Wpis z mikrobloga

Po raz kolejny stwierdzam że nie wiem jak się uczyć :P. Dobrze mi idzie tylko czytanie i głównie tematy techniczne IT. Oglądam na YT różne video po ang z napisami. Różnie jest, czasem bardzo bardzo dużo rozumiem, czasem mniej, zależy, raczej stopień listeningu mam wciąż niski.

Ostatnio podchodziłem do oglądania seriali z napisami. Np taki true detective - dopiero zacząłem i dużo się muszę wysilać. Jednak potem oglądnałem jakieś video po ang o nauce ang że wtedy skilluje czytanie, a nie słuchanie no i to jest raczej fakt. Z kolei jak wyłącze napisy w True Detective to strasznie niewyraźnie mówią, ciężko bardzo.

Jak żyć? Jakieś tipy? Na pewno wiem że dużo czytać - reddit, quora, medium, waitbutwhy (spoko content) + książki [a nawet + audiobook], więc czytanie spoko -> nowe słowa, konstrukcje wpadają no i niby mogę posłuchać audiobooka do tego, jednak to jest tylko książka. Przydałoby się trochę takiej ludzkiej mowy potocznej z seriali.

Czy jest tu prosta odpowiedź, jak wybalansować z tym wszystkim by było dobrze? Każdemu zależy na czasie by metoda była najlepsza.

A może po prostu oglądać z tymi napisami dalej aż będę rozumiał z automatu o czym mówią i dopiero wtedy przychodzi pora na wyłączenie napisów?

Edit: Próbowałem podwójne napisy że ENG+PL ale kurczę to chyba przesada trochę.
#naukaangielskiego #naukajezykow
  • 2
Nigdy nie oglądaj filmów z napisami, jeżeli czegoś nie rozumiesz z kontekstu to zatrzymaj, cofnij i sprawdź co to znaczy. Do czytania to masz artykuły, książki itd. Jak spodoba Ci się jakieś wyrażenie to go zapisz i spróbuj zapamiętać :D
W niektórych serialach jest wiele dziwnych akcentów itp, np. gry o tron, peaky fookin blinders nie polecam na początek :v
Może masz jakiś ulubiony serial lub film, który chcesz obejrzeć jeszcze raz?
Z kolei jak wyłącze napisy w True Detective to strasznie niewyraźnie mówią, ciężko bardzo.

@fenix7557: Skoro seplenią to zmień serial. Weź coś z BBC. Ja bardzo lubię Coupling. Audiobooki też są nagrywane bardzo wyraźnie.

Napisy rozleniwiają, więc opóźnij je sekundę, dwie, lub trzy. Wtedy będziesz zerkać tylko gdy czegoś nie zrozumiesz.