Wpis z mikrobloga

Dobry tekst o płacy minimalnej

Wprowadzenie płacy minimalnej w Niemczech spowodowało wzrost wynagrodzeń dla około 3,6 mln pracowników, zwłaszcza nisko wykwalifikowanych. W 2015 r. przybyło 400 tys. miejsc pracy. W styczniu 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,2 proc. osiągając najniższy poziom od zjednoczenia kraju. Zatrudnienie i produkcja wzrosły nawet w branży najgłośniej wyrażającej swoje obawy.

http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/niemcy-rok-z-placa-minimalna/
#mozebyloamozenie #ekonomia #gospodarka #neuropa #4konserwy
  • 37
@teren: uwielbiam takie "manipulacje" typowe połączenie dwóch różnych faktów i zespojenie ich wspólną tezą. To tak jakby porównać, że dzięki wprowadzeniu norm Euro5 w silnikach spalinowych wzrasta średnia długość życia ludzia.
@variss: sam krytykuje teorie zdupy ale takich rzeczy nie zamierzam udowadniac. Im wiecej trzeba zaplacic za pracownika tym blizej w niektorych dziedzinach do granicy w ktorej oplaca sie przerzucic na roboty lub przeprowadzic czystki e kadrze. Zfodze sie, ze w korpo itd. Placa rosnie ale jednoczesnie wielu januszy zmusza pracownikow do pracy na czarbo, im bardziej rozwinieta gospodarka i male bezrobocie tym mniej ludzie odczuwaja ten efekt.
@FireDash: nie ma pośpiechu ( ͡° ͜ʖ ͡°) od razu napiszę, że teoria ma sens tylko jako wyjaśnienie jakich faktów, które już masz przed sobą, a nie jako coś co ma te fakty zastępować.
np masz dane pokazujące że bezrobocie nie rośnie/rośnie i wyjaśniasz czemu
a nie tak, ze wymyślasz sobie teorię która niby "pokazuje" że bezrobocie powinno rosnąć i będziesz wierzyć że rośnie choćby spadało.(od razu
@Luczexx:

znowu socjalizm rozwiązał problem, który sam stworzył. Kapitaliści go nienawidzią xD SPRAWDŹ DLACZEGO ( )

niestety za duże nasilenie bredni żebym to to rozumiał, ale tekst jest o tym, że kapitalizm rozwiązuje problem który stworzył i kapitaliści nienawidzą tego rozwiązania
@abdonaty:

Argument ze nie wzrosło można obalić argumentem że mogło spaść więcej, a nie spadło.

nie da rady ( ͡° ͜ʖ ͡°) to słaby argument. kluczowe jest tutaj słowo "mogło" spaść. to że nie wzrosło jest faktem, a to że mogło nie jest
@teren: wyjaśnij i uargumentuj mi proszę sens płacy minimalnej. Bo ja widzę jedynie taki; jak na przykładzie Polski, gdzie podniesienie płacy minimalnej o 1 zł powoduje wpływ do budżetu conajmniej 40 groszy. Co z tym idzie - obniża się opłacalność pracy o 1,20 (łączne koszty pracodawcy) co może skutkować np. zwolnieniem pracownika lub zastąpieniem go przez roboty lub outsourcingiem do krajów gdzie nie ma lub jest niższa płaca minimalna. Poszukaj sobie
@Luczexx: w linku który wyżej podałem masz to napisane - wzrost płac, co się przekłada na rozwój gospodarki w ogóle, mniejsza ilość kasy wydawana na zasiłki, a także zachęcanie bezrobotnych do podjęcia pracy.
Negatywów nie ma
@Luczexx:

Że zwolni w takim razie wszystkich i wydana te pieniądze na stworzenie robotów do automatycznego przygotowywania jedzenia i obsługi klientów

ale to nie powoduje wzrostu bezrobocia, a to znaczy że oni znajdują prace za wyższa płacę gdzieś indziej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@variss: @teren: W tym tekście przedstawili Adama Smitha jako orędownika płacy minimalnej xD Powiedz jak miałyby wyglądać badania na temat płacy minimalnej ? Powiedz mi w jaki sposób płaca minimalna przyczynia się do jakiegokolwiek wzrostu gospodarczego ? Powiedz mi, która grupa ekonomistów popiera zwiększanie płacy minimalnej? Tekst posiada wiele błędów logicznych:

"Rynek pracy to system naczyń połączonych, na który wpływa nie tylko wysokość płac, ale też wiele innych czynników makroekonomicznych
@K_Feras_P: nigdzie nie napisałem, że wzrost minimalnej powoduje wzrost PKB. To była wyłącznie odpowiedź na teorię jednego użytkownika że wzrost płacy minimalnej zwiększa bezrobocie.
@variss: @teren: No i może powodować. Może też również spowodować wzrost kosztów produkcji bo trzeba więcej płacić pracowników co doprowadzi do ogólnego wzrostu cen. Może też spowodować spadek zarobków osób zarabiających więcej niż płaca minimalna, który nie spowoduje wzrostu cen ale spadek zarobków osób bardziej zamożnych. Może spowodować bezrobociem, bo koszty będą zbyt wysokie by utrzymać pracownika. Może też spowodować wszystko naraz na różnych poziomach. Jednak nie ma żadnego powodu