Wpis z mikrobloga

Wiecie co się stało? Coś niesamowitego.

Kojarzycie bajkę z dzieciństwa Hanna Barbera #flintstonowie? Pewnie że pamiętacie. Jakiś czas temu #dccomics podjęło decyzję o rozpoczęciu serii komiksów dziejących się w tym świecie. Niby nic nowego, komiksy ze świata animacji się zdarzały, nuda. Nie ma czym się podniecać.

Ostatnio napisał do mnie znajomy i temat zszedł na komiksy, w pewnym momencie mówi:

Ej Joz, ty mi polecałeś ten serial Mad Men, tak się tym jarałeś nie? Przeczytaj nową edycję Flintstonów, też powinno ci się spodobać.


Myślę sobie: "Obyś trollował, #!$%@?, biorąc imię jednego z najlepszych seriali wszech czasów nadaremno." Ale nic to, znalazłem i przeczytałem dwa tomy które jak do tej pory się ukazały. I czego jak czego, ale nie spodziewałem się dostać gorzkiej satyry poruszającej tematy społeczne, polityczne i krytycznie oceniającej konsumpcjonizm, podejście do religii i współczesną bohemę artystyczną w pieprzonym komiksie o Flintstonach.

W tej iteracji, Fred Flintstone jest weteranem wojny paleolitycznej harującym w kamieniołomach. Wraz z Barneyem Rumble przychodzą na spotkania grup wsparcia weteranów gdzie wspólnie opowiadają sobie historie z wojny i przeżywają PTSD. W tym świecie homo sapiens jest na początku budowy swojej cywilizacji. Z tego względu uważają się za o wiele lepszy gatunek niż na przykład neandertalczycy. Wykorzystuje to szef Freda, który zatrudnia trójkę neandertalczyków z tego powodu że nie posiadają koncepcji pieniądza. Wchodząc w erę kamienia łupanego komiks przedstawia nam alternatywny świat amerykańskich lat 60 (czasy kiedy Flintstonowie wchodzili na ekrany), pokazując szukanie Boga i desperackie odwrócenie się od religii, czy szał bezmyślnych zakupów american housewives. Nie spodziewałem się #feelsów o osobistej intymności tworzenia

Oczywiście nie jest to filozoficzne dzieło na miarę Sartre'a czy Camus, ale jak na komiks będący adaptacją animowanego klona The Honeymooners (oryginał polskich Miodowych Lat), który powstał pierwotnie aby sprzedawać fajki - jestem pod dość dużym wrażeniem.

To może być najlepsza seria tego roku, DC po raz kolejny wydaje perełkę. Szkoda że w filmach im tak nie idzie.

#komiks #komiksy
Joz - Wiecie co się stało? Coś niesamowitego.

Kojarzycie bajkę z dzieciństwa Hanna...

źródło: comment_xKs7oKbfKj8awKQGDgRDDSGOazcSwAC1.jpg

Pobierz
  • 12