Wpis z mikrobloga

Astromirki, uważajcie,

W poniedziałek będzie można kupić Gazetę Wyborczą, do której będą dorzucone okulary z folią słoneczną. Na stronie Agory stoi, że te okulary służą do obserwacji tranzytu Merkurego, który będzie się odbywał tego samego dnia. Uwaga! Przez te okulary nie zobaczycie tranzytu! Merkury będzie zbyt mały by dostrzec go okiem uzbrojonym wyłącznie w filtr. Nawet jeśli ktoś, kto ma sokoli wzrok, będzie chciał znaleźć Merkurego na tarczy Słońca, to zobaczy ekstremalnie małą kropkę. Ja sam nawet nie będę próbował.

I tu druga uwaga. Żeby nikomu nie przyszło do głowy patrzeć przez lornetkę/teleskop mają założone okulary na oczy. Teleskop/lorneta skupiają światło Słońca do takiego stopnia, że wypali dziurę w cienkiej folii filtru i stracicie wzrok! Filtr słoneczny nakłada się na obiektyw teleskopu, czyli tam gdzie światło do teleskopu wpada. Ten filtr musi pokrywać całą aperturę teleskopu, inaczej stracicie wzrok. Te okulary są za małe by przerabiać je na filtr do obiektywu lornetki/teleskopu. Nie róbcie tego!

Czy warto kupować takie okulary? Cóż, jeśli się jest wygodnym, to tak, można je kupić i mieć "na zaś". Wyborcza z okularami kosztować ma 10 PLN. Z drugiej strony, możecie kupić w każdym sklepie z teleskopami (serio, to nie heheszki) za 8 PLN kawałek folii słonecznej (Folia Baadera tudzież "Mylar") w kawałku 10x10 cm. Z takiego kawałka możecie zrobić nawet trzy takie okulary.

Przekażcie znajomym amatorom tranzytów żeby nie próbowali obserwować w okularach przez teleskopy/lornetki. Może stać się tragedia. Już lepiej żebyście przyszli do nas na któryś z profesjonalnych pokazów. Sprawdźcie tez, czy gdzieś w Waszej okolicy nie ma obserwatorium.

Wybaczcie spam. Info o okularach w Wyborczej doszło do mnie dopiero przed chwilą.

#astronomia #obserwacje #bhp #astronomiaodkuchni #tranzyt #uwaga #wyborcza
Al_Ganonim - Astromirki, uważajcie,

W poniedziałek będzie można kupić Gazetę Wybor...

źródło: comment_gWlyimUWFscPcyD7tQJeRvb3vHzvFU9e.jpg

Pobierz
  • 78
@Saute: Nie. Folie używane we filtrach słonecznych optycznych są co najmniej ND 5, czyli blokują 99.99999% światła. Czarna folia tego nie zrobi.

@Cesarz_Polski: Jak patrzę co się dzieje dookoła mnie to jestem w stanie uwierzyć we wszystko. Ludzie nie mają na co dzień styczności z taką folią. Dla wielu to może być równoważne ze zwykłą folią śniadaniową.