Wpis z mikrobloga

@Gil-Galad: Niby jo, ale chyba muszą być odpowiednie warunki. by zaszła reakcja. Jakie to warunki to nie wiem, wysoka temperatura, duże ciśnienie, czy po prostu duża prędkość zderzających się cząsteczek.
@moonlisa ale jakie to oczywiste powody? Myślałem że osiem elektronów na ostatniej powłoce blokuje możliwość tworzenia związków, chodzi o to że inny atom mający deficyt w oktecie elektronowym tworzy sobie nagle następną pustą powłokę, czy jak? I dlaczego akurat ununoctium jest w tym wypadku wyjątkiem?
@Gil-Galad: Oczywiste, bo ununoctium ma czas trwania rzędu milisekund i wytworzone zostały pojedyncze atomy, o ile mogę w ogóle mówić tutaj w liczbie mnogiej. :D

Wiązania ogólnie są bardzo słabe, niestabilne i zachodzą jedynie z pierwiastkami o dużej elektroujemności (chęci przygarnięcia elektronu), bo niewiele im brakuje, żeby znaleźć się w przyjemnej sytuacji zapełnienia powłoki walencyjnej. Więc będą to związki z pierwiastkami 7 czy nawet 6 grupy - fluorowcami i tlenowcami. Mogą
@moonlisa: hmm, ale w takim razie można założyć że wszystkie pierwiastki które nie posiadają rozsądnie stabilnych izotopów nie tworzą związków (ʘʘ) ale faktycznie fajnie by było jakby @dkm17 rozwinął temat, szczególnie że śledzę wiele naukowych kanałów na youtube, od Kurzgesagt i Vsauce począwszy, a na SixtySymbols, PeriodicVideos, CGP Grey i Eugene Kuthoriansky skończywszy, a nie spotkałem się jeszcze z filmikiem rozwijającym ten temat (