Wpis z mikrobloga

Zainspirowany tym wpisem:
http://www.wykop.pl/wpis/17458493/wyznaniezdupy-praca-heheszki-1-zaspij-do-roboty-po/

Chciałbym Was ciut ucywilizować i przytoczyć co #judaizm i religijni #zydzi mają do powiedzenia na temat etyki biznesu, w tym etyki #praca #pracbaza (zarówno pracodawców, jak i pracobiorców). Przedstawiane są wykładnie z Tory i z Talmudu:

http://www.morashasyllabus.com/class/Jewish%20Business%20Ethics%20I.pdf
http://www.morashasyllabus.com/class/Jewish%20Business%20Ethics%20II.pdf

tl;dr: Masz być kryształowo uczciwy zarówno jako przedsiębiorca/szef, jak i jako pracownik czy kontrahent. Nieważne czy masz do czynienia z Żydem, czy z gojem. A swoje interesy masz prowadzić tak, aby nie tylko były one legalne z punktu widzenia prawa, ale także uczciwe z punktu widzenia społeczności.

#religia #wykopowagminazydowska #judaizmzawszespoko #pieniadze #ekonomia

Upraszam wykopowe sebastiaństwo, aby zadało sobie trud przeczytania zanim zacznie swoje standardowe "hurr... żydy kłamio i oszukujo!"

Szabat Szalom wszystkim ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 21
@bygsyti:

Moed Kattan 17a.

Jeżeli Żyd jest skuszony by czynić źle, powinien pojechać do miasta tam, gdzie nie jest znany i tam robić źle.

Żydzi są boscy:

Sanhedrynu 58b.

Jeżeli poganin (nie-Żyd) uderza Żyda, goj musi być zabity. Uderzyć Żyda to jest to samo, co uderzyć Boga.

Jest w porządku oszukać Gojów:

Sanhedrynu 57a.

Żyd nie musi zapłacić gojowi („Cuthean”) zapłaty, której był mu winny za pracę.

Żydzi Mają Wyższy Status
@ZAWADIAK: Nie wierzę ci. A to z tego prostego powodu, że każdy szanujący się talmudysta najpierw czyta, a potem przystępuje do debaty. Na wykopie odwotnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ta wklejka to mieszanka fejków i cytatów wyrwanych z kontekstu. Nie wiem czy wiesz, ale tradycja spotwarzania Talmudu ma jakieś 700 lat (vide: Nicholas de Rupella i Grzegorz XI).

Chciałbym Cię także uczulić na fakt, że składanie fałszywego
@bygsyti: Oj żydzie, żydzie. Widzę, że postępujesz zgodnie z waszą księgą talmud. Co mam ci pokazać zdjęcie z talmudem? A jak ci go pokaże to powiesz, że nie wierzysz że czytałem, a jak ci udowodnię, że czytałem, to powiesz że tylko żyd potrafi "właściwie" odczytać przekaz talmudu i chcesz zdjęcie mojego penisa bez napleta. Nie będę się kopał z koniem, bo już widać, że dla ciebie jestem "niecywilizowanym" gojem, którego chcesz
@ZAWADIAK: Jeśli chcesz być uważany za niecywilizowanego, to zachowuj się jak niecywilizowany. I sorry, ale nie będziesz mnie uczył Talmudu, bo zwyczajnie nie masz o nim pojęcia. Mam się odnosić do każdego z cytatów i udowadniać że nie jestem wielbładem? To jakieś szaleństwo, szczególnie gdy weźmiesz pod uwagę, że Talmud to są tysiące stron. A nawet stojąc przed danym fragmentem zwyczajną nieostrożnością jest omawianie go niejako "na żywca". Tak samo działa
bygsyti - @ZAWADIAK: Jeśli chcesz być uważany za niecywilizowanego, to zachowuj się j...
@bygsyti: bzdury wypisujesz, jakbyś przyleciał z obcej planety, gdzie o żydach czytałeś wyłącznie z książek napisanych przez żydowskich propagandystów.
( o już np. Singer nawet w swoich, bardzo ciekawych książkach, napisał wiele niepochlebnych rzeczy).
Chyba, że sam jesteś Żydowskim propagandystą. Takim Wykopowym. ;-)
Zapominasz że Polacy żyją z Żydami od setek lat, więc co-nieco o nich wiedzą. ;)
Teraz czekam na wrzutkę o wysokiej etyce biznesowej Cyganów. ;-)
Ja osobiście lubię Żydów, uważam że to ciekawa doktryna, pełna interesujących i przydatnych rzeczy, mądrych historii. Kultura też bardzo ciekawa.
Ale też faktem jest, że ich etyka jest na dużo niższym poziomie niż etyka Chrześcijańska/Zachodnia. Charakteryzuje ją prymitywizm, egoizm i trybalizm, właściwie to jest na poziomie człowieka jaskiniowego "dymać ile wlezie wszystkich którzy nie są nami, Bóg jest po naszej stronie, cokolwiek zrobimy".
I żeby nie było - Żydzi siebie nawzajem też
K.....a - Ja osobiście lubię Żydów, uważam że to ciekawa doktryna, pełna interesujący...
@fenis: Mamy dwie opcje:
1. Rozmawiamy o Judaizmie i Żydach w sposób normalny i bez uprzedzeń. Zanim wysuniemy argument, sprawdzamy jego prawdziwość, nie stosujemy odpowiedzialności zbiorowej itp.
To nie jest antysemityzm.

2. Bez zapoznania się ze źródłami (w szczególności z Talmudem) wysuwamy fałszywe i mylące oskarżenia, słowa "Żyd" używamy jako obelgę, zrzucamy winę na cały naród za prawdziwe czy domniemane przewiny jednostek.
To jest antysemityzm i widać go nie tylko tu,
@fenis: Skomentowałem wcześniej, wypadałoby przeczytać. Ale spoko, powtórzę: część jest nieprawdziwa, część jest myląca, a część jest wyciągnieta z kontekstu. Wspomniałem też, że ten antysemicki (tak: antysemicki) trik ma około 700-letnią tradycję.
@fenis: Wypadałoby nauczyć się odróżniać syjonizm od judaizmu i żydowskiej kultury jeśli wchodzi się w takie tematy. Ja zamieściłem posta o etyce w biznesie i pracy. Część bezpośrednio z Tory, część pośrednio (via Talmud). Czyli nawet dla chrześcijan te teksty powinny być co najmniej interesujące. Jeśli gość na samo dzień dobry wyskakuje ze stekiem kłamstw na temat Żydów i Judaizmu bez przeczytania tekstu, to jest antysemitą. Proste.
@bygsyti von Neumann, taki węgierski żyd, który jest(między innymi jego zasługami)jednym z twórców teorii gier, kiedyś w rozmowie z polskim matematykiem(100% goj), a dokładniej jak rozmawiali o żydach i o ich ponadprzeciętnej w porównaniu do innych nacji i grup etnicznych inteligencji, powiedział, że na pewno ma to związek z tradycją studiowania talmudu, która trwała już wtedy setki lat. No i w sumie chyba mógł mieć w tym dużo racji. No ale co