Wpis z mikrobloga

@Lrrr: trochę racji ma, ale wg mnie dodawanie kwasu mlekowego można przeżyć. Gorzej z ekstraktami z ogórka czy czegoś tam innego. To tak jak dodawanie soku do piwa żeby było bardziej owocowe lub ekstraktu chmielowego.
Jeśli chodzi o warzenie z ekstraktów słodowych to w domowych warunkach wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. Jest łatwiejsze i nie wymaga tyle sprzętu. W browarze nikt tak nie robi.
@Lrrr: widzę, że usunąłeś część o tryhardowaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Też imo przesadzasz, moim zdaniem Kopyr ma stosunkowo wyważony pogląd na "ducha kraftu"
@anagaro: no w browarach to sie enzymy dodaje bo ekstrakty za drogie
@kontra: @anagaro: no ale popatrzcie, to jest dokładnie to samo i w jednym przypadku i w drugim droga na skróty. Dlaczego dodawanie jednego gotowego aromatu/smaku jest ok a innych nie? Załóżmy że kupili gotowy naturalny aromat i go dodali to jest tak samo jak dodanie gotowego kwasu mlekowego. Mogą zrobić to "naturalnymi" metodami i w jednym i
@Lrrr: bo uzyskanie kwasu mlekowego wiąże się z bakteriami, a używanie ich bardzo wpływa na całą technologię w danym browarze. Są na mirko tacy, którzy lepiej się wypowiedzą w tym temacie, ale moim zdaniem wprowadzenie do użytku w browarze lacto jest trudniejsze, bardziej pracochłonne, może być ryzykowne i to generalnie skomplikowany proces, który znacząco może wpłynąć na pracę browaru i jego sprzęt - no bo bakterie. Dlatego według mnie można ewentualnie
@kontra: no jasne, zakażenie to masa problemów, też masz racje. Chyba mniejsze zło, aczkolwiek chyba mam bardziej liberalne podejście do tematu xD
@Lrrr:
czy technologia uzyskiwania piwa jest aż tak istotna? Dla kilku promili piwoszy pewnie tak, dla reszty - liczy się efekt końcowy. Jakoś nie zauważyłem, żeby polski konsument pijąc Heady Troopera mówił: "aromaty dodawane przy rozlewie są złe", natomiast widziałem wielu rozpływających się nad tym piwem i pytających "czemu w Polsce takich się nie robi?".
Co więcej - gdyby w Polsce jakiś browar zapowiedział otwarcie, że używa aromatów chmielowych np. od
@BrowarPERUN: Wychodzę z założenia że jeżeli piwo nie odstaje od tego zrobionego naturalnie i przy tym nie powoduje raka ( ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) to czemu nie. Powinna być tylko informacja o tym. Fajnie że taki perun jest na wypoku i sprzedaje troche know-how
@makapakaninja:
hm, nie mam kompetencji, aby orzekać co jest zgodne, a co nie ;)
dość powiedzieć, że na konkurs rzemieślniczy KPR zarządzanym przez Tomka Kopyrę z #blogkopyrakom zgłoszone piwo nie może być produkowane w ilości powyżej 5 000hl rocznie. Czyli Heady się nie kwalifikuje ;)

@stjimmy:
nie uzyska się przy samym kwasie mlekowym. Ale zaprawdę powiadam Ci: kwas mlekowy to nie jest jedyne narzędzie, aby dodać smak do piw kwaśnych