skończone, musze jeszcze niektóre dopracować papierem do gradacji 400, wtedy zabiorę sie za robienie szlifu recznie (google: bevel jig). Do hartowania planuje ułożyć palenisko z cegieł, duzo węgla drzewnego, powietrze podawane przez rurę stalową i stary odkurzacz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bravenewworld63 - @egzegfo: oto moje przyszłe noze, tez robione z resora od @Trollsky...

źródło: comment_4IRV738cz9Vj2ZvuAlZE6A6ESQ88F53j.jpg

Pobierz
@egzegfo: Tak, właśnie coś w tym stylu będę robił. Pamiętaj żeby odrysować obrys noża - gdyby się poruszył, będziesz mógł dać go idealnie w to samo miejsce. Slyszalem tez zeby zaogkrąglić brzegi pilnika, żeby to podcięcie nie było takie 90 stopni, bo cieżko wykończyć. O tym chyba mówił koleś z kanału gough custom zdaje się. Jest tego sporo na YT, damy radę :D
@bravenewworld63: Na razie mam materiał, narzędzia i pomysł, gorzej z czasem. Mam nadzieję że w weekend uda mi się chociaż wyciąć i nadać kształt.
Jak dobierałeś kąt na jigu? Bo mnie zastanawia pod jakim kątem to robić żeby nie spieprzyć.
Jak możesz to daj jakieś foto swojego jiga.
@egzegfo: ja oceniam na oko jaki kąt trzeba, jesli szlif jest wysoki to od razu zaczynam z niższego i w trakcie patrze czy nie trzeba poprawić, np widze ze zbliżam sie do ukończenia krawędzi tnącej na grubość ale szlif jest za nisko, to zmniejszam kąt, moim zdaniem zaczynanie od najwyższego przy wysokim szlifie to bez sensu, jak spojrzę z boku jak układa sie pilnik to widze mniej wiecej jaki bedzie kąt
bravenewworld63 - @egzegfo: ja oceniam na oko jaki kąt trzeba, jesli szlif jest wysok...

źródło: comment_TtFTguYVGd595nt9KlrXPj6hbbs9lMI4.jpg

Pobierz
@egzegfo: Podłączam się do tematu, z racji ze mam kilka dni wolnego, postanowiłem poświecić je na zrobienie noża :) zainspirował mnie twoj "frog skinner" Trollsky. Udało mi się w miarę wyciąć kształt, ale mam problem ze szlifem...
nie wiem jak wam tak ładnie prosty wychodzi, mi normalnie fale Dunaju powstają, macie jakieś rady jak mogę udoskonalić moją "machinę szlifierską? co by pchnąć dalej tą robotę? (mam żółwa) ale nim tym bardziej
mellortini - @egzegfo: Podłączam się do tematu, z racji ze mam kilka dni wolnego, pos...

źródło: comment_yNpSbqNXaltrFEYJKCRMezef680Gawpx.jpg

Pobierz