Wpis z mikrobloga

Siema mam problem. Mojej dziewczyny mama ma dość spore długi około 50k kredyt który od 5 lat nie jest spłacany. Dziewczyna dowiedziała się o tym dziś i zastanawiamy się czy długi mogą przejść na nią a jak mogą to jak to załatwić. Zrzec się majątku? W tym wypadku majątek to tylko dług.
Można się zrzec majątku za życia czy dopiero po śmierci tej osoby?

#prawo #poradyprawne
  • 8
@maviozo: Od śmierci masz pół roku na zrzeknięcie się spadku, spadek przechodzi na kolejną osobę w "kolejce" do spadku. Oczywiście oprócz długów zrzekacie się też tego co na plus, więc musicie rozważyć czy majątek nie jest wart więcej niż dług i czy nie wyjdziecie na plus po jego sprzedaniu i spłaceniu długu. Poza tym poczytaj o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

EDIT: Teraz doczytałem - skoro cały majątek to dług to
@maviozo: Odrzucenie spadku z długami

Przepisy dopuszczają możliwość odrzucenia spadku, obarczonego długami spadkodawcy.

- Jeżeli stwierdzam, że pasywa spadku, czyli długi, przewyższają jego wartość, to oczywiście mogę spadek odrzucić. Odrzucenie może nastąpić tylko w okresie sześciu pierwszych miesięcy. Milczenie przez sześć miesięcy oznacza, że spadek przyjąłem i odrzucić go nie mogę. Natomiast polskie prawo zabrania przyjmowania aktywów spadku, a odrzucania pasywów. Mogę albo cały spadek przyjąć z aktywami i długami, albo
Czyli wynika z tego, że jeśli odrzucimy ten majątek (dług) to przejdzie on na nasze dzieci i tak dalej?

Jeżeli oboje pracujemy, a jej mama nie pracuje i nie ma teoretycznie żadnych dochodów to bank nie ma prawa wejść na nasze konto i ściągać należności?

Dziewczyna ma też rodzeństwo, starszą siostrę która jest przypuszczam pierwsza w kolejce jak i dwójkę młodszego rodzeństwa. Jeżeli wszyscy się zrzekną tego majątku to przejdzie on na
@wiewior_s: @maviozo ta wypowiedz jest nieaktualna, w 2014r.(albo 2015?) weszla zmiana, zgodnie z ktora jezeli w ciagu 6 miesiecy od dnia o ktorym dowiedziano sie o powolaniu do spadku nie zlozono oswiadczenia o jego przyjeciu, to dziedziczysz z dobrodziejstwem inwentarza. co oznacza ze dlugi spadkodawcy splacane sa ze spadku, wiec nie trzeba go juz odrzucac. mozna tez zlozyc takie oswiadczenie w sadzie albo u notariusza.
edit: http://maszprawo.org.pl/2015/08/przyjecie-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-po-zmianach-z-2015-r/
troche jasniej to co
Jeżeli oboje pracujemy, a jej mama nie pracuje i nie ma teoretycznie żadnych dochodów to bank nie ma prawa wejść na nasze konto i ściągać należności?

Nie ma prawa dopóki żyje (spadek nie został przyjęty) i jeśli nie jest współwłaścicielką konta.

Dziewczyna ma też rodzeństwo, starszą siostrę która jest przypuszczam pierwsza w kolejce jak i dwójkę młodszego rodzeństwa. Jeżeli wszyscy się zrzekną tego majątku to przejdzie on na kogo dzieci?

A tutaj
co oznacza ze dlugi spadkodawcy splacane sa ze spadku, wiec nie trzeba go juz odrzucac.


@trapped: no nie do końca. Takie długi mogą być też spłacane z Twojego majątku, ale do wysokości tego co dostałaś w spadku.

@maviozo: już za życia możecie podpisać umowę o zrzeczenie się dziedziczenia i wyłączyć w niej też dziedziczenie dzieci.