Wpis z mikrobloga

Oglądałem właśnie dokument o huraganach. Zastanawiam się czy budynki zgodne z polskimi normami miały by jakieś szanse z tornadami i huraganami o sile F5.
Oczywiście szyby i dachy raczej by nie przeżyły. Ale grube ściany na pół metra z cegły czy pustaków raczej dały by radę, prawda?
#burza #burze #pogoda #budownictwo #dom #domy #usa #wiatr #pogoda #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Turysta10: Jestem specjalista, wytrzymają( ͡° ͜ʖ ͡°). Dachy tylko lipne bo zazwyczaj przy mocniejszych wiatrach blacha ucieka do sąsiada. Dachówka betonowa może ma szanse się utrzymać jeszcze. Myśle że jakby były ściany z 30cm + to na parterze pod schodami można się chować. Ale na piętro bym nie poszedł za pierona.
  • Odpowiedz
Ale na piętro bym nie poszedł za pierona.


@kusiu175: Na piętro oczywiście nie idziemy. Bo jak wiatr podniesie dach i zaniesie gdzieś indziej to będzie mokro, głośno i wietrznie na piętrze.

Ale na parterze powinno być w miarę OK. Nie licząc rzeczy wpadających przez okna.
  • Odpowiedz
@Turysta10: Schody z tego co wiem to najbardziej wytrzymała konstrukcja w budynku dlatego tam bym szukał schronienia w przypadku braku piwnicy. Mam nadzieję że nie dożyjemy czasów kiedy w u nas będą takie huragany. Swoją drogą zastanawiam się dlaczego w USA nie robią trwalszych domów w rejonach zagrożonych tornadami. Stawiają kanadyjki a potem płacz że im tylko piwnica została
  • Odpowiedz
@Turysta10: tornada i huragany należałoby rozpatrywać oddzielnie. W przypadku tornad F5 mamy do czynienia z wiatrem wiejącym z prędkością ponad 400 km/h, natomiast huragany 5. kategorii zaczynają się od 250 km/h, do tego dochodzi jeszcze fala powodziowa.
@kusiu175: nie sądzę, by jakikolwiek dach wytrzymał F5.

dlaczego w USA nie robią trwalszych domów w rejonach zagrożonych tornadami

Temat jest ciekawy, najczęstsze tłumaczenie to koszty - dom w całości murowany
  • Odpowiedz
Na polskie ceny budowlanki budowanie drewnianych przy takich zagrożeniach było by wręcz nie ekonomiczne. Nie wiem jakie ceny są za oceanem ale u nas mały murowany za 200tys idzie postawić. Chyba że można ubezpieczać, i co 5 lat mieć nowy dom nie wielkim kosztem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Ale na parterze powinno być w miarę OK. Nie licząc rzeczy wpadających przez okna.

@Turysta10: piwnica, a jeśli jej nie ma to najbardziej centralne pomieszczenie na parterze, pozbawione okien lub z bardzo niewielkimi - np. łazienka.
  • Odpowiedz
tornada i huragany należałoby rozpatrywać oddzielnie. W przypadku tornad F5 mamy do czynienia z wiatrem wiejącym z prędkością ponad 400 km/h, natomiast huragany 5. kategorii zaczynają się od 250 km/h, do tego dochodzi jeszcze fala powodziowa.


@celtics: Dobrze, że zawołałem eksperta. Nie wiedziałem, że jest taka duża różnica pomiędzy tymi 2 zjawiskami pogodowymi.
Myślałem, że różnica to tylko jak powstają czy na lądzie czy nad oceanem.
  • Odpowiedz
@Turysta10: jakis czas temu ktos wrzucil filmik z kamery umieszczonej w szkole podczas huraganu czy tornada, wlasnie ze stanow. Poza konstrukcja stalowa, wszystkie sciany murowane ulegly zniszczeniu w wiekszym lub mniejszym stopniu. W stanach oni je buduja najczesciej z pustakow betonowych (cmu). Budynki uzytecznosci publicznej maja takie sciany z pustaka z wypelnieniem co 4' (co 5ty pustak) i do tego z wiencem zbrojonym glebokim na 2 pustaki. Typowe wymiay scian
  • Odpowiedz
@Turysta10: @celtics: F5 polski budynek nie wytrzyma. W Polsce podczas "wichury" wiatr wieje 4-5 razy wolniej niz podczas huraganow tej klasy. Opor powietrza rosnie z kwadratem predkosci wiec sily dzialajace na sciane sa 10-15 a czasem i 20 razy wieksze niz w Polsce.

Czasem buduje sie budynki odporne na tornada... a wlasciwie fragmenty budynkow.

Szkoly na terenach zagrozonych tornadami musza miec wzmocnione fragmenty (np. korytarz czy szatnia) tyle
  • Odpowiedz