Wpis z mikrobloga

O 8:30 odbyła się konferencja Morawieckiego w sprawie m.in. środków zgromadzonych w OFE. Chociaż deklaracje były mocno lakoniczne, to da się z nich wyczytać, jakie są główne założenia zmian.

W skrócie: 25% z OFE trafi do Funduszy Rezerwy Demograficznej, 75% do IKE.

Nieco więcej napisałem tutaj:
http://www.ponadkreska.pl/index.php/2016/07/04/demontaz-ofe-czesc-ostatnia/

Zapraszam do obserwowania tagu -> #ponadkreska

#ekonomia #gpw #ofe
  • 18
@PonadKreska_pl: Jakiś miesiąc temu przeglądałem akcjonariatu największych 60 spółek z naszego rynku i wyszło mi coś takiego:

nagle w 14 spółkach z pierwszych 60 pojawia się skarb państwa z największą ilością głosów (zwykle powyżej 30) oraz okazuje się, że praktycznie wszystkie duże "prywatyzacje" znów można przeprowadzać bo mamy ~70%.

wig20


asseco

ccc

lpp


mwig40


amrest

kruk

kety

netia

sanok

forte

medicalgorithmics

robyg

emperia

pcm

integer
@PonadKreska_pl: Najbardziej bezczelne byłoby przejęcie kontroli nad całkowicie prywatnymi firmami takimi jak ccc. Kilka tygodni temu, po pierwszych plotkach o nacjonalizacji ofe słyszałem od jakiegoś analityka, że już się ludzie ugadują kto kogo będzie wykupywał żeby zachować kontrolę nad spółką. Jednym słowem masakra.
@oczkers: Moim zdaniem póki co nam to nie grozi. Teraz spokojnie przeniosą część do Rezerwy Demograficznej, a część akcyjną do IKE. Co potem? Jest kilka wariantów, w tym nacjonalizacja, ale nie chcę w to wierzyć. Prędzej TFI zarządzający IKE będzie powoli wyprzedawał akcje.

Sam posiadam obecnie tylko Amicę, w której OFE posiadają 20% udziałów. Sporo.
@PonadKreska_pl: Zauważ, że po samym przeniesieniu ofe do ike i przejęciu zarządzania przez jakiś państwowy podmiot mogą robić co chcą. Zapewne nie zmiany zarządu ale wprowadzenie swoich ludzi do rad, przegłosowywanie dywidend, naciski na konkretne transakcje itd.
Wystarczy, że zagranica w takim kontekście podłapie temat i mamy ostry zjazd za kilka dni.
@oczkers: Tak, wiem. Nawet na blogu wymieniłem to jako ryzyko -> wtrącanie się do bieżącej działalności operacyjnej.
W tej chwili trzeba poczekać na szczegóły. Czy na pewno powstanie superfundusz zarządzany przez państwo? Czy IKE będą zarządzane inaczej, np. przez dotychczasowe instytucje?

Ktoś również wspomniał, że 25% z OFE, które trafi do FRD ma zostać zapisane na subkontach. Więc nie do końca byśmy je 'stracili'. Póki co im głębiej w las, tym
Więc nie do końca byśmy je 'stracili'.


@PonadKreska_pl: w części akcyjnej OFE masz praktycznie żywą gotówkę (w postaci dość płynnych akcji), FRD też będzie trzymał akcje?

nie jest to zwykły 'skok na kasę', tylko próba przebudowania całego systemu.

@PonadKreska_pl: to jest skok na kasę pod pozorem przebudowy systemu
@PonadKreska_pl: #!$%@? troche o innych rzeczy - ciekawi mnie jak zostanie rozwiazana kwestia zapisywania akcji na kontach ike
caly portfel danego ofe podzielony na uczestnikow? beda mieli np. po 0.01 akcji lpp, 3.21 ccc, 2.04 kghm?

czy kazdy pozniej bedzie mogl na gpw kupowac ulamki akcji?
w części akcyjnej OFE masz praktycznie żywą gotówkę (w postaci dość płynnych akcji), FRD też będzie trzymał akcje?


@megawatt: ponad 100 mld zł w polskich akcjach to wcale nie takie płynne aktywo. FRD ma przejąć płynne aktywa, czyli akcje zagraniczne, gotówkę, jakieś certyfikaty itp.
@PonadKreska_pl: Najbardziej bezczelne byłoby przejęcie kontroli nad całkowicie prywatnymi firmami takimi jak ccc. Kilka tygodni temu, po pierwszych plotkach o nacjonalizacji ofe słyszałem od jakiegoś analityka, że już się ludzie ugadują kto kogo będzie wykupywał żeby zachować kontrolę nad spółką. Jednym słowem masakra.

+: megawatt, Andreth


@oczkers: całkowicie prywatnymi? Co ? Spółka należy do akcjonariuszy.
@plumkajacy_kalafior: Orange jest spółką publiczną w rozumieniu prawa, natomiast w kontekście tego o czym wcześniej mówiłem oraz przytoczonej definicji jak najbardziej prywatną. Słowa mają to do siebie, że ich definicja nie ogranicza się tylko do polskiego prawa ;-).