Wpis z mikrobloga

Dane zmian cen z USA. Fajnie byloby moc nalozyc na to wykres jak bardzo rzad regulowal i subsydiowal poszczegolne galezie gospodarki, a ktore pozostawil wolne.
http://www.aei.org/publication/do-you-hear-that-it-might-be-the-growing-sounds-of-pocketbooks-snapping-shut-and-the-chickens-coming-home/
#gospodarka #libertarianizm #usa
Pobierz
źródło: comment_pvb3PXjcUYvXVr5W64NnJxDHl9kkHcu8.jpg
  • 19
@empee: to nie ma związku z regulacjami. To, co staniało to jest sprzęt którego produkcja z różnych powodów stała się tańsza (efekt produkcji masowej, pójście na kompromisy jakościowe, postęp technologiczny) i usługi, które uległy popularyzacji.
@BarekMelka: pewnie zależy, jaki się przyjmie punkt odniesienia. Telewizory w 1996 roku nie tylko różniły się znacznie technologią (dominowały CRT), ale też wielkością. Nie pamiętam np. telewizorów 55 cali w tamtym czasie. 32 cale to był luksus. W ten sposób pewnie mogło wyjść coś takiego. 20 lat to przepaść w tym segmencie.

Nie mówię, że tak było, bo nie widzę metodologii w tym zakresie, a poza tym się nie znam (
tam gdzie praca jest ważnym kosztem to i ceny poszły mocno do góry.


@MichalStopka_pl: No wlasnie - cena pracy jest regulowana przez rzad wynagrodzeniem minimalnym ;)

why-you-feel-poorer


@bygsyti: I don't ;)

To, co staniało to jest sprzęt którego produkcja z różnych powodów stała się tańsza (efekt produkcji masowej, pójście na kompromisy jakościowe, postęp technologiczny)


@OldFuckinPyroRex: Zgadzam sie ze na pewno jest to jeden z glownych czynnikow
@stefciobrzucho: ZH jest bardzo "nierówny" jeśli chodzi o jakość publikacji, ale sporo rzeczy które publikują:
- odnoszą się do źródeł poważnych i bardzo poważnych (w tym raporty BIS, IMF czy FED), także akademickich
- są wyniesione z samych firm inwestycyjnych (bo to nie jest blog małolatów)
- prezentują świeże spojrzenie na sprawę (nie chodzi o to czy mam je automatycznie uznawać za swoje, czy nie)

W polemiki z ZH wdawano się
Fajnie byloby moc nalozyc na to wykres jak bardzo rzad regulowal i subsydiowal poszczegolne galezie gospodarki


@empee: dopiero teraz to zauważyłem. No cóż, good luck. System zdrowotny w USA jest bardzo, bardzo skomplikowany. Nie mówię tu tylko o subsydiach, ale przede wszystkim regulacjach. A przecież na tym to się nie kończy, trzeba by porównać działanie systemu podatkowego na tę branżę i inne, i wiele innych spraw, całe otoczenie prawne.

Sprawa podręczników
@bygsyti Nierównym tez bym go raczej nie nazwał. Często wdawano się w polemiki ale nie z tematyki branej z tej prasy a z samego ZH który to uchodzi za prorosyjski a jednocześnie prolewicowy o czym można było się przekonać gdy jeszcze Sanders kandydował.