Wpis z mikrobloga

Świetnego mamy ustawodawcę...

Obowiązek meldunkowy miał być zniesiony już dwukrotnie, 2 razy data została przesunięta. Wierząc informacji w domenie mswia.gow.pl "W dniu 27 sierpnia 2015 r. została podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015 r. poz. 1337), która wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Ustawa przesuwa termin zniesienia obowiązku meldunkowego na dzień 1 stycznia 2018 r."
Można sądzić że w końcu się uda, ale dopiero 1 stycznia 2018 roku. Ciekawe czy znów nie będzie przesunięcia terminu.

Jednakże dzisiaj należy urzędy o fakcie zmiany pobytu stałego dalej informować. Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, każdy osobno... nadal się one między sobą nie komunikują. Nie trzeba się na szczęście wymeldowywać ze starego miejsca zameldowania, ale można... choć "wymeldowanie z dotychczasowego miejsca pobytu stałego następuje automatycznie".

Przy zmianie adresu zameldowania nie wystarczy odpowiedni formularz. Trzeba też przedstawić dowód osobisty (w nowym już nie ma adresu) oraz tytuł prawny do zajmowania danego lokalu (umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu). żródło. Zgłoszenia dokonuje się w urzędzie właściwym dla obecnego miejsca zamieszkania/zameldowania/pobytu stałego (ponad 6 miesięcy).
Terminem na dokonanie zgłoszenia jest 30 dni. Spóźnienie grozi według niektórych informacji karą, a parę źródeł podaje że kary za brak zgłoszenia nie grożą żadne...

W nowych dowodach adresu meldunku już nie ma, jednakże nie znaczy to że dla urzędów i innych instytucji nie ma on znaczenia. Okazuje się, że wszędzie gdzie trzeba będzie taką informacje podać, instytucje mogą wymagać specjalnego formularza... i znów będzie latanie po urzędach.
Dla zus: http://zus.pl/pliki/formularze_ue/O%C5%9Bwiadczenie%20o%20miejscu%20zamieszkania.pdf
Dla gminy, urzędu miejskiego, dostępny na stronie danej gminy/urzędu - "Potwierdzenie zameldowania na pobyt stały - zaświadczenie". Zaświadczenie z gminy będzie kosztować składającego dyspozycję jego wydania 17 zł. Z tego co znalazłem, ważne jest tylko 2 miesiące... potem trzeba zasilić kasę urzędu kolejnymi 17 złotymi.
Jednakże ministerstwo obiecuje że -przynajmniej niektóre- instytucje będą wymagać oświadczeń (tekstu nieurzędowego z podpisem) a nie zaświadczeń urzędowych... zobaczymy.

Przy okazji składania zeznania rocznego (do urzędu skarbowego) nie przewija się już temat miejsca zameldowania, a miejsca zamieszkania. Zwykli zjadacze chleba (pit 37) muszą wykazać zmianę miejsca zamieszkania (nie muszą zgłaszać innego miejsca zameldowania). To, okazuje się, zupełnie inne kwestie. Urząd skarbowy interesuje tylko gdzie mieszka się obecnie. Taką zmianę zgodnie z niektórymi interpretacjami, należy zgłosić będąc płatnikiem rozliczającym się na pit-37 we właśnie tym formularzu, podając nowy adres (w tym roku do 30.04.2016). Jednak, jeżeli do 31 grudnia mieszkało się w innym miejscu, podlegającym pod inny urząd skarbowy, to pit należy złożyć właśnie w tym innym urzędzie. Pytanie czy trzeba mieszkać do godziny 00:00 - to tylko trochę zabawne. W pit-37 natomiast nie ma miejsca na datę przy takowym adresie... Urząd oczekuje jednak że informacje taką poda się poda się najpóźniej w ciągu 7 dni od przeprowadzki. I okazuje się że zwłoka może kosztować... dostać można grzywnę albo karę za wykroczenie skarbowe.. Jednak, zgodnie ze źródłem powyżej, złożenie deklaracji w niewłaściwym urzędzie nie będzie skutkować karą za jego niezłożenie.

Pytanie jaką karę można dostać za brak zgłoszenia miejsca zamieszkania/zameldowania w terminie, czy dotyczy to tylko US, czy również ZUS i innych państwowych instytucji. Niektóre źródła mówią że kary są zniesione już od 2014, jednak ciężko mi znaleźć takie informacje na stronach państwowych instytucji.

Ogólnie jest b----l. Obywatel może szukać godzinami rozwiązań w pełni zgodnych z prawem, aby nie narazić się na represje urzędów. Nie warto chyba do końca zawierzać informacjom które nie są podawane przez strony inne niż urzędowe. Co jednak zrobić w przypadku zeznania rocznego... no nie wiem.

Wiem że w moim wypadku, gdy przeprowadziłem się przed zakończeniem roku muszę wpisać w deklaracji Pit mój nowy adres, złożyć zaznanie w nowym urzędzie i czekać na wyrok w postaci kary lub żyć dalej w niewiedzy na jej temat w przypadku jej braku. Jednak może ktoś mnie tu oświeci artykułem ustawy lub informacją ze stron US, że takowa mi się jednak nie należy.
Mogę też oczywiście złożyć zaznanie w poprzednim urzędzie, utrzymując że wcale się nie przeprowadziłem... co dla mnie nie wiem czy jest bezpieczniejsze. Gdy bowiem wyjdzie na jaw (choć nie wiem jak by mogło) to na pewno dowalą karę za składanie fałszywych oświadczeń...


#podatki #zeznaniepodatkowe #prawo #obowiazekmeldunkowy #polska
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w zeznaniu moze sie wpisac dowolny adres


@zawodolony-trol: Z tego co wynika z ustawy nie można, trzeba wpisać faktyczny i złożyć zgodnie z tym adresem do właściwego urzędu (choć niewłaściwy urząd i tak prześle do właściwego).
  • Odpowiedz
@goromadska: Mowie, rozliczalam sie w urzedzie z podatkow nie posiadajac meldunku ani tymczasowego, ani stalego. W mojej sytuacji byl to obraz sytuacji zgodny z prawda. teoretycznie trzeba miec meldunek, praktycznie od kilku lat juz niekoniecznie, a jak ta sprawe mozna zalatwic - jezeli ma sie watpliwosci, polecam zapytac w urzedzie skarbowym. Ja wpisywalam adres rodzicow jako tymczasowy przez 2 lata pobytu w Polsce i nikt do niczego sie nie przyczepil
  • Odpowiedz
@TrinititeWarrior:

Najważniejsze dla zwykłego obywatela: nie ma kar za brak meldunku. Zostały zniesione ustawą (art. 62).


Pytanie czy dotyczy to urzędów miast/gmin, czy również Zus i US (gdzie meldunek jest mniej ważny niż pobyt)?

  • Odpowiedz
@zawodolony-trol: Karę możesz dostać od każdego urzędu z osobna (z tego co ja zrozumiałem).
Z tego co podał @TrinititeWarrior rozumiem, że nie dostaniesz jej za zły adres zameldowania (nie zgłoszenie innego niż dotychczasowy). Jednak możesz dostać też karę za niezgłoszenie innego miejsca pobytu... od skarbówki, a może i od Zus. Serio mam już na dziś dosyć aktów prawnych itp. Grzebałem też już długo i odpowiedzi są różne... wiele pewnie
  • Odpowiedz
@zawodolony-trol: Nie wiem co zrobić, jak to uzupełnić aby było bezproblemowo. Na razie wygląda na to że i tak i tak coś mi grozi, bo niby przespałem obowiązek poinformowania jednego albo i drugiego urzędu we właściwym czasie. Oczywiście przy założeniu, że urzędy dojdą do prawdy. Mogą dojść, jak bym chciał odliczyć internet, gdzie podany jest adres świadczenia usługi. Dlatego też szukam... a kasa piechotą nie chodzi. Cholerne podatki.
  • Odpowiedz
@goromadska: chcialabym Ci pomoc... Slyszalam ostatnio o jakims Polaku, ktory przez US i tego typu podobne instytucje zamieszkal w Australii z Aborygenami.

Syf, kila i mogila, i moze wlasnie dlatego oni sami sie w tym nie polapia.
Ale z US, serio, moim zdaniem przy zlozeniu zeznania podatkowego, jesli podasz jakikolwiek dowolny i w miare aktualny adres, kary dostac nie powinienes.
  • Odpowiedz
@goromadska: no ja wiem. no ja Ci mowie z mojego doswiadczenia i kilku innych znajomych mi osob. No mozemy sobie jeszcze ponarzekac na te durnowate przepisy. No ja Ci mowie, ze zawsze mozna troche nagiac byle nie przegiac i z kazdej sytuacji sie wykaraskac. No ale co Ty juz zrobisz, no to juz Twoja decyzja.
  • Odpowiedz
@zawodolony-trol: @TrinititeWarrior: @zle_sny_rabina:
Zadzwoniłem do urzędu skarbowego. Zgodnie z ustawą, pit miałem złożyć w tym urzędzie, pod który podlegam ze względu na miejsce zamieszkania ostatniego dnia grudnia 2015 (a więc w nowym urzędzie). Aktualizacji adresu dokonuje się poprzez wpisanie nowego w picie. Jednakże już aktualizacji nr konta bankowego trzeba dokonać na formularzu ZIP-3. Co do odliczania internetu, to może być to usługa świadczona pod dowolnym adresem,
  • Odpowiedz