Wpis z mikrobloga

Wczoraj byłem u lekarza, dowiedziałem się, ze mam podwyższony cholesterol. Z powodu obciążenia genetycznego doktor, przepisał mi leki na zbijanie tego steroidu i skierował mnie na kolejne badania. Wróciłem do domu ,zacząłem czytać co i jak z tym cholesterolem. W mediach co chwile słyszy się skróty myślowe "niezdrowe(tłuste) jedzeni -> cholesterol -> miażdżyca - > zawały etc. " Natomiast po wstępnej analizie informacji znajdujących się w internetach, dowiaduję się o tym, że nie wykazano wpływu podniesionego cholesterolu na choroby układu krwionośnego.
Co o tym sądzicie Mirki i Mirabelki?
Posiada ktoś jakąś szerszą wiedzę w tym temacie?


Swoją drogą mój cholesterol utrzynyhe się na poziomie 250 mg/dl w tym 60 HDL (tego dobrego).
Pojawia się zatem zasadnicze pytanie czy zażywać leki na obniżenie cholesterolu?

#zdrowie #pytanie #medycyna

Brać? Nie brać? Czasu umierać?

  • Brać 38.8% (19)
  • Nie brać 22.4% (11)
  • Czas umeirać 38.8% (19)

Oddanych głosów: 49

  • 31
  • Odpowiedz
Źle zrozumiałaś. Podwyższony cholesterol jest zły, powoduje choroby układu krwionośnego i powinnaś brać leki. Natomiast mitem są powielane przez wielu dietetyków informacje o szkodliwości tłustego jedzenia takiego jak tłuszcze zwierzęce, roślinne czy jajka i ich wpływu na poziom cholesterolu.
  • Odpowiedz
@wpogonizabordo: podajesz swój cholesterol ale tylko ten dobry. Cholesterol powoduje powstawanie płytek miazdzycowych co powoduje problemy układu krwionośnego. Źle chyba czytałeś w tych internetach
  • Odpowiedz
@wpogonizabordo: dodaj orzechy, oliwę i inne oleje, pestki dyni i slonecznika. Zwiększ spozycie produktow pełnoziarnistych, otrebow, płatków owsianych, warzyw i powinno wystarczyc.
  • Odpowiedz
@wpogonizabordo: Dobrze wyczytałeś. Blaszki miażdżycowe są lekarstwem, którym organizm próbuje łatać uszkodzenia żył. Obniżając cholesterol obniżysz zdolności organizmu do walki z dysfunkcją śródbłonka. Przyczyną powstawania blaszek miażdżycowych jest nie cholesterol, a niewłaściwa dieta - toksyny, nikotyna, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stres, infekcje wirusowe i bakteryjne, wysoki poziom wolnych rodników - w wyniku czego uszkadzany jest śródbłonek naczyń.
  • Odpowiedz
@wpogonizabordo:

Natomiast po wstępnej analizie informacji znajdujących się w internetach, dowiaduję się o tym, że nie wykazano wpływu podniesionego cholesterolu na choroby układu krwionośnego.


Co to jest za moda, żeby bardziej ufać ludziom w internecie, którzy mogą nie mieć na temat żadnego pojęcia, którzy nie widzieli pacjenta, nie badali go i nie mają o nim żadnych informacji. I opinia takich ludzi plus samodiagnoza jest przedkładana nad opinię specjalisty. Jak jedziesz do mechanika i każe Ci zmienić olej to też wracasz do domu czytasz milion opinii w internecie (które zazwyczaj diametralnie się różnią, nie mówiąc o tym że dotyczą różnych aut o różnych silnikach itd) i na tej podstawie podejmujesz
  • Odpowiedz
@corrs: Skąd masz te wiedzę ? Bo jak mi kazali wykuć na blachę podręcznik do biochemii to było jak wół napisane że cholesterol (duże uproszczenie) pozostający w krwiobiegu ulega oksydacji i dostaje się do śródbłonka gdzie skarmia się nim makrofagi i prowadzi to do aktywacji stanu zapalnego. Miałam w ręce blaszkę miażdżycową wyciętą z tętnicy pewnego pączusia. Uwierz mi to żadne lekarstwo a prawie że nowotwór zabijający cię od środka
  • Odpowiedz
@Vitru: @monkali: @dr_Batman: Tak, blaszka miażdżycowa to zło. Ale związek przyczynowo-skutkowy jest taki: uszkodzenie śródbłonka -> blaszka miażdżycowa, a nie odwrotnie.
Spodziewam się @wpogonizabordo: że pan doktor udzielił Ci wyczerpującej informacji o skutkach ubocznych leków na obniżenie cholesterolu? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz