Wpis z mikrobloga

Potężny Atlas V startuje z tajnym ładunkiem na orbitę GTO.

Okno startowe zaczyna się o 14:37 czasu polskiego i potrwa kilka godzin. Ale ULA akurat często startuje od razu, za pierwszą próbą. Pogoda jest obecnie 100% GO.

Rakieta jest w wersji 421. Czyli: osłona ładunku o średnicy 4 metrów, 2 rakiety pomocnicze na paliwo stałe od ATK, 1 silnik RL-10 w drugim stopniu Centaur. To jedna z mniejszych wersji Atlasa -- maksymalnie można podczepić 5 rakiet pomocniczych, dać 5-metrową osłonę ładunku i Centaura z dwoma silnikami. Ale nawet wersja 421 wynosi ponad 5 ton na dobrą orbitę GTO lub niemal 7 ton na nieco gorszą. Takie osiągi są możliwe dzięki wysokoenergetycznemu drugiemu stopniu: Centaurowi na paliwo wodorowe.

Stream:
https://www.youtube.com/watch?v=7EPwWlseDNM

Temat na Reddicie:
https://www.reddit.com/r/ula/comments/4uip5m/atlas_v_421_nrol61_launch_updates_and_discussion/

#ula #ulacwel #spacex
  • 5
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ULA - United Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.
GTO - Geostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita transferowa – eliptyczna orbita, której perygeum znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a apogeum na (lub powyżej) orbicie geostacjonarnej.

Jestem botem

@Gorion103:
Widziałem to już. Bardzo fajny artykuł, ale mówi tylko o Atlas V w wersji 401. Nawet wersja 421 ma dużo lepszy stosunek ciąg/masa dzięki dwóm SRB.

Inna sprawa, że Centaur, mimo że tak dobry (wydajniejszy od S2 F9 i zdolny do rzeczy, których sprzęt SpaceX nie potrafi), to jest po prostu za malutki. Wiadomo, że da się przesadzić i zrobić ten stopień za mały, no bo nawet jakby mieć Isp
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

ACES - Advanced Cryogenic Evolved Stage – Drugi stopień (zasilany ciekłym tlenem i ciekłym wodorem) rakiety Vulcan, projektowanej przez firmę United Launch Alliance.
GEO - Geostationary Orbit – Orbita geostacjonarna – orbita wokół równika, na wysokości 35 786 km nad powierzchnią Ziemi, z okresem orbitalnym wynoszącym dokładnie jeden dzień. Satelita znajdujący się na tej orbicie