Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki i Mirabelki!

Chciałbym dokonać zakupu gry planszowej. Najbardziej interesuje mnie typ gier strategiczno-ekonomiczne. Z dotychczasowych przygód miałem do czynienia z Grą o Tron (świetna ale brak możliwości gry w 2 osoby), Świat Dysku: Ankh Morpork (najbardziej mi się podoba ale znajomi już mają to po co drugie kupować? ( ͡ ͜ʖ ͡) ) i Splendor (przyjemna gra ale znajomi również posiadają).

Chciałbym, żeby gra miała możliwość gry dla dwóch i więcej osób. Zakładam, że i tak głównie będziemy grać w ok. 3-4 osoby ale czasem z moim różowym paskiem mamy ochotę trochę rozruszać zwoje mózgowe w bezprądowy sposób ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z moich wstępnych przemyśleń i czytania recenzji i opinii wytypowałem 3 gry:
Cyklady (no niby najdroższa ale zachęca mnie duża skalowalność i spora interakcja no i podobno b. dobra skalowalność dla dwóch osób)
7 cudów świata (bardziej przystępna cena, im więcej ludzi tym większy fun ale dziwny sposób rozgrywki dla dwóch osob, a kupowanie osobnej gry dla dwóch osób mija się z celem)
Baronia (twórca Splendoru - skąd domyślam się, czego mogę sie spodziewać ale największe wątpliwości to, że dosyć łatwa co może być problemem z regrywalnością)

Proszę o pomoc bo może ktoś z was posiada którąś z gier i mógłby się wypowiedzieć na temat moich przemyśleń i mógłby mi pomoc wybrać albo doradzić inną grę? ()

Pozostałe wymagania, które sobie obraliśmy:
- żeby to nie była stricte karcianka - jakaś plansza by się zdała,
- losowość powinna występować ale niech nie ma decydującego wpływu na rozgrywkę
- interakcja jak najbardziej mile widziana (również negatywna)
- maksymalny czas rozgrywki w granicach 60-90min

I to chyba tyle, dzięki za wszelkie porady!

#gryplanszowe #grybezpradu #kiciochpyta
  • 19
@shibby: chcialem ci juz polecic Cywilizacje poprzez wieki bo ladnie pasuje ale czas gry to ok 1-1,5h na gracza w zaleznosci od ogrania.
Jak czas gry robi ci taka bariere to zobacz tezeusza klasycznie Neuroshime Hex
@Nebayh:
3-6 osób, i nawet bym się zastanowił nad kupnem ale czas rozgrywki jest zbyt duży jak na nasze obecne potrzeby :( na pewno kiedyś dokonam zakupu ale na pierwszą taką naszą grę zdaje się zbyt obszerna
@Raziel92:
też o tym myślałem ale poczytałem, że jest nudna dla dwóch osób. grałeś może kiedyś tak?
@shibby: Nie grałem w dwie osoby nigdy, ogólnie jest tak, że gra jest albo na dwie osoby albo na wiele. Ciężko jest niestety dopasować aby się sprawdzała zarówno dla dwóch graczy jak i więcej. Może warto wziąć coś na kilka osób i dodatkowo coś mniejszego typowego dla 2 osób?
@shibby: Smallworld jest całkiem przystępną pozycją i całkiem nieźle skalującą się z liczbą graczy. Ja do puli ewentualnie dołożyłbym jeszcze Carcassone, ale akurat nie grałem w nią na 2 graczy i nie wiem jak by się sprawdziła.

Z takich totalnie casualowych gier fajnie sprawdzi się Wsiąść do Pociągu: Europa, ale tu gra jest obdarta mocniej z otoczki ekonomicznej, jest to jednak jeden z najlepszych tytułów w stylu euro.
@shibby: Sprawdź koniecznie Wysokie Napięcie (Power Grid) - jak dla mnie najlepsza gra ekonomiczno-strategiczna. Polecam.
7 cudów też bardzo fajna, szczególnie dlatego, że jest szybka - rozgrywka tak ok 15 min
@Raziel92:
No właśnie podejrzewam, że w ostateczności zrobię tak jak mówisz. Albo w ostateczności pójdę sobie do jakiejś knajpy z grami planszowymi i potestuję, bo recenzje recenzjami ale jednak odczucia własne mają największy wpływ.

@GniewneKopytko:
A czy faktycznie zliczanie punktów przy Small World jest uciążliwe? Czy to tylko kwestia dopieprzenia się do czegoś przez recenzentów?

@Sarpens:
Wsiąść do Pociągu sprawdzę jak wrócę z roboty ( ͡° ͜ʖ
@shibby: Wsiąśc do poćiagu też jest świetne, ale na więcej osób, w dwóch jest za prosto, nikt nie przeszkadza, chyba ze inna wersja niż Europa z mniejszą mapą jak Skandynawia. Szkoda, że nie jesteś z Olsztyna, dałbym Ci za darmo potestować co tylko chcesz :)
@shibby: ja nie miałem nigdy problemów ze zliczaniem, trzeba jedynie pamiętać o dodatkowych cechach rasy i wybranej umiejętności, które mogą dawać jakieś bonusy do punktów. To nie jest rzecz nie do ogarnięcią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Przy okazji też polecam Wsiąść do Pociągu - mocno casualowe, ale jakoś nie chce mi się znudzić. Poza tym są dodatki (niestety dość drogie), które ładnie poprawiają regrywalność tytułu.
@shibby: Komentując twoje wybory oraz podpowiedzi kolegów:

7 cudów świata -> Świetna dla większej ilości graczy, grałem również w dwie, ale gra traci wtedy jakieś 75 funu. No i to jest 100% karcianka tam nie ma planszy więc trochę sam sobie ją odrzuciłeś (z planszami cudów w zasadzie nic się nie robi, tylko podkłada karty gdy się wybuduje etap cudu)

@kuba1923

Coś ty wyskoczył z Power Gridem, przecież w tą grę