Wpis z mikrobloga

@farmerjanek: TK wydaje wiążący i ostateczny wyrok z uzasadnieniem. Stwierdzają oni czy poszczególne przepisy w ustawie są zgodne czy nie są zgodne z konstytucją, jeżeli nie są zgodne to tracą moc prawną.

A uprzedzając twoje pytanie, skoro wyrok jest ostateczny to nie można z nim nic zrobić i oni dyktują prawo? Jest ostateczny to znaczy żadna inna instytucja nie może go odwołać np. jak to ma miejsce z wetem prezydenta.

A
  • Odpowiedz
@farmerjanek: Ale Sejm nie jest pracodawcą TK, tylko zupełnei odmienną władząw państwie. I nie jest wyższy od TK w żaden sposób. Oczywiście, że TK może orzekać o ustawie, która reguluje jego tryb pracy. Ustawa o TK ma charakter techniczny, bo TK jako taki i sędziowie podlegają KONSTYTUCJI. Ustawa ma charakter subsydiarny względem Konstytucji. I teraz zupełnie logicznym jest, że w momencie badania nowego aktu prawnego nie można na jego podstawie orzekać
  • Odpowiedz
@Greg36: I taka sytuacja nie będzie mieć miejsca, bo PiS doskonale wie, że żaden Trybunał nie skazałby żadnego z obecnych sędziów TK, bo nie zrobili nic złego. To jest spór czysto polityczny i ambicjonalny PiSu i oni sami też doskonale o tym wiedzą.
  • Odpowiedz
@Greg36: To co napisałeś to jest wałkowane od dawna, Ale ja pytam o konkret więc mi tu nie zamulaj żargonem i ustawami, bo nie o nie pytałem. Odpowiedz zwięźle bez kluczenia i najprościej jak potrafisz.
  • Odpowiedz
@Krisskow: A kiedy PiS będzie miał większość swoich w TK i (mam nadzieje że do tego nie dojdzie) przepchną jakąś ustawę jako zgodną z konstytucją to opozycja (najprawdopodobniej) zgłosi taki wyrok do Hagi i wtedy będzie znów historia powtarzana...
  • Odpowiedz
TK wydaje wiążący i ostateczny wyrok z uzasadnieniem.


@Greg36: A kto stwierdza co jest a co nie jest wyrokiem TK?
Czy dowolny sędzia TK może pokazać opakowanie czekolady i stwierdzić że to jest wyrok TK?
  • Odpowiedz
Czyli TK nie ma prawa zmieniać ustaw sejmowych, tylko może stwierdzać czy są zgodne czy nie?


@farmerjanek: A odpowiedziałem:

Stwierdzają oni czy poszczególne przepisy w ustawie są zgodne czy nie są zgodne z konstytucją, jeżeli nie są zgodne to tracą moc prawną.


Mam napisać w 1 słowie to wtedy będzie wystarczająco zwięźle dla ciebie?
  • Odpowiedz
@erbo: Nikt. Jeżeli pojawił się skład TK na oficjalnym spotkaniu i podpisał wyrok to jest to wyrokiem. Potwierdza to teraz tylko stanowisko sądów. Wszyscy zgodnie uznali, że jest to wyrok. No... prawie wszyscy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jeśli w wyborach zwycięża jakaś opcja to rzecz jasna ma mandat do zmian czy nie?


@farmerjanek: Jeśli wygrywa PiS to nie ma prawa do zmian. Bo PiS nie ma nawet prawa do istnienia - tak mówią w TVN xD
  • Odpowiedz
@farmerjanek: Ogół obywateli nie jest żadnym pracodawcą. Zresztą idąć taką logiką to wg. sondaży ogół obywateli jest po stronie TK, także sorry pan Kaczke.

Oczywiście, że zwycięska opcja ma mandat do zmian i nikt tego mandatu nie kwestionuje. Kwestionuje się tylko działanie te opcji w granicach prawa, a do łamania prawa wynik wyborczy nie daje mandatu.
  • Odpowiedz
Jeżeli pojawił się skład TK na oficjalnym spotkaniu


@Krisskow: Dowolny skład czy jakiś określony w jakiś przepisach?
Jeśli dowolny to czemu nie jeden sędzia?

Potwierdza to teraz tylko stanowisko sądów.

A od kiedy to sądy mogą potwierdzać wyroki TK? xD
  • Odpowiedz
A kto stwierdza co jest a co nie jest wyrokiem TK?


@erbo: TK publikuje wyrok, tak jak sąd publikuje wyrok, to jest dokument z uzasadnieniem.

Czy dowolny sędzia TK może pokazać opakowanie czekolady i stwierdzić że to jest wyrok TK?

Żałuję że nawet próbowałem dyskutować.
  • Odpowiedz
@erbo: Sądy są władzą w zakresie wymiaru sprawiedliwości, więc myslę że są autorytetem oraz szczególnie SN kreuje wykładnię prawa w kraju.

Skład wybrany zgodnie z ustawą o TK :)
  • Odpowiedz
@Krisskow: Żałosne to jest to że nie potraficie prosto odpowiedzieć co to jest wyrok TK.
Sorry ale oświadczenie 12 sędziów nie jest wyrokiem TK według jakichkolwiek przepisów.
  • Odpowiedz