Wpis z mikrobloga

#programowanie #komputery

Są jakieś książki, które pomogą mi zrozumieć programowanie w nieco głębszym stopniu niż "no masz se hehe kod w takim, o, C++ na przykład, wybierasz se kompilator, kompilujesz i hehe, działa". Chodzi mi o całą ścieżkę od tak naprawdę łysego procka aż do IDE programisty. W sumie ideę systemu operacyjnego jeszcze jako tako "widzę" i kompilator jako tłumacz z jednego na drugie aż do binarki także, ale jakoś tak czegoś mi tutaj brakuje.
  • 14
  • Odpowiedz
@Sachees: Może nie tyle niezależnie od języka - chodzi mi raczej o języki kompilowane. Aczkolwiek działanie VM Javy też bym w sumie poznał chętnie.
  • Odpowiedz
Poszukaj w bibliotece książki Niklausa Wirtha - tam na przykładzie Pascala opisane jest conieco. "Wstęp do programowania systematycznego"
  • Odpowiedz
@Sachees: Czuję po prostu pewną frustrację, że wszystko to co jest niejako poniżej C/C++ w IDE to już się przyjęło, że "to to zrobili mądrzy ludzie, tym to się nie przejmuj, bo to jakieś kosmologie so". I że potem się tłumaczy w stylu "klikasz tu i tu i tu, i to działa, o" a nie co tam się dokładnie dzieje w bebechach tego, że to działa.
  • Odpowiedz
@Darknov: Znam nieco asemblera, ale gotowy program przecież przetłumaczony do ASM to jest bełkot dla człowieka i tego nie ma co analizować. Debugowałem już patrząc po fragmentach ASM, bo nie miałem dostępu do źródłowego .cpp, ale to jest mało atrakcyjne xD
  • Odpowiedz
@Khaine: Spróbuj zobaczyć darmową książkę na stronie http://beginners.re/
Tam gościu właśnie zaczynał od tego, że kompilował małe części kodu w c++ i patrzył na wynik w assemblerze.
Nie wiem czy to jest to bo jeszcze się nie wziąłem za czytanie całej.
  • Odpowiedz
@Darknov: Curva jaka biblia xD Ale wygląda ciekawie. Szkoda, że nie mam ebook readera, bo nie lubię czytać z monitora a 1000 stron przecież nie druknę.
  • Odpowiedz