Wpis z mikrobloga

W piątek planuję warzenie IPA, idącego bardziej w West Coast. Wstępnie ułożyłem coś takiego, czy doświadczeni (których wpisy na tagu śledzę na tagu od dość dawna) mają jakieś uwagi?:

Zasyp
4.2 kg Pilzneński Premium 2-2,5 EBC Weyermann
1 kg Pszeniczny jasny 3-5 EBC Weyermann
0.4 kg Carapils

Zacieranie
50* - 10 minut
62* - 50 minut
73* - 10 minut
Wygrzew

Chmielenie
25 g Amarillo 8.8% A-a 30 min
50 g Mosaic 11.7% A-a 15 min
25 g Amarillo 8.8 5 min
20 g Mosaic 11.7 0 min
Na cichej 30g Mosaic - 4 dni
+ Mech irlandzki 10 min

Całość gotowania - 60 min.

Fermentowane US-05 w temp 17-18* Burzliwa i cicha w takich samych warunkach.
Wg. Brewersfriend dla warki 23 L powinno to dać ~14* Plato i ~58IBU

Zależy mi na dobrze zgranej wytrawności i goryczce - czy taki schemat zacierania i chmielenia da fajny efekt? Czy p. białkowa da tu jakiś dobry efekt?

Dzień dobry,
#piwowarstwo
  • 9
  • Odpowiedz
@ejty2: moim zdaniem dobrze, że sypiesz pszeniczny. I zgadzam się, że chmielu na cichą trochę mało. Ale sam uwarzyłem tylko 4 warki, więc to taki gadanie, polecam wykłady Dziełaka, są na youtube, ten chyba najlepszy
smyl - @ejty2: moim zdaniem dobrze, że sypiesz pszeniczny. I zgadzam się, że chmielu ...
  • Odpowiedz
@ejty2: @makapakaninja: tez mi się wydaję, że lepiej chmielić na goryczkę nawet od początku gotowania. Chinook też by się nadał w tym przypadku na goryczkę. Na aromat do gotowania lepiej wrzucać jak najpóźniej i dał bym tez większą ilość chmielu na zimno na cichą.. Ostatnio robiłem aipa i dałem 50g citra i cascade na zimno na 20l i aromat jest niby spoko ale mógłby być dla mnie zdecydowanie mocniejszy
  • Odpowiedz
Dzięki za uwagi! Jak pisałem chcę zgrać wytrawność i goryczkę stąd nie dobijam do 1000IBU. Bardzo też jestem ciekawy właśnie takiego późnego chmielenia - ale faktycznie może zamienię Amarillo 30' z Mosaiciem 15' @makapakaninja zdaję sobie sprawę, że Amarillo nie jest alfa-kwasową bombą, ale w jednej z poprzednich warek sypałem go na pełne 60' i bardzo mi się podobał profil goryczki jaką dał.
Rzeczywiście, uniwersalna zasada wincyj chmieluf na cichej będzie zastosowana;)
  • Odpowiedz
@smyl: heheh ta Dziłak rządzi ale zabil mi cala przyjemnosc z warzenia na rok.
Ma chlop totalna racje - FERMENTACJA uber alles.
musisz miec lodowke, bo inaczej cala misterna praca moze byc przykryta zle poprowadzona fermentacja...
  • Odpowiedz