Wpis z mikrobloga

Nienawidzę siebie za to, że znów wybrałem samsunga. W zasadzie nie wiem czego bardziej nienawidzę, samsunga czy androida. Chyba tego pierwszego, ale patrząc po forach i czytając problemy innych marek chyba zostaje tylko iphone

Ponad rok temu, w styczniu zostałem użytkownikiem nowego note4 - rysik itp bajery, fajna sprawa polecam. Chyba jedyny plus tego telefonu. Tak to dla mnie, okazał się kompletną klapą. Postaram się podzielić wpis wg przypadłości jakie natrafiłem i które potwierdziłem u innych użytkowników, którzy piszą o nich na forach. Więc nie, nie jest to tylko mój przypadek, wiele osób zgłasza takie same problemy, szczególnie na moim modelu SM-N910F.

Problemy z baterią.
Dosyć ogólny problem i mniej znany, dotyczy modelu C i F, nie szukałem informacji o innych modelach. Telefon potrafi sam się zrestartować przy mniej niż 50% baterii. Po uruchomieniu wskazuje do 10% naładowania, skacze to bez restartu (czasami z) do 0% i telefon odmawia współpracy.
Wykres z baterią wtedy wygląda tak Jak przybliżycie to zobaczycie 1px kreskę na czerwono, przed wyłączeniem się telefonu (najlepiej otwórzcie w nowym oknie). Od razu go podpiąłem do powerbanka bo włączył się z 0% i wyłączył. Dzieje się tak losowo, bez różnicy używania szybkiego ładowania, czy też normalnego. Wymiana baterii nie pomaga, niektórzy wysyłali telefony do serwisów (różne kraje, nawet polskie serwisy) - wgranie jakiegoś oprogramowania, czasami wymiana płyty i nic. Dalej problem występuje. Nie da się tego uchwycić czy złapać, czasami telefon działa dobrze - potrafię mieć miesiąc bez restartu, a czasami co drugi dzień 0%.

Zacinający się telefon przy obciążeniu.
Tutaj chyba problem typowo wersji F, występujący przy dłuższym obciążeniu, czy też działaniu jakiejś aplikacji w tle (to szczególnie). Łatwo zauważyć to przy korzystaniu np z dropboxa i wysyłania pliku. Działa on w tle i wyświetla tylko powiadomienie z paskiem postępu. Telefon muli wtedy niemiłosiernie po kilku minutach działania. Prawdopodobnie przyczyna leży w optymalizacji działania aplikacji z tła, patenty samsunga których działanie nie jest jasne. Pomaga wykonanie full wipe, wgranie odinem softu, full wipe ponownie. Mamy spokój na 2-3msc zanim optymalizacja aplikacji, znów nie zacznie działać jak poprzednio. Jak telefon się zacina - dodałem jako główny GFY do wpisu.

Dodatkowy podpunkt do optymalizacji aplikacji, które działają w "tle". Niektóre apki jak np Facebook, kiedy np piszemy posta, wykrywane są przez super system samsunga jako apki działające na wierzchu i w tle (tak w skrócie). Dzięki czemu, kiedy pisałem posta i zabrakło smartfonowi ramu, ubił mi FB podczas dodawania komentarza. Zostawił oczywiście działające gg, które wyświetla powiadomienie ciągle (więc ciągle jest włączone), jak i swój "Smart menedżer". Jak mu zabrakło ramu, skoro telefon ma 3GB - nie mam pojęcia.

Mikro lagi i mikro przycinki, aparat
To chyba najbardziej wkurzające, jak przeglądacie coś i telefon co jakiś czas ma mikro lagi. Niby działa dobrze, ale czasami przylaguje. Problem się staje, kiedy nagrywacie filmik. Przy nagrywaniu w 4k czasami na wideo widać lekkie przycięcia. Szczególnie przy ruszaniu telefonem, powstaje jakby spadek fps i wygląda to jak niedomagająca stabilizacja. Której nie ma, bo jedyny tryb w jakim działa to 1080p i 30fps (pewnie niższe jakieś tryby też, nie sprawdzałem). Więc co tak tnie obraz? Na xda do tego jeszcze nie doszli, spekulują że odpowiedzialne jest zwalnianie ramu pod buffor wideo. By telefon nie zapisywał od razu informacji na wewnętrznej pamięci.

Aparat ma to też do siebie, że potrafi przymulić przy otwieraniu go i jak i zamykaniu. Po zrobieniu zdjęcia, zamykasz aplikację i teoretycznie powinno być ok, tak jednak nie jest. Aparat może pracować w tle, do kilkudziesięciu sekund po wyjściu z niego. Sprawia to problem czasami w aplikacjach, które potrafią wystosować komunikat o zajętości kamery. Bywa, da się przyzwyczaić. Denerwuje mnie za to lag po kliknięciu ikonki aparatu. Czasami odpala się normalnie, czasami ścina i trzeba czekać aż się załaduje. Trwa to kilka sekund, lecz tracimy przez to czasami okazję by pstryknąć coś na szybko. Prawdopodobnie system zwalnia ram pod nagrywanie przy otwieraniu aplikacji.

Mam czasami po prost dość. Dość patrzenia jak coś co działało płynnie na galaxy s3 ma problem na lepszym telefonie i do tego droższym. Nie chce mi się robić wipe co 2-3msc by telefon działał normalnie, chciałbym by po prostu działał. Bym miał normalnego smartfona, na którym mogę bez obaw coś porobić. Wgranie roota odpada, nie działają wtedy apki do banków z, których korzystam. Spodziewałem się czegoś lepszego po "flagowcu", którego cena pozwala zakupić normalny komputer.

Nie mam co liczyć na ulepszenie tego, już są wysypy wiadomości osób, które dostały 6.0.1 (głównie PL) i mają kolejne problemy, na których rozwiązanie samsungowi braknie chęci. Co lepsze, redaktorzy różnych magazynów zaczynają pisać o problemach z s7 - powoli podobno łapię zadyszkę i spadek wydajności jest zauważalny. No, ale już mijają 2 miesiące+ od ich kupna, więc full wipe 6x w roku i do przodu. #!$%@? się samsung.

#android #samusng #note4 #gorzkiezale
Wapniak - Nienawidzę siebie za to, że znów wybrałem samsunga. W zasadzie nie wiem cze...
  • 84
@animetopedal: czegoś co za cenę 3k pln podczas premiery, będzie działać w miarę normalnie przez 2 lata. Niestety chińczyki za 700zł prześcigają ten telefon.
@Xemioza: na sgs3 też mi śmigało, tutaj wręcz przeciwnie - pech to całe moje życie.
@Dpdp: mam taki zamiar, nie nabiorę się na super note6, wybiorę coś innego :<
@eey0re: 20% w nocy to norma, czasami specjalnie włączam tryb oszczędzania energii, by nie obudzić
@Wapniak: obawiam się, że wymienione przez ciebie problemy u mnie nie występują (wersja F). Jeżeli to cokolwiek zmieni, to jadę na stockowym romie bez roota, ostatni 5.1.1. Jedyna "modyfikacja" to wgranie Nova Launchera, reszta absolutnie standard.

Aczkolwiek również trochę zmęczony jestem już Note 4, w moim wypadku jednak chodzi o rozmiar. Dlatego następny telefon chyba wezmę z mniejszym ekranem.

@Wapniak: Czuję z Tobą człowiek.
Posiadam note4 od grudnia 2014. Panicznie bałem się podobnych akcji po przesiadce z sgs3, zwłaszcza po tym, jak zaczął mulić po upgrade do jelly bean, pojawiły się problemy których nie rozwiązał root i debloating, a kitkata nie było w planach dla sgs3. W końcu poszedł inny rom i dopiero to odratowało skąd inąd genialny sprzęt.

Note4 pojawił się jako bonus, więc nie marudziłem. Obawiałem się, że
@Jubei: jasne, dużo telefonów działa poprawnie jak i ludzie też nie zauważają niektórych problemów. Tutaj każdy z nich potwierdziłem u innych osób, więc pewnie więcej osób ma takie problemy tylko o nich nie pisze. Jakaś pechowa partia, lub błąd który występuje w określonych kombinacjach.
Nie no nie zauważyłem, by jakikolwiek problem z których wymieniłem był normalny, baterię pewnie FB zjada i gg, ale nie przeszkadza to tak bardzo.

@banannq: Chciałbym
A myślałeś by #!$%@?ć apki facebooka? One mordują wszystkie telefony. Ja miałem już #!$%@?ć s6 przez okno ale stwierdziłem ze jeszcze pozbędę się syfu z telefonu i wtedy #!$%@?łem apki od fb. #!$%@? jak to zaczęło latać to uwierzyłem ze jeszcze jest jakaś nadzieja dla tego telefonu.


@vegaushp: jest jakaś alternatywna aplikacja do messengera?