Wpis z mikrobloga

Mam pytanie które pewnie po raz setny się pojawia, ale... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pracuję sobie na Umowę zlecenie w pewnej branży. Dostaję za to 10PLN brutto na godzinę na umowie. Otwarłem niedawno działalność gospodarczą (pokrewną do tego co robię) i od mojego pracodawcy dostałem propozycję przejścia z umowy zlecenia na FV. Chciałbym zapytać się Was, czy wyjdę na tym lepiej i czy mój pracodawca w związku z tym że wystawiam mu FV będzie miał mniejsze koszty mojego zatrudnienia? Jak możecie to przedstawcie jak to będzie wyglądało dla tej dyszki na godzinę. Jestem podatnikiem VAT, pracodawca nie jest. Ja rozliczam się na zasadach ogólnych. Póki co jadę na małym ZUSie.
Oficjalnie w czerwcu zakończyłem edukację, więc nie będzie miał ulgi na zatrudnienie osoby studiującej. Dajcie znać jak to wygląda, bo księgowa pojechała na urlop a czas ciśnie mnie trochę :/
#prawo #dzialalnoscgospodarcza #firma #biznes
  • 6
@bobik08: Biorąc pod uwagę 160h pracy w miesiącu zarabiasz 1.600 zł brutto na UZ (Umowę Zlecenie), czyli przy standardowych składkach jakieś 1.164 zł netto. Taka forma zatrudnienia generuje całkowity koszt po stronie Twojego pracodawcy w wysokości 1.929 zł.

Standardowo w takich sytuacjach po prostu umawiasz się, że wystawiasz FV pracodawcy na kwotę jego kosztów czyli 1.929 zł. Problem jest tylko taki, że on nie jest VATowcem więc musiałbyś mu wystawić FV