Wpis z mikrobloga

Drogie i pomocne Mirki.

Wiem że temat o który mam zamiar zapytać już wielokrotnie pojawiał się na Mikroblogu ale wcześniej mnie on nie interesował/dotyczył więc proszę, nie bijcie w szczepionkę i odpowiedzcie lub skierujcie mnie odpowiednim linkiem w odpowiedni wpis lub informację.

Usłyszałem że posiadając dochody z Polski oraz UK z jednego (ostatniego) roku podatkowego powinienem rozliczyć się także z angielskiej kasy w Polsce. Czy to prawda? pit z Polski już złożyłem do urzędu skarbowego i z nieoficjalnego źródła dowiedziałem się że będę musiał złożyć korektę w Polsce bo podobno jak się nie rozliczę z angielskiej kasy to po latach mnie znajdą i dowalą sakramencką karę.

Jeśli tak to znaczy że muszę jechać do Polski z tym P60 który dostanę za ostatni rok podatkowy? (jeszcze go nie mam, czekam) i tam im go pokazać? czy jak to się odbywa?

Może mi sięwydaje (nie znam się) ale na mój chłopski rozum nie mogę być dwa razy opodatkowany,rozliczony z kasy którą zarobiłem w UK skoro w Anglii płacę podatki. Aktualnie czekam na P60 za miniony niedawno rok podatkowy.

O odpowiedzi bardzo proszę kogoś, kto rzeczywiście zna się na rzeczy, lub miał z tym do czynienia a nie osoby które gdzieś coś usłyszały i nie są pewne, wiedzą na ile to prawda.

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

#emigracja #uk #podatki #kiciochpyta #pit
  • 18
Tak mireczku, prawda niestety wykazać ten dochód trzeba. wiecej nie pomogę bo sam posilkowalem sie ksiegowa, zeby bylo git. Potrzebowala do tego wszystkie payslipy wraz z datą kiedy hajsy otrzymywalem na konta. US już kiedyś mnie ścignal i #!$%@?ł niesympatyczna karę za nie wykazanie dochodu, tyle że z Francji to było.
@trustME: Ja nie wiem czy wyjechałem na stałe. Zameldowany jeszcze jestem w Polsce.

@chomikagresor: Dzięki za info. Teraz tylko muszę znaleźć jakiegoś księgowego tu w Nottingham który się tego podejmie o ile istnieje taka opcja. Wiesz może ile mam czasu na złożenie tej korekty (pytam bo nie wiem kiedy będę w Polsce, planuję dopiero lecieć do kraju w czerwcu)

@Tytanowy_Lucjan: W Polsce mam szukać specjalisty? czy masz na myśli
@Namarin: Czas na korektę to 5 lat, ale skoro wiesz o problemie wcześniej to powinieneś to załatwić przy pierwszej możliwej okazji.

A gdzie masz ośrodek interesów życiowych? W sensie przeniosłeś np. swoją rodzinę do UK bez zamiaru powrotu do Polski?

Rozliczyć się w Polsce możesz np. na podstawie payslipów od firmy.
@Namarin: Musisz wyznaczyć gdzie miałeś rezydencję podatkową w roku kalendarzowym 2015. Zakładam, że to właśnie w ubiegłym roku wyjechałeś z Polski do UK. Jeżeli mieszkałeś w Polsce przez więcej niż połowę roku kalendarzowego, to musisz dochody z UK z tego właśnie roku rozliczyć w Polsce. Ale nie wliczają się one do podstawy opodatkowania, tylko służą do wyliczenia stawki podatku, jaki zapłacisz od kasy zarobionej w Polsce. Nazywa się to metoda liczenia
Ja nie wiem czy wyjechałem na stałe. Zameldowany jeszcze jestem w Polsce.


@Namarin: nawet jak mieszkasz w Polsce to adres zameldowania nie ma znaczenia dla Urzedu Skarbowego.
A gdzie masz ośrodek interesów życiowych? W sensie przeniosłeś np. swoją rodzinę do UK bez zamiaru powrotu do Polski?

Rozliczyć się w Polsce możesz np. na podstawie payslipów od firmy.


@chomikagresor: Ośrodek interesów życiowych mam w UK, tu aktualnie mieszkam (bez rodziny) i pracuję (nie wiem jak długo jeszcze, nic nie planuję, ani długiego pobytu w UK ani powrotu do Polski).

Z payslipami to mi pewnie w agencji wszystkie wydrukują (bo
nawet jak mieszkasz w Polsce to adres zameldowania nie ma znaczenia dla Urzedu Skarbowego.


@trustME: myślę że ma, podczas ścigania delikwenta który od wielu lat się nie rozliczał :D
@trustME: Pytam bo z początku chciałem to olać i się nie rozliczać z pieniędzy zarobionych w UK ale moja rodzicielka była u jakiegoś ziomka znajomego co pracuje w US i ten jej powiedział że powinienem, bo po latach to wyjdzie i będę żałował jak mi karę przyklepią.

Zameldowany jestem i jak mnie zaczną szukać to nie będą mieli problemu mnie namierzyć a pies wie czy wtedy będę w Polsce czy nie.