Aktywne Wpisy
lajsta77 +30
Ale właśnie jeblo kategoria 4 w Florydę, 220 km/h, w porywach 260 km/h, woda o ponad metry wysokości ma się podnieść. Stolica dostanie a Wybrzeże niestety zmiecie, pierwsze relacje będą za 7 godzin jak się będzie robić jaśniej #usa #floryda #huragan #lajstawusa
Lardor +10
Klasyka gatunku rozkład jazdy jest na wyświetlaczu pisze ale i tak trzeba pytać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Łosoś (Salmo salar)
Okres ochronny: od 1 pazdziernika do 31 grudnia
Wymiar ochronny: 35 cm
Limit dobowy: 2 szt. łącznie wym. gatunków: troć jeziorowa, troć wędrowna, łosoś, sandacz, szczupak, sieja, boleń
Opis:
Łuski drobne, mocno osadzone. Linia boczna dobrze widoczna. Na linii grzbietu występuje mała, czerwono-szara płetwa tłuszczowa (charakterystyczna dla łososiowatych). Głowa z wielką i silnie uzębioną paszczą. Podczas okresu tarła samce zmieniają ubarwienie na czerwonawe, a żuchwa przybiera kształt haka. Młode posiadają na bokach ciemne i czerwone plamki. Osobniki dorosłe posiadają nieregularne czarne plamy na górnej połowie ciała. Dorastają do rozmiarów 150 cm i 24 kg. Według ustnych przekazów łososie z populacji drawskiej (zwane również królewskimi) osiągały 150 cm i aż 46 kg wagi.
Odżywianie:
Łosoś jest rybą drapieżną, początkowo żywi się skorupiakami planktonowymi i larwami owadów, później mniejszymi rybami oraz skorupiakami.
Rozród:
Typowa ryba anadromiczna tzn. wędrująca na czas rozrodu z mórz do rzek. W czasie tej wędrówki łososie kierują się zapachem wody w miejscu, w którym przyszły na świat. W trakcie przekraczania granicy wód słodkich i słonych dokonują się w ich organizmach zmiany biochemiczne i fizjologiczne. W trakcie wędrówki nie pobierają pokarmu. Tarło odbywa się jesienią, w zimnej , dobrze natlenionej wodzie o silnym prądzie. Ikra w liczbie do 30 000 ziaren (o średnicy 4-7 mm) jest składana do jamek wygrzebanych przez samicę w piaszczystym lub kamienistym dnie. Larwy wykluwają się wiosną. Maja one długość około 2 cm. Okres resorbcji woreczka żółtkowego trwa około 40 dni. Po tarle wiele osobników ginie. Osobniki młode spędzają w rzekach 2-3 lata, następnie wędrują do morza, przybierają wtedy barwę szarozieloną na grzbiecie i srebrzystobiałą na bokach i brzuchu (tzw. stadium smolt). W morzu spędzają kolejne 2-3 lata, po czym wracają do tej samej rzeki na tarło.
Zagrożenia i ochrona:
Zagrożeniami dla łososi w czasie wędrówki są zapory wodne. Niegdyś liczny w rzekach dorzecza Odry i Wisły. Populacja łososia w polskich rzekach całkowicie wyginęła w połowie lat 80. XX w. Było to związane z zanieczyszczeniem tarlisk spowodowanym odmulaniem zbiornika Kamienna (1981 i 1982) na rzece Drawie w dorzeczu Odry. Przegradzanie i pogarszająca się jakość wód Drawy stanowiło poważne zagrożenie dla ostatniej ostoi polskiego łososia (na wiślańską populację łososia katastrofalny wpływ miało wybudowanie zapory we Włocławku). Ostatnie tarlaki obserwowano w Drawie w 1985, ostatnie łososie w stadium par złowiono w 1987. W 1995 rozpoczęto program restytucji łososia w polskich rzekach, materiał zarybieniowy pozyskano z łotewskiej rzeki Dźwiny. W 1997 stwierdzono w Drawie obecność gniazd tarłowych. Mimo sukcesu, obecny w polskich rzekach łosoś nadal jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, znaczącą poprawę sytuacji może zapewnić jedynie dalsza wyraźna poprawa jakości wód, udrożnienie rzek, udostępnienie tarlisk, racjonalna polityka rybacka oraz walka z kłusownictwem.
Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić):
Na okres tarła wędruje z mórz do rzek, podczas tej wędrówki kierują się głownie zapachem wody w miejscu w którym przyszły na świat. Tarło przypada na miesiące jesienne, w wodach o silnym prądzie i dobrym natlenieniu. Ikra składana jest w gniazdach wygrzebanych przez samice w piaszczystym dnie. Larwy wykluwają się wiosną mają długość ok 2 cm. Młode osobniki spędzają w rzekach 2-3 lata, późnej wędrują do morza, aby po kolejnych 2-3 latach wrócić do tej samej rzeki na tarło.
Metody i techniki połowu (Jak łowić):
Najlepsze efekty da łowienie na spinning lub metodą muchową.
Zestaw: Należy stosować albo zestaw spinningowy albo muchowy.
Przynęty: Jest rybą drapieżną, początkowo żywi się planktonem, skorupiakami czy też larwami owadów, później mniejszymi rybami.
Zanęty: Niestosuje się zanęt przy połowie łososia.
Łowiska: Rzeki górskie, z kamienistym, żwirowatym dnem.
Wymiar i okres ochronny:
Łosoś – w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku od 1 października do 31 grudnia, w pozostałym okresie obowiązuje zakaz połowu łososia w czwartki, soboty i niedziele, na odcinku rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia od 1 grudnia do końca lutego; w okresie od 1 marca do 31 sierpnia obowiązuje zakaz połowu w piątki, soboty i niedziele, w pozostałych rzekach od 1 października do 31 grudnia.
Rekord Polski: 130 cm i 30,40 kg.
Kulinaria:
Ma bladoróżowe, delikatne mięso - jędrne, tłuste, i nie ma drobnych ości. Ryba, z której można zrobić wszystko - a najpyszniejszy jest z grilla i wędzony na zimno.
http://www.biedronka.pl/pl/recipe,id,920,name,losos-pieczony-po-srodziemnomorsku?gclid=CMr9ouKpvs0CFcWVGwodJZAL_w
PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby
#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa